Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Dizeler İstanbul’da buluşuyor
11 Mayıs 2008 Pazar | 22:30

Mayıs ayı artık İstanbul için şiirsel bir anlam taşıyacak. Türk şiiri ile dünya şiirini buluşturacak olan Uluslararası İstanbul Şiir Festivali'nin ilki, 13 Mayıs'ta başlıyor.


Uluslararası İstanbul Şiir Festivali, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı-Kültür Müdürlüğü'nün eseri. Yürütme kurulunda üç şair; Adnan Özer, Tuğrul Tanyol ve Metin Celal'in yanı sıra; Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hüseyin Öztürk ile Kültür AŞ Genel Müdürü Nevzat Bayhan görev alıyorlar. İskender Pala, Tobias Burghardt ve Fernando Rendon festivalin danışma kurulu üyeleri. Onursal başkan ise Doğan Hızlan.
Festivale Türkiye'den Ahmet Oktay, Ahmet Telli, Baki Ayhan T., Cahit Koytak, Can Bahadır Yüce, Enver Ercan, Gonca Özmen, Haydar Ergülen, Hilmi Yavuz, Kemal Özer, Leyla Şahin, Mehmet Ocaktan, Oğuzhan Akay, Orhan Alkaya, Ömer Erdem, Özdemir İnce, Refik Durbaş, Sennur Sezer, Yusuf Uğur Uğurel ve Zeynep Köylü katılacaklar. Yabancı konuklar ise Alex Susana (Katalonya), Arjen Duinker (Hollanda), Claudio Pozzani (İtalya), Denise Boucher (Kanada), Dieter M. Graf (Almanya), Jean Pierre Balpe (Fransa), Joan Margarit (Katalonya), Jona Burghardt (Almanya), Kerry Shawn Keys (ABD), Michel Deguy (Fransa), Nikola Madzirov (Makedonya), Pedro Shimose (Bolivya), Pio Serrano (Küba), Rodolfo Hasler (Katalonya), Saadi Yousef (Irak), Sergey Gandlevski (Rusya), Sonata Paliulyte (Fransa), Tobias Burghardt (Almanya), Tomaz Salamun (Slovenya) ve Yiorgos Chouliaras (Yunanistan).
13 Mayıs saat 13.00'te Pedro Shimose'un Şiir Akademisi'nin ardından Caddebostan D&R ve Sirkeci Garı'nda yapılacak şiir okumalarıyla başlayacak olan festivalin açılış töreni saat 19.00'da, dünyanın ilk aşk kitabesinin bulunduğu Arkeoloji Müzesi'nde yapılacak. Törenin ardından keman virtuozu Cihat Aşkın bir konser verecek.
Festivalin özel teması "Çağdaş Katalan Şiiri" olarak belirlendi. Katalan şairler 15 Mayıs'ta saat 17.00'de Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde okurlarla buluşacak.
Festival süresince Mephisto Kitabevi, Kadir Has Üniversitesi, Fransız Kültür Merkezi'nde 'Şiir Akademisi'; D&R'lar, Yerebatan Sarnıcı, Emirgan Köşkü, Sirkeci Garı, Cafer Ağa Medresesi, Bakırköy Cem Karaca ve Beyoğlu Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde ise şiir okumaları düzenlenecek.
Bilgi Üniversitesi'nde de festival boyunca atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.
Festival programında        14 Mayıs saat 20.00'de Atilla Birkiye'nin hazırladığı ve CRR'de yapılacak "Şiirlerle Şarkılarla İstanbul" adlı dinleti var. 16 Mayıs akşamı ise Binbirdirek Sarnıcı'nda yedi şair şiirlerini Kerem Görsev Trio eşliğinde okuyacak.
Festivalin en renkli etkinliği ise son güne bırakılmış. 17 Mayıs saat 13.00'de Suhulet gemisine binecek olan tüm şairler, bu 'şiir hatları vapuru'yla gün boyu İstanbul'un pek çok noktasına uğrayacak ve şiirlerini okuyacak. Kapanış töreni ise 19.00'da Arkeoloji Müzesi'nde yapılacak. Ayşe Tütüncü ve Perküsyon Grubu'nun konseriyle 1. Uluslararası İstanbul Şiir Festivali son bulacak.

Kaynak: Milliyet

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı