Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Anadolu Ateşi 'Troya'ya hazırlanıyor
26 Şubat 2008 Salı | 22:26

Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, "Truva'nın Anadolu halkına, Türk halkına ait bir efsane olduğunu anlatmak, buradan, üzerine bastığımız topraklardan hareketle buralı bir hikayeyi içeriğine en yakın şekilde yorumlayıp tüm dünyaya anlatmak istiyoruz" dedi.

"Troya"gösterisi için sahne çalışması yapmak üzere Truva Antik Kenti'ne gelen Erdoğan, burada yaptığı açıklamada, Homeros'un İlyada destanında yer alan şiirdeki hikayeden esinlenerek 7 yıl önce yazdığı, 2 bölümden oluşan 90 dakikalık "Troya" gösterisi için 3 yıldır prova yapıldığını bildirdi.

Sahneye taşıdıkları gösterinin sanatsal bir yorum olduğunu ifade eden Erdoğan, "Dans gösterisinin bilimsel doğrularla desteklenmesi için 120 kişilik dans grubu içinde daha önce Truva'yı görmeyen yaklaşık 35 kişiyle Truva Antik Kenti'ne geldik. Buranın enerjisini almak için sahne çalışmalarını Truva'da gerçekleştirdik" dedi.

Eserin sadece estetik kaygılarla yazılmadığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu: "Truva'nın Anadolu halkına, Türkiye halkına ait bir efsane olduğunu öne sürüyoruz. Dünyadaki bütün Truva yorumları, bu düşüncenin karşı taraftan bakılarak yazıldı. Biz buradan, üzerine bastığımız topraklardan hareketle buralı bir hikayeyi içeriğine en yakın şekilde yorumlayıp tüm dünyaya anlatmak istiyoruz."

Gelecek ay önce İstanbul'da, daha sonra diğer illerde, 1 yıl sonra tüm dünyada sahnelenecek eseri 2 bölüm halinde yazdığını anlatan Erdoğan, ilkinin kapalı salon gösterisi olduğunu, ikincisinin ise gerçek atların kullanılacağı Truva gösterisi olacağını, ancak bunun şimdilik düşünce aşamasında olduğunu bildirdi.

"GÖSTERİ, ANADOLU DAYANIŞMASINI ÖNE ÇIKARACAK"

Gösteride, efsanede yer alan Helen, Hektor, Paris gibi karakterlerin olduğuna, ancak gösterinin Helen aşkına yoğunlaşmadığına işaret eden Erdoğan,"Biz işin daha çok barışı hedefleyen Anadolu dayanışmasını öne çıkarıyoruz. O birliktelik kültürünü biraz daha öne aldık" diye konuştu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Gösteri Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Rüstem Aslan da dansı sahneleyecek Anadolu Ateşi grubuna Truva'nın arkeolojik verileriyle mitolojik verilerinin kesiştiği yeri gösterdiğini ifade etti.

Doç Dr. Aslan, "Truva'nın özelliklerini, İlyada'ya etkilerini, Truva'nın güncelleştirilmesiyle ilgili bilgileri ve bilimsel birikimlerimi ekibe aktarıp doğru, etkileyici bir projeye katkıda bulunmak istiyorum" dedi.

İLYADA DESTANI

İlyada, Truva Kenti'nin destanını anlatır. Truva kenti, Çanakkale
Boğazı'nın beri yakasında bugünkü adıyla Hisarlık Tepesi'ne kurulu zengin bir kentti.

Yurtları Anadolu'da bulunan Truvalılarla Yunanistan'dan gelen Akhalar topluluğunun savaşıdır bu büyük destan. Akhalar Topluluğu Yunanistan'ın çeşitli bölge krallarından oluşmuş bir ordudur. Her kral, kendi gemileri ve adamlarıyla yola çıkmıştır ve bu ordular, krallar kralı Agamemnon'un yönetiminde örgütlü bir birleşiktirler. İlyada, Truvalıların yenilgisinin destanıdır. İlyada destanı, 24 bölümden ve 16 bini aşkın dizeden oluşur. Truva Savaşı'nın 9. yılında 51 günlük süreyi kapsar.

Kaynak: Milliyet

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı