Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Dergilerde bu ay
22 Nisan 2008 Salı | 22:09

ÖLÜMÜN EDEBİYATI
Beşir Ayvazoğlu'nun yönetiminde çıkan Türk Edebiyatı dergisi bu ay pekçok şairin ve yazarın eserine mevzu olmuş ilginç bir konuyu kapak dosyası yapmış: Ölüm... Cahit Sıtkı Tarancı'nın "Öldük, ölümden birşeyler umarak" mısralarıyla konuyu dikkatlere sunan dergi, Yunus Emre'den Yahya Kemal'e, Ahmet Hamdi Tanpınar'dan Ahmet Haşim'e kadar edebiyatçılarımızın 'ölüm satırlarını' incelemiş. Dergide, daha da ilginç bir konu var. Çırağan ve Dolmabahçe sarayları gibi İstanbul'daki birçok eserin mimarının Ermeni Balyan ailesi olduğu iddia edilir. Yrd. Doç. Dr. Selman Can bunun bir yalan olduğunu tarihi belgelerle ortaya koyuyor.

MESELELERİMİZ
Türk Yurdu dergisi, Nisan sayısında gündemdeki meseleleri incelediği konularla okurlarının karşısına çıkmış. Ayın yazısında Hikmet Sürgün "Abant Platformu 'Kürt Açılımı' yapacak(tı)" başlıklı makalesiyle meseleye çözüm yolları sunuyor. Yavuz Bülent Bakiler'in, Ziya Gökalp hakkında Arif Nihat Asya'dan dinlediği ilginç hatıralarını anlattığı dergide, Doç. Dr. Neşe Özden İngiliz belgelerine göre Ermeni meselesiyle ilgili İngiliz tezlerini açıklıyor. Ayrıca Ali Külebi "Türkistan'a uzanmada iletişimin önemi" ve Hasan Oktay "Ermenistan'daki Türk eserlerinin akıbeti" başlıklı yazılarıyla dikkat çekiyor.

BEŞ OSMANLI ŞEHRİ
Mostar dergisi, son sayısında Osmanlı medeniyetinin elinin değdiği şehirlerden bir demet sunuyor. Bugün başka ülke sınırları içinde kalsa da onlar bir Anadolu şehrinden farksızdır. Zira, onlar kültür bakımından hâlâ bizim şehirlerimizdir. Dergide, Ali Erdem Saraybosna'yı, Önder Kaya Şam'ı, Ahmet Murat Kahire'yi, Saadetttin Acar Bağdat'ı, Rıdvan Canım Üsküp'ü anlatıyor. Ayasofya Müzesi Başkanı Doç. Dr. Haluk Dursun ile yapılan mülakat ise bu kadim Osmanlı şehirleri üzerine ele alınan konuya akademik ve ilmi bir açılım getiriyor.

SİVAS'IN KÜLTÜRÜ
Sivas'ın kültürel birikimini yansıtatan Sultan Şehir'in bahar sayısında şehre dair ilginç konular var. Bilal Çıldır'ın çoçuk oyunlarını, Doç. Dr. İsmet Emre'nin Sivas Mekan Ansiklopedisini, Prof. Dr. Ömer Demirel'in Sivas Bedestenini ve Kethüdasını, Dr. Mustafa Önder'in Divriği Ulu Cami ve Darüşşifasını, Doç. Dr. Ünal Kılıç'ın Osmanlı'nın son döneminde şehirdeki eğitim öğretimi, İbrahim Yasak'ın Sivas'ın sinema salonlarını, Salih Şahin'in salnamelerde Kangal'ı anlattığı yazıları bunlardan bazıları.

İnan Arvas

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı