Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Haydi şimdi eller şifaya!
20 Mart 2008 Perşembe | 22:19

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinden sonra ülkemizin en köklü geleneği olan Manisa Mesir Macunu Festivali bugün (21.03.2008) başlıyor. Üç gün sürecek şenlikte yine eller şifaya açılacak.

Manisa'nın adını dünyaya duyuran yiyeceği mesir macunu, 468. defa Sultan Camii'nin kubbe ve minarelerinden halka saçılacak. Uluslararası Manisa Mesir Festivali bugün (21.03.2008)başlıyor. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinden sonra ülkemizin en köklü geleneği olan festivale bu yıl da devlet adamları ve yabancı ülkelerden konukların yanı sıra Türkiye'nin dört bir yanından gelen binlerce kişinin katılması bekleniyor. Üç gün sürecek şenliklerde tonlarca mesir macunu halka saçılacak.

ETKİNLİKTE NELER VAR?
Manisa Valiliği, belediye, Manisa'yı ve Mesir'i Tanıtma Turizm Derneği'nin gerçekleştirdiği Uluslararası Manisa Mesir Festivali'nde Seda Sayan ve Kubat'ın da aralarında bulunduğu birçok ünlü sahne alacak. Festivalde mehter konseri, yerli ve yabancı halk oyunları topluluklarının gösterileri, ve konferansın yanı sıra bu yıl ilk defa Uluslararası Manisa Mesir Karikatür yarışması düzenlenecek.

HAFSA SULTAN'I İYİLEŞTİRİNCE
Anadolu'nun en eski tarihi şehirlerinden birisi olan Manisa'da mesir geleneğiyle her yıl aynı tarihte yardımlaşma ve bayram havası yaşanır. Mesir macunu geleneği Yavuz Sultan Selim Han'ın eşi, Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan'ın Manisa'yı ziyaretiye başlar. Rivayete göre, Hafsa Sultan bu ziyaretinde hastalanır. Bunun üzerine Sultan Camii Medresesi'nin başına getirilen Merkez Efendi, bitki ve baharatların karışımından oluşan bir macun hazırlar. 41 çeşit baharatın konulduğu macun kısa sürede Hafsa Sultan'ı ayağa kaldırır. Hastalara bu ilacın verilmesini söyleyen Hafsa Sultan, halktan gelen isteğin artması üzerine kağıtlara sardırılan macunun, Sultan Camii'nin kubbe ve minarelerinden saçılmasını buyurur. Halk, her yıl 21 Martta Sultan Camii önünde toplanır ve böylece Manisa Mesir Şenlikleri doğmuş olur.

41 ÇEŞİT BAHARAT
Macunun malzemelerini bulmak için çok yer ziyaret edilmesi gerektiğinden olsa gerek mesir; dilimizde "gezilecek yer", "gezi yeri" anlamına gelir. Bu şifalı yiyecek hazırlanırken, tam 41 çeşit baharat kullanılır. Bunlar; zencefil, zulumba, kremtartar, kişniş, kebabiye, havlican, hindistan cevizi, anason, yenibahar, çamsakızı, hiyerşambe, zağfran, üdül kahr, çöpçini, hardal, eksir, karanfil, çivit, meyan balı, tiryak, sarı helile, raziyane, kimyon, zerdeçal, tarçın çiçeği, karabiber, çörek otu, darıfülfül, ravend, limon tuzu, kakule, şamlı, vanilya, şeker, günbalı, hindistan çiçeği, limon kabuğu, galanda, tekemercini tohumu ve portakal kabuğudur.

Her derde deva

Mesir macunu, lezzeti ve kokusayla iştah artırdığı gibi, beden ve ruh sağlığına şifa kaynağıdır. Ağrılara, sancılara, soğuk algınlıklarına, hazımsızlıklara, iştahsızlıklara ve ağız kokusuna karşı çok faydalıdır. Gazı giderir, idrar söktürür, uyarıcı özelliği vardır. Halk arasında macundan yiyen kimseyi bir yıl boyunca zehirli hayvanların sokmayacağına inanılır.

Belediye sanatçıları görev alacak

Geçtiğimiz yıl Hafsa Sultan'ı Manisalı sanatçı Ebru Aykaç'ın, Merkez Efendi'yi de sunucu Vatan Şaşmaz'ın canlandırdığı şenliklerde, bu yıl bu görevleri Manisa Belediyesi Şehir Tiyatrosu sanatçıları Hülya Savaş ve Turgay Tanülkü üstlenecek.

Kaynak: Ziya Sandıkçıoğlu/Türkiye

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı