Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
"İklimler" İngiliz Basını'nda
09 Şubat 2007 Cuma | 20:12
Nuri Bilge Ceylan'ın, ABD ve Fransa'dan sonra 9 Şubat Cuma gürü İngiltere'de gösterime giren 'İklimler' filmi, İngiliz basınında 'Uzak'a da atıfta bulunan bir ilgiyle karşılandı.
 
İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Guardian'da 9 Şubat Cuma günkü Peter Bradshaw imzasıyla yer alan bir yazıda, İklimler'in Uzak filmine benzer bir telaşsızlığa sahip olduğuna dikkat çekilirken, Ceylan'dan sanat filmleri ustası olarak söz edildi.

İklimler'in, 'sinemasal ifadenin imkanları üzerinde mutlak bir ustalık oluşturmuş bir sinemacının eseri' olduğu vurgulanan yazıda, filmde mutsuzluğu pazarlamak yerine, romantik ilişkilerdeki yabancılaşma ve acı çekme potansiyelleri konusundaki kemikleşmiş inançlara acımasız bir keskinlik getirildiği, aşkın karanlık yüzünün sert ve soğuk bir parlaklıkla incelendiği ifade edildi.

The Times'da ise 7 Şubat'ta yayınlanan Wendy Ide imzalı yazıda, son filmi Uzak'la İngiltere'de başarıyı yakalayan Ceylan'ın, İklimler filminde de benzer derinliği, mahareti ve derin şahsî temaları izlediği belirtildi.

Ceylan'ın aktör olarak hüzünlü bir büyüsü olduğu, ancak yönetmen olarak kendisini yüceltecek bir portre çizmekle ilgilenmediği belirtilen yazıda, filmdeki karakterin zayıf olduğu hatırlatıldı. Yazıda, İklimler'in, son derece ince bir şekilde gözlenmiş, acı verecek şekilde dürüst, derin bir anlayışa sahip kederli bir başyapıt olduğu ifade edildi.

Time Out'ta yer alan eleştiride, İklimler'in, Ceylan'ın artık dünyanın en etkileyici ve kendinden emin yönetmenlerinden biri olduğunu ispatladığı ve yılın en iyi filmi olduğu belirtildi.

Little White Lies adlı sinema dergisinde ise Orhan Pamuk'un Nobel başarısına atıfta bulunulan bir yazıda, Orhan Pamuk'un Nobelini alırken İsveç Akademisi tarafından söylenen "Kentinin melankolik ruhunun izlerini sürerken, kültürlerin birbirleriyle çatışması ve örülmesi için yeni simgeler keşfetti" sözlerinin aynen yurttaşı Nuri Bilge Ceylan için de geçerli olduğu vurgulandı.

Sight&Sound dergisinde de, Ceylan'ın oyunculuk denemesinin etkileyici olduğu, yine de görüntü ve ses çalışmasının daha etkileyici bulunduğu belirtildi.

İngiliz medyasında ayrıca Film Review, Dazed-Confused, Scotsman, Evening Standart gibi gazete ve dergilerde de, İklimler filmini ilgiyle karşılayan ve öven yazılar yer aldı.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı