Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Medeniyetin kökleri gün yüzüne çıktı
13 Mayıs 2008 Salı | 14:38

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün yurt içinde ecdâd yadigârı tarihî yapıları yeniden ayağa kaldırmak için yaptığı çalışmalar sürerken, bazı belediyeler de kendi imkanlarıyla restorasyon seferberliği başlattı. Bunların başında Bursa'nın tarihî merkez ilçesi Osmangazi Belediyesi geliyor. Belediye, kendi imkanlarıyla 4 yılda 60 milyon YTL'nin üstünde bir para harcayarak örnek çalışmalara imza attı. Yok olmaya yüz tutan Osmanlı eserleri, şehrin önemli birer kültür, sanat ve sosyal faaliyet merkezleri haline geldi.
Bursa'nın kadim ilçesi; tarihî ve modernizmi bir arada yansıtan yeni yüzüyle bugünlerde 37 yıl sonra ikinci defa Türkiye'ye gelecek olan İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'i ağırlamaya hazırlanıyor.

KRALİÇELERE LAYIK
Osmangazi Belediyesi, tarihi ayağa kaldırmak için ilk olarak şehrin ilk yerleşim alanını çevreleyen surları onarmakla işe başlamış. Koza Han, Haraççıoğlu Medresesi, Gökdere Medresesi, Karabaş-i Veli Tekkesi, Tuz Han, Fidan Han, Geyve Han, Merinos Tren İstasyonu ve Irgandı Köprüsü eski günlerindeki haline döndürülen şehirdeki Osmanlı medeniyet nişanelerinin ilk akla gelenlerinden. Şehre kazandırılan son Osmanlı eseri ise Ördekli Hamam oldu. Restorasyonu 3.5 milyon YTL'ye mal olan Bursa'nın bu yeni kültür merkezinde Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe çalışmalarını anlattı.

ÇALIŞMALAR ÖRNEK OLDU
Şehrin gerçek kimliğine kavuşması için çalışmalar başlattıklarını belirten Recep Altepe "Ancak tarihî yapıların kimisinin satılmış olduğunu gördük. Bunları birer birer satın alıp kamulaştırdık. 4 yılda 95 proje hazırladık. 24'ünü bitirdik, 45'i ise uygulama safhasında. Tamamen ilçe belediyesinin bütçesiyle harap haldeki 60'a yakın tarihî eseri ayağa kaldırdık. Bir kültür merkezi yaptırmaya kalksak sadece cephe kaplaması 3.5 trilyona mal olur. Biz bu parayla restorasyon yaptık. Çalışmalarımız diğer belediyelere referans gösteriliyor" diye konuştu.
Bursa'daki 2 bin 400 taşınmaz tarihî varlığın bin 800'ünün Osmangazi'de bulunduğunu kaydeden Altepe, "Burası Osmanlı'nın dünyaya medeniyet ihraç ettiği yer. Bunu yurt dışında da anlatıyoruz" dedi.

GÖKDERE AYAĞA KALKTI
II. Beyazid döneminin tanınmış müderrislerinden Zeyrekzade Paşa Çelebi'nin yaptırdığı Gökdere Medresesi, Bursa'daki ilk Osmanlı eserlerinden. Sadece giriş kapısı ve duvarları kalan tarihî medrese, kamulaştırıldı ve 25 milyon YTL'ye restore edildi. Şimdi, kültür faaliyetlerine ev sahipliği yapıyor.

YENİ KÜLTÜR MEKANI
Yapımı Çelebi Mehmed döneminde tamamlanan Ördekli Hamam, yeniden Bursa'nın önemli tarihî varlıkları arasına katıldı. Yıllardır harap hali sebebiyle 'Yıkık Hamam' olarak bilinen ve tinercilerin mekanı olan tarihî yapı, Bursalıların yeni kültür merkezi olarak kullanılmaya başlandı

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı