Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Çizgi filmler çocukları geliştiriyor
25 Mart 2008 Salı | 21:51

Çocuğun kabiliyetini ortaya çıkaracak, kendi üreteceği etkinliklere de ihtiyacı vardır. Bu da bir yetişkinle birlikte yapacağı faaliyetlerle gerçekleşebilir. Aynı zamanda oyun parkları gibi alanlarda koşacak, zıplayacak, yeni arkadaşlarla tanışacak, böylece fazladan enerjisini atacak, aynı zamanda sosyalleşme imkanı bulacaktır. Kısaca, televizyon ve özellikle çizgi filmler çocuğun hayatındaki amaç değil araç olmalıdır.

Çizgi filmlerle ilgili bilinmesi gerekenleri Çocuk ve Ergen Psikoloğu Özge Türk anlattı: "Televizyon çocuklar için önemli bir eğlence ve eğitim aracıdır; onlar için bir eğlence kutusudur. Kimilerini bıraksanız televizyonun başına oturup saatlerce kalkmaz, tüm zamanını orada geçirmeye razıdır. Elbette çizgi filmlerin çocukların hayatında hatırı sayılacak bir önemi ve değeri vardır. Çizgi filmler görsel açıdan çocukların renkli dünyalarını daha da renkli hale getirmektedirler. Cam ekrandaki renkler, insan ve hayvan figürlerini temsil eden çizgiler ve animasyon, çocukların hayal dünyalarındaki temsili sembolleri zenginleştirmektedir."

HAREKETLER ÇARPICI GELİYOR
Aslında çocuk çizgilerle eline kalem aldığı günden itibaren karşı karşıyadır. Ancak çizgilerin hareketi çocuklara imkansızın gerçekleşmesi gibi gelir. Çünkü gerçekte böyle bir şey yoktur. Bu sebeple çok çarpıcı gözükmektedir. Algılanan müzikler, seslendirmeler çizgilerin çocukların hayal dünyalarındaki yerlerini kalıcı kılmaktadır. Özellikle çizgi filmin içeriğindeki art arda gelen aksiyonlar görsel takibi sürekli hale getirmekte ve dikkati bu yöne odaklamaktadır. Aynı zamanda çocukların mizah duygusunu tatmin etmektedir.

KIZLAR AYRI ERKEKLER AYRI
Genellikle erkek çocuklar daha çok kahramanlık ve güçlü olma duygularını tatmin eden çizgi filmleri, kız çocuklar ise ilgi görme ve beğenilme duygularına yönelik çizgi filmleri tercih etmektedirler. Çizgi filmlerdeki kahramanlar çocukların idealize ettiği, olmak istedikleri temsillerdir. İyilik, yardımseverlik, paylaşım temaları çocuğun sosyal ve ahlaki değerler açısından bilgi edinimlerini kolaylaştırmaktadır. Bu temsiller anne ve babaların söylemlerini kuvvetlendirmekte ve görselleştirmektedir. Bu açıdan bir anlamda anne ve babanın ayna işlevini de desteklemektedirler.

ENTELEKTÜEL KAPASİTEYE KATKI
Çizgi filmler tüm bu işlevleriyle çocuğun entelektüel kapasitesinin gelişiminde de rol almaktadır. Çünkü içeriğinde pek çok uyaranları içermektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta, çocuğun çok fazla uyaranla baş başa bırakılmamasıdır . Yani çocuk, tüm gün boyunca televizyonun önünde çizgi film seyreder halde olmamalıdır. Buna bir kısıtlama getirilmelidir. Ayrıca ebeveyn, televizyon programlarını önceden inceleyerek seçim yapabilir. Çocuğun seyrettiği programlarla ilgili sonradan duygu ve düşüncelerini paylaşabilir.

Kaynak: Gültekin Kaya/Türkiye

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı