Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Zagreb’in tek camisi
08 Mayıs 2008 Perşembe | 08:46

HIRVATİSTAN'IN BAŞKENTİNDE İSLAMIN SON KALESİ...
Osmanlı tarafından fethedilmediği halde Bosna Hersek'e yakınlığı sebebiyle İslam dininden etkilenen Zagreb'de 1987 yılında yardımlarla inşa edilen Zagreb Camii, bölgede İslam'ın son kalesi olarak göz kamaştırıyor.

İki dünya savaşı, Balkan Harbi ve son olarak Yugoslavya'nın dağılma sürecinde yaşanan iç savaş sonrasında Sırplar'ın hışmına uğrayan Hırvatistan, şimdilerde Orta Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesi haline gelmiş. Bölgenin en pahalı kentlerinden biri olan başkent Zagreb'de çoğunluğu Katolik olsa da siyasi otorite ve halk bütün inançlara, diğer dinlere mensup vatandaşlara saygı gösteriyor. 1916 yılında resmi dinlerden biri olarak ilan edilen İslamiyet özgürce yaşanıyor. Bunun en çarpıcı örneği ise 1987 yılında İslam dünyasından gelen yardımlarla inşa edilen Zagreb Camii. Projesi iki Hırvat mimar tarafından çizilen camide simetrik iki kubbe ve tek minare yer alıyor. Zagreb Camii ilk bakışta, Pakistan ve Hindistan'da rastlanan Uzak Doğu mimari tarzını akıllara getiriyor. Caminin diğer bölümleri ise lokanta, kafeterya, konferans salonu, kütüphane ve küçük bir müzesiyle mükemmel bir sosyal tesisi andırıyor.

BOSNALI İMAM
Zagreb Camii sadece kentteki Müslümanların ibadet yeri olmakla kalmıyor, Saray Bosna, Üsküp, Dubrovning ve diğer şehirlerden gelen misafirleri de ağırlıyor. Bunda caminin İmam Hatibi Saray Bosnalı Mirsad Kreştic'in payı büyük. Kreştic'in 2004 yılında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun olduğunu öğrenince, merakımız bir kat daha artıyor. Mirsad Kreştic, Türkiye'yi vatanı kadar sevdiğini ve çok özlediğini söylüyor.

HALILAR İRAN'DAN
Cami hakkında bilgiler veren Mirsad Kreştiç, zeminde serili halıların İran'dan hediye geldiğini anlatıyor: "Tanesi 12 bin euro olan bu halılardan camimizde 50 adet bulunuyor. Tabii sadece İran değil caminin yapımından bugüne kadar Türkiye ve diğer İslam ülkelerinden de büyük yardımlar alıyoruz. Ayrıca İstanbul'a her yıl 10 talebe gönderiyor, vakıfların yardımıyla onları eğitiyoruz. Önümüzdeki yıl Zagreb, Amasya ile kardeş şehir olacak. O zaman hizmetlerimiz daha da genişleyecek. Zagreb'de 40 bin Müslüman yaşıyor. Bunların 5 bini camimize sürekli devam ediyor. Cuma günleri cemaat camiye sığmıyor."

OKULLARA DİN DERSİ
İnançlara gösterilen saygının kendilerini mutlu kıldığını dile getiren genç imam, "Bizim burada Kur'an-ı kerim ve din dersi eğitimi verdiğimiz bin 500 talebemiz var. Bunun yanı sıra Müslüman gençlere devlet okullarında kendi sınıflarında din dersi veriyoruz. Bundan hem okul yöneticileri hem de halk memnun oluyor" sözleriyle anlatıyor.

Müslümanları cephede savaştırıp camiyi eğlence mekanı yaptılar
İmam Mirsad Kreştiç'in anlattığına göre, Hırvatistan'da 1900'lü yılların başına kadar 200'e yakın cami bulunuyormuş. Ancak İkinci Dünya Savaşı yıllarında bunlardan eser kalmamış. Kreştiç, o zamanki Hırvat idaresinin yaptığı politik ayak oyunlarını da anlatmadan geçemiyor: "Savaş başladığı zaman Hırvat yönetimi Müslümanları kendi saflarına çekmek için Zagreb'in merkezine yakın bir yerde 3 minareli büyük bir cami yaptırır. Müslümanlar cephede büyük bir azimle Hırvatistan için mücadele eder. Savaşı hafif kayıplarla atlatan Hırvat idaresi daha sonra Sırpların baskılarıyla eski Zagreb Camii'ni yıktırarak yerine eğlence merkezi inşa ettirir."

OSMANLI'NIN SEMBOLÜ
Zagreb Camii'nin imamı Mirsad Kreştic, minberde asılan ay yıldızlı yeşil bayrağı göstererek, "Bu bütün Balkanlar'da Osmanlı'nın sembolüdür. Ecdadımıza duyulan vefanın ve sevginin göstergesidir" diyor.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı