Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
'Savat' hayata döndü!
23 Haziran 2008 Pazartesi | 21:55

Osmanlı döneminde Van'da 100'den fazla atölyede yapılan fakat 1915 yılından sonra unutulan savat işlemeciliği, Van Ticaret Borsası  ve Van Valiliğinin desteğiyle yeniden hayat buldu.

Van Ticaret Borsası Başkanı Feridun Irak, gümüş işlemeciliğinde ince bir süsleme sanatı olan ve Urartu dönemine dayanan savatın Osmanlı döneminde yaklaşık 120 atölyede yapıldığını söyledi. 1915 yılından sonra atölyelerin kapanmasıyla savatın unutulmaya başladığını, Van'da sadece bir savat ustasının kaldığını belirten Irak, 2 yıl önce açtıkları kurs sayesinde 20 kişinin Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı meslek edindirme kursunda teorik eğitim aldığını bildirdi. Bu kişilerin daha sonra atölyelerde pratik eğitime tabi tutulduğunu ifade eden Irak, artık meyvelerini almaya başladıklarını belirtti. Irak, kursu başarıyla tamamlayan 6 kişinin, Van Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından aldıkları krediyle kendi atölyelerini kurduklarını bildirerek, "Bu atölyelerde yapılan savat işlemeciliği ülke genelinde büyük ilgi görüyor. Atölyeler siparişleri yetiştirmede güçlük çekiyor" diye konuştu. Atölye sorumlusu Erhan Çevik de kurs bittikten sonra arkadaşlarıyla birlikte atölye açmaya karar verdiklerini söyledi. İş yeri açmak için Van Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına proje sunduklarını bildiren Çevik, projenin kabul edildiğini ve 36 bin YTL destek aldıklarını kaydetti. Çevik, atölyedeki üretimin sipariş üzerine yapıldığını, takı dışında tütün tabakası ve bastona işlenen savatın çok fazla tercih edildiğini ve ilgi gördüğünü belirtti.

'Savat nedir?' diye merak edenler olabilir. Hemen aktaralım... Savat, gümüş işlemeciliğinde bir süsleme sanatıdır. Çeşitli desen ve figürler, gümüşün üzerine kurşun veya sabit kalemle çiziliyor. Bu taslağın üzerine çelik uçlu kılcal kalemle ince kanallar açılıyor. Bu sırada bakır, kurşun, kükürt ve gümüşün 750 derecelik ısıda karıştırılmasıyla elde edilen savat adı verilen alaşım, soğutulduktan sonra toz haline getiriliyor. Elde edilen savat, gümüş üzerinde önceden açılmış ince kanallara dökülüyor. Daha sonra mangal ateşine tutulan ve ısının etkisiyle tekrar eriyen savatın bu şekilde boşluklara daha fazla nüfuz etmesi sağlanıyor. Bu aşamadan sonra soğuması için bekletilen savat, cilalanarak satışa sunuluyor.

Bu arada hoş bir hâtıratı da paylaşmak istiyoruz... Osmanlı döneminde 900 ayar gümüşe tuğra vurma yetkisi İstanbul dışında sadece Van'daki savat işletmecilerine verilmişti. Van'da 1915 yılından önce 120 savat işleme atölyesi vardı. Bugün antikacılarda satılan "Van" damgalı savat tütün tabakaları, kemerler, takılar hep bu eski atölyelerde yapılmış işlerdir. Umarız yapılan bu son teşebbüs ve desteklerle savat sanatı her daim canlı kalır...

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı