Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
İşte Hazreti Danyal’ın kabri
20 Mayıs 2008 Salı | 07:10

Mersin'in Tarsus ilçesinde Makam Camii'nin abdest alma bölümünün inşaatı sırasında ortaya çıkan mezarın, Danyal Peygambere (a.s) ait olduğu kesinleşti. Kazı çalışmalarında Hazreti Ömer zamanına ait paralar, Danyal aleyhisselamı iki arslan arasında gösteren mermer kitabenin bulunması, mezarın Danyal Peygambere ait olduğunu kesinleştirdi. 8.5 metre derinlikte mezarın türbe haline dönüştürülmesi için çalışma başlatıldı. Hazırlanan restorasyon projesi Adana Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulunca onaylandı.

BAŞKAN RÜYASINDA GÖRDÜ
Asırlarca var olup olmadığı tam olarak bilinmeyen mezar, Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın rüyasıyla ortaya çıktı. Kocamaz ilginç rüyasını şöyle anlattı: "Makam Camiii'nde şadırvan için kazı yapılmaya başlandığı günlerde, rüyamda, şimdi kazı yapılan yerden pislik içinde bir el çıktığını, 'Beni bu pislikten kurtarın' diye feryat ettiğini gördüm. Aynı rüyayı üç defa görünce araştırma başlattım ve Danyal Aleyhisselamın kabrinin nehir altında olduğunu öğrendim. Kazı yapılan yerde, hakikaten de bir dere geçiyordu, bu dereye lağım atıkları karışıyordu. Hemen derenin yatağını değiştirip kazı yaptık ve 8.5 metre sonra Danyal Aleyhisselamın kabrine ulaştık. Bunun etrafını kazmak için harekete geçtiğimizde kazı yapan işçiler bayıldı, çalışamadılar. Daha sonra kazıları durdurduk."
Kocamaz, türbenin bulunduğu kısmın ışıklandırılacağını, alt köprüden yapılacak merdiven sayesinde ise türbenin iç kısmının ziyaret edilebileceğini, isteyenlerin namaz kılabilmeleri için 40 kişilik bir alan oluşturulacağını söyledi.
Hicri 17. yılında Hazreti Ömer (Radıyallahü anh) devrinde Tarsus fethedildiği zaman bir sanduka bulunur.

YÜZÜĞÜNDEN BİLİNDİ
Sandukadaki cenazenin parmağında iki aslan arasında bulunan bir çocuk tasvirli yüzük yer almaktadır. Yüzük Hazreti Ömer' e gönderilir. Sandukanın Danyal aleyhisselama ait olduğunu anlayan Hazreti Ömer, cesedi Yahudiler tarafından çalınmasını önlemek için daha derine defnettirir. Yakınından geçen Berdan Çayının yönü de değiştirilerek mezarın üzerinden akması sağlanır. Daha sonra buraya Makam Camii yapılır. Tarihî cami, yüzyıllardır Müslümanlar tarafından ziyaret ediliyordu. Ancak, kabrin burada olduğu kesin olarak bilinmiyordu. Hazreti Danyal'ın kabrinin kesin olarak Tarsus'da olduğunun anlaşılması Tarsusları sevince boğdu.

ASLAN KİTABESİ
Hazret-i Dâvud'un evlâdından olan Hazreti Danyal, Babil Kralı Nebukadnesar (M.Ö. 605-562) tarafından tahtını sarsacağı korkusuyla arslanların bulunduğu geniş ve derin bir kuyuya attırılır. Ancak aslanlar Hazreti Danyal'a zarar vermez. Makam Camii'nde yapılan kazılarda bu hadiseyi anlatan bir mermer kitabe bulundu. Kitabede iki aslan ve aslanların arasında bir insan görülüyor.

Kaynak : Halil DELİCE/Türkiye

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı