Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
'Sanat’ tadilat nedeniyle kapalı!
23 Mart 2008 Pazar | 19:47

Atatürk Kültür Merkezi'nde Haziran başında başlayacak tadilat, 1 Ekim 2009'a kadar sürecek. Binayı kullanan sanat kurumlarının kullanacağı mekânlar ise belirsiz...

İstanbul'un opera, bale, tiyatro ve müzik hayatı 1 Haziran'dan itibaren sekteye uğrayacak. Uzun süredir devam eden AKM yıkılacak mı yoksa tadilattan mı geçecek tartışmaları sonuçlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan gönderilen yazıyla AKM'nin onarıma alınacağı bu nedenle binayı kullanan kurumların 1 Haziran'dan itibaren mekânı boşaltması gerektiği belirtildi.

12 Mart 1969'da Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatroları'nın eserlerini icra etmesi amacıyla açılan binada, şu anda İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), İstanbul Devlet Tiyatrosu, Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Senfoni Orkestrası ve Modern Folk Müziği Topluluğu eserlerini izleyiciyle buluşturuyor.

Peki tadilatının 1 Ekim 2009'a kadar süreceği belirtilen AKM'de neler olacak? Binanın içerisinde yer alan topluluklar eserlerini nerede sahneleyecek? İDOB'un marangozhane, demirhane, boyahane, kostüm, terzihane atölyeleri nereye taşınacak? Bunlar gibi bir dizi soru peş peşe geliyor.

İDOB Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Suat Arıkan, bakanlıktan gelen yazının beklenen bir olay olduğunu belirtiyor: "AKM'de uzun zamandır yapılamayan onarımlar yapılacak. Bu bir yıkım değil. Henüz netleşmedi ama atölyelerimizi Kültür Bakanlığı'na devredilen Üsküdar Paşalimanı'ndaki Tekel Binası'na taşıyabiliriz. Oradaki salonlar koronun, orkestranın, balenin çalışma odaları olabilecek. Dekorlarımızı da depolayabileceğiz. Fakat mekan, eser sahnelemeye uygun değil."

Büyük prodüksiyonlu eserlerini 1 Ekim 2009'a kadar sahneleyemeyeceklerini söyleyen Arıkan, İDOB'un önümüzdeki sezon için çözümler üretmeye çalıştığını da vurguluyor:
"Hem İstanbul'un içinde hem de çevre illere turneler yapmak istiyoruz. Darüşşafaka'nın spor salonunda büyük eserleri oynayabiliriz diye düşünüyoruz ama düzenli olamayacak. Şu anda bize bir salon verilmedi; araştırıyoruz."

İstanbul Devlet Tiyatrosu ise AKM'de Büyük Salon, Oda Tiyatrosu ve Aziz Nesin sahnelerini kullanıyordu. İstanbul DT Sanat Yönetmeni ve Müdürü Osman Wöber, AKM dışındaki konumlanmalarının çok etkili olmadığına dikkat çekiyor:

DT'nin sahnesi kalmadı
"Taksim Sahnesi'ni de kaybettikten sonra sahnesiz bir tiyatro haline geldik neredeyse. AKM'deki salonların dışında sadece Cevahir Alışveriş Merkezi'nde sinema salonundan dönüştürdüğümüz bir sahnemiz ve Beykoz Belediyesi ile ortaklaşa kullandığımız Feridun Karakaya Sahnesi var. Tadilat süresince kullanabileceğimiz bir sahne gösterilmedi şu ana kadar.

AKM depolarında kostümlerimizi, dekorlarımızı, oyunlarımıza ait envanteri, teknik ekipmanımızı depoluyorduk. Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nin Karaköy'deki antrepolarından birini depo olarak kiralamak için müracat ettik. Onlar da her kata aylık ortalama 9 bin YTL kira bedeli tespit etti. Perdeyi nasıl açacağız diye düşünüyoruz."

AKM içerisinde yer alan Klasik Türk Müziği Korosu, Senfoni Orkestrası ve Modern Folk Müziği Topluluğu'nun da şu an için nereye taşınacağı belirsiz.

'Baştan aşağı yenilenecek!'

AKM'nin tadilatını yürüten Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Faruk Çiftçi, konuyla ilgili olarak şu açıklamada bulundu: "AKM en son 1970'de geçirdiği yangından sonra tadilat görmüştü. Yaklaşık 30 yıldır bir yenileme yapılamadı. AKM'de 2010 İstanbul Kültür Başkenti projesine hizmet verebilecek bir yenileme yapılacak. Binanın içi baştan aşağı yenilenecek. Dış cephesinde bir temizlik olacak. Binanın fiziki ve mimari yapısıyla oynanmayacak. Yıkılması da mümkün değil."

Kaynak: Yasemin Bay/Milliyet

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı