Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Cannes’da görkemli açılış
14 Mayıs 2008 Çarşamba | 22:14

Uluslararası Cannes Film Festivali 61'inci açılışını Brezilyalı yönetmen Mereilles'in "Blindness" filmiyle yaptı. Işıltılı bir kırmızı halı seremonisiyle başlayan festival için Altın Palmiye'ye aday filmleri tanıtan bir potpuri hazırlandı. Brezilyalı yönetmen Fernando Mereilles'in, ''Blindness'' adlı filminin gösterimiyle açılan festival, 25 Mayıs'ta sona erecek. Festival boyunca, dünya sinemasının kalbi Cannes kentinde atacak.  Görkemli bir kırmızı halı seremonisiyle başlayan festivalin açılışına pek çok ünlü oyuncu ve yönetmen katıldı. Fatih Akın, Julianne Moore, Cate Blanchett, Natalie Portman, Eva Longoria ve festivalin jüri başkanı Sean Penn bu isimlerden yalnızca birkaçıydı. Yaşamın Kıyısı'nda filmiyle En İyi Senaryo dalında Altın Palmiye kazanan Fatih Akın, kırmızı halıda kendisiyle röportaj yapan Fransız Canal + muhabirine, "Böyle bir ödülü almamın burada olmamda çok büyük etkisi oldu" dedi.

Kırmızı halı geçidinin ardından açılış töreni başladı. Açılışı Fransız sinemacı Eduard Baer sundu ve Altın Palmiye için yarışacak 22 filmi tanıtımı yapıldı.

KİMLER VAR?
Clint Eastwood, Woody Allen, Harrison Ford, Robert de Niro, Steven Soderberg ve Atom Egoyan gibi oyuncu ve yönetmenleri Cannes Festivali'nin ağırlayacağı dünyaca ünlü yıldızlar arasında yer alıyor.

Festival nedeniyle kentin nüfusunun üç misli artarak 200 bine ulaştığı tahmin ediliyor. Civardaki sahil kentlerindeki bütün otellerin dolu olduğu bildiriliyor. Festivali izlemek için yaklaşık 3 bin gazeteci kayıt yaptırdı. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen sinema sanayisi temsilcileri, festivalde kurdukları stantlarda ürünlerini pazarlamaya çalışırken, dağıtım şirketleri yeni vizyona girecek filmler konusunda araştırmalarda bulunacak.
Türk sinema sanayi temsilcileri de Cannes'da Kültür Bakanlığı'nın himayesinde kurulan bir stantta, çalışmalarını sürdürecek. Türk sinemacıları, yabancı meslektaşları için 17 Mayıs akşamı bir resepsiyon verecek.

Festivalin Türkiye için en önemli yanı, Altın Palmiye için yarışacak 22 film arasında bu yıl Nuri Bilge Ceylan'ın ''Üç Maymun'' filminin de bulunması. Ceylan'ın filmi, 16 Mayıs Cuma günü yerel saatle 12.00 ve 22.30'da gösterilecek.

FESTİVALDE 22 FİLİM YARIŞIYOR
''Blindness'' ve ''Üç Maymun'' dışında festivalde şu filmler yarışıyor:

Atom Egoyan'ın "Adoration", Steven Soderbergh'in '''Che'', Kornel Mundruczo'nun ''Delta", Laurent Cantet'in ''Entre les murs", Jia Zhangke'nin ''24 City'', Matteo Garrone'nın ''Gomorra'', Paolo Sorrentino'nun ''Il Divo'', Clint Eastwood'un ''L'Echange'', Philippe Garrel'in ''La Frontiere de l'aube'', Lucrecia Martel'in "La Femme sans tête", Belges Jean Pierre'in "Le Silence de Lorna", Pablo Trapero'nun ''Leonera'', Walter Salles'in ''Linha de Passe'', Eric Khoo'nun ''My Magic'', Wim Wenders'in "Rendez-vous à Palerme", Philippin Mendoza'nın ''Serbis'', Charlie Kaufman'ın ''Synecdoche'', James Gray'in "Two lovers", Arnaud Desplechin'in "Un conte de Noel", Ari Folman'in "Valse avec Bashir".
Festivalde ''Yaşamın Kıyısında'' filmiyle geçen yıl en iyi senaryo ödülünü kazanan Fatih Akın, bu yıl festivalin ''Un Certain Regard'' adlı yarışma bölümünün jüri başkanlığını üstlenecek. Festivalin ''klasik filmler'' gösteriminde bu yıl Metin Erksan'ın ''Susuz Yaz'' filmi de gösterilecek.

Festivalin kapanışında, Altın Palmiye ödülünü, ünlü oyuncu Robert de Niro verecek. Bu yılki festivalin jüri başkanlığını Amerikalı yönetmen ve oyuncu Sean Penn üstlenecek. Diğer jüri üyeleri arasında İtalyan Sergio Castellitto, Amerikalı Natalie Portman, Alman Alexandra Maria Lara, Meksikalı Alfonso Cuaron, Taylandlı Apichatpong Weerasethakul, Fransız Rachid Bouchareb ve Jeanne Balibar ile İranlı Marjane Satrapi bulunuyor. Robert de Niro'nun, bu yılki jürinin başkanı Sean Penn ve diğer ünlü oyuncu Bruce Willis ile oynadığı ve Barry Levinson'un yönettiği kara mizah "What Just Happened" filminin gösterimiyle festival 25 Mayıs Pazar günü sona erecek.

Kaynak: Ntvmsnbc

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı