Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Kerkük’ün dramı belgesel oldu
05 Mart 2008 Çarşamba | 08:38

Yönetmen Alparslan Bozkurt, bir asırdır huzura hasret kalan Irak Türkmenlerinin dramını belgesele sığdırdı. Çalışma, bir milletin acı ve zulüm içinde var olma mücadelesini gözler önüne seriyor

Bir asırdır kanayan yara Kerkük'ün acılarla dolu hikayesi Yönetmen Alparslan Bozkurt tarafından belgeselleştirildi. Bozkurt'un 3 yıllık kapsamlı bir çalışmayla ortaya çıkardığı "Ağlama Sevdam: Irak'ta Türkmen Gerçeği" adlı 800 dakikalık 15 DVD'den oluşan belgesel; Irak'ta 2 bin yıldan beri var olan Türk gerçeğini ve 1918'den günümüze kadar Kerkük ve çevresinde oynanan oyunları gözler önüne serdi. Geçtiğimiz günlerde AVRASYA BİR Vakfı'nda düzenlenen sohbet toplantısına katılan Bozkurt, çalışması hakkında bilgiler verdi.

GÖRMEZLİKTEN GELİNİYOR
Irak'taki Türk varlığının yıllardır görmezlikten gelindiğini anlatan Alparslan Bozkurt, "Belgeseli hamasi duygular içerisinde kurgulayıp, bir takım mesajlar vermek için yapmadık. Biz sadece oradaki insanların dramını gözler önüne sermeye ve ortak hafızamızı güçlendirmeye çalıştık" dedi.
Anavatanından koparılan bir milletin var olma mücadelesini anlatan "Ağlama Sevdam: Irak'ta Türkmen Gerçeği" belgeseli insan hikayeleriyle izleyenleri duygulandırıyor. Biz de belgeselde anlatılanlardan pasajlar sunarak hafızaları tazelemek istiyoruz:

AYRILIK ÇİZGİSİ ATILINCA....
"Kerkük'te felaket Birinci Dünya Savaşıyla başlar. Mondoros Mütarekesinin imzalanmasının ardından İngilizler 1918'de Musul'u işgal eder. Temmuz 1925'te de Musul Irak'a bırakılır. Böylece bölgedeki Türklerin anavatanla aralarına bir sınır çekilir. Başlayan sıkıntılı günlerin, Irak'ın bağımsızlığını kazanmasıyla biteceğine inanılır ancak aksine, Irak Türkleri daha fazla baskı ve şiddete maruz kalır. Okullarda Türkçe ders veren öğretmenler sürgün edilir. Ders kitapları değiştirilerek Osmanlı Devletinin sömürgeci olduğu yalanları yazılır. 1958'lere gelindiğinde Kürtler özerklik talebinde bulunmaya başlar. Mesut Barzani'nin babası Molla Mustafa Barzani, Sovyetler Birliği'nin desteğini arkasına alarak bir kahraman edasıyla Moskova'dan Irak'a döner. Amacı Kerkük'ü kendi nüfuzu altına almaktır. 1958'de yandaş-larıyla Kerkük'te 28 Türk gencini öldürüp, katliam yapar. Cesetleri caddelerde gezdirilir, elektrik direklerine asılır. Dükkanlar yağmalanır, evler yıkılır. Türkçe tabelalar sökülür. Bağdat'tan gönderilen askerî güç gelene kadar failler ortadan kaybolur.

SONUN BAŞLANGICI
Dram, 1990 yılında ABD'nin Irak'a müdahalesiyle farklı bir boyuta ulaşır. Kürtler kaostan istifade ederek Bağdat yönetimine isyana girişir. Türkler iki ateş arasında kalır. Talabani ve Barzani'nin adamları Kerkük'e girip devlet binalarını işgal eder; nüfus, arşiv ve tapu dairelerini basarak bölgedeki Türklere ait belge ve unsurları yok eder. Cumhuriyet Muhafız askerleri erkekleri toplayıp katliam yapar. Dünya kamuoyu ise bütün bu olanlara sadece seyirci kalır. 1991'de Türkiye sınırına yığılan yüz binlerce Türkmenin huzurunu sağlamak için Birleşmiş Milletler tedbir alır. 2003'te de ABD'nin Irak'a ikinci bir müdahalesiyle Bağdat düşer. Huzura hasret topraklar iyice karışır. Artık Türkleri Irak'tan tamamen silmek için Barzanilere yeni bir fırsat doğmuştur. Saddam zülmünün yaşandığı günler aranır hale gelir. Bu sonun başlangıcıdır...."

ZULÜM HİÇ DEĞİŞMEDİ
Bir asra yakın zamandır İngilizlerin, Saddam'ın ve Barzanilerin zulmü altında kalan Kerküklü Türkmenler yaşadıkları bölgeden silinmeye çalışıldı. İleri gelenleri öldürüldü, arşivleri yağmalandı, evleri başlarına yıkıldı.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı