Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Gençlerin sevdiği oyun
02 Mart 2008 Pazar | 21:34

Bu yıl 45. yaşını kutlayan Kent Oyuncuları'nın sahneye koyduğu '39 Basamak' gençler için ciddi bir cumartesi eğlencesine dönüşmüş durumda... Oyun, tiyatronun eğlenceli bir sanat olabileceğini gösteriyor.

Peş peşe yeni tiyatro gruplarının kurulduğu, genç kuşak tiyatrocuların parladığı, başarılı bir sezon oldu 2007-2008. Bu yıl 45. yaşını kutlayan Kent Oyuncuları da, son yıllarda genç ekiplerin kotardığı oyunlarıyla bu yolda önemli adımlar atıyor. Son olarak "Bir bilete üç oyun" diye bir uygulama başlattılar ki bu, özellikle tiyatroyla pek de alakası olmayan genç izleyicileri salonlara getirmek için çok parlak bir fikir.
Nitekim, bu oyunlardan "39 Basamak" gençler için ciddi bir cumartesi eğlencesine dönüşmüş durumda. Bir bilete izleyebileceğiniz diğer iki oyun ise, ayrı bir günde peş peşe sahnelenen "Kuyruk" ve "Açık Denizde".
Alfred Hitchcock'un 1935 tarihli meşhur filminden sahneye uyarlanmış bir oyun "39 Basamak". Gerçi Hitchcock'unki de John Buchan'ın romanından bir uyarlama ama, oyunun yazarı Patrick Barlow romandan ziyade filmin izinden gitmiş. Ortaya esprisini ciddiyetinden alan şahane bir casus komedisi çıkmış.

İnanılmaz bir macera
1930'lar Londra'sında bir tiyatro sahnesine açılıyor perde. Bütün sorularınıza cevap veren efsane "Bay Hafıza"nın gösterisi var. Seyirciler arasında da bütün niyeti aylak aylak gezip kafasını dağıtmak olan Richard Hanney (Hakan Gerçek). Ancak 'adamımız', gecenin sonunda kendisini inanılmaz bir maceranın ortasında buluyor.
Hatta maceranın baş aktörü oluyor bir anda. Tiyatroda tanışıp eve götürdüğü genç kadını, ona hiç de inandırıcı bulmadığı bir casusluk öyküsü anlatan Annabella Schmidt'i (Demet Evgar) birkaç saat sonra salonunda bıçaklanmış buluyor. Tabii kendisini de baş katil zanlısı olarak... Ve adını temize çıkarmak, bunun için de yakalanmadan gerçek suçluları bulmak üzere yollara düşüyor. Londra'dan İskoçya'ya uzanan, başka kadınlar, başka adamlar, kaçmalar, kovalamalar, rastlantılarla dolu bir çılgın macera başlıyor böylece.
Mehmet Ergen'in çevirisiyle sahnelenen "39 Basamak", Mehmet Birkiye'nin ellerinde soluksuz izlenen, hem gerilimli hem komik, çok dinamik bir oyuna dönüşmüş. Efter Tunç'un imzasını taşıyan müthiş pratik bir dekor-kostüm tasarımı var oyunun. Sonuçta bu bir kovalamaca öyküsü ve mekanlar sürekli değişiyor. Çok işlevli parçalar kullanılarak bu değişiklikler öyle ustaca kotarılmış ki. Üstelik oyunun hızından da hiç düşürmeden...
Işık tasarımının Cem Yılmazer'e, koreografinin Cihan Yöntem'e ait olduğunu belirttikten sonra oyunculara geçebiliriz. Çünkü kesinlikle gücünü en çok oyuncularının başarısından alan bir oyun "39 Basamak." Öncelikle şunu söylemek gerek: Sahnede sadece dört oyuncu olduğuna inanmakta güçlük çekiyor insan. Öyle hızla binbir kılığa girip çıkıyorlar, her seferinde baştan aşağı öyle bir değişiyorlar ki, takip etmek mümkün değil. Yazının başında sözünü ettiğimiz parlak genç kuşağın en ışıltılı dört temsilcisiyle karşı karşıyayız:
Hakan Gerçek, Demet Evgar, Okan Yalabık ve Bülent Şakrak. Seyircinin izlerken yorulduğu bir tempoyu bir an bile düşürmeden, çok uyumlu bir ekip oyunculuğu sergiliyorlar.
Tiyatronun pekala eğlenceli bir sanat olabileceğini gösteren, kabalaşmadan, zeka ürünü esprilerle güldüren bir oyun "39 Basamak". Sadece iyi genç oyuncular izleyip Türk tiyatrosunun geleceğine dair umut beslemek için bile görülebilir.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı