Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Enver Paşa'nın Ortadoğu Seyahati
10 Şubat 2008 Pazar | 22:21

Kürt Muhammed Ali'nin kaleme aldığı "Enver Paşa'nın Ortadoğu Seyahati" adlı kitap Doğu Kütüphanesi tarafından yayınlandı. Muktebis Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Kürt Muhammed Ali'nin yazdığı kitap ilk defa 1916'da Beyrut'ta neşredildi. Enver Paşa'nın 1916 yılı başında çıktığı Ortadoğu seyahatinden bahseden eser şöyle anlatılıyor: "Osmanlıların mümtaz şahsiyeti, Harbiye Nazırı, Osmanlı Orduları Başkomutanı, Müslümanların ve İslâm'ın büyük lideri Enver Paşa'nın Medine-i Münevvere, Suriye ve Filistin'e yaptığı çeşitli seyahatlerden bahsetmektedir". Eser, bir seyahat derlemesi olmasına rağmen derleyen tarafından bir takdimle başlıyor. Osmanlı Beyrut'unda geniş bir çevre sahibi olan gazeteci Kürt Muhammed Ali'nin takdimin başına "Devleti Aliyye'nin Harbiye Nazırı Enver Paşa" başlığını koyduğu görülüyor. Kitap da, "Enver Paşa Halep'te, Enver Paşa Cebel-i Lübnan'da, O Beyrut'ta, Dimeşk'te, O, Filistin ve Kudüs'te, Enver Paşa Medine-i Münevvere'de" başlığı altında 6 bölüm bulunuyor. Dönemin basın yayın organlarında Enver Paşa'nın gelişi, ziyaretleri, görüşmeleri, halk tarafından coşkuyla karşılanışı hakkında çıkan yazılardan oluşuyor. Enver Paşa hakkında yazılan şiirler ve kasideler sayfalarda dikkat çekiyor.
Kürt Muhammed Ali'nin derlediği "Enver Paşa'nın Ortadoğu Seyahati" adlı kitabı Türkçe'ye Fransızca'dan Derya Aydın, Arapça'dan Ahmet Şenel çevirirken, Osmanlıca'dan Sibel Ilgın sadeleştirdi.
2007 Kasım ayında İstanbul'da basılan kitabın kapak resmi olarak ise Kanal harbi münasebetiyle Enver Paşa için Beyrut'ta basılmış bir kartpostal kullanıldı.
Kitabı yayına hazırlayan Erol Cihangir de, eser hakkında bilgi verirken Enver Paşa'nın Ortadoğu seyahatini siyasi yönden ana başlıklar halinde ele almanın şöyle mümkün olduğunu belirtiyor: "Buna göre, "Yaklaşmakta olan büyük Dünya harbine (1. Cihan Harbi) hazırlık yapmak, Bu savaşta en azından şekli de olsa, merkeze bağlı Müslüman Arap eyaletlerinin bağlılığını ve desteğini sağlamak, İttihat Terakki'nin iktidar olmasını gerektiren sosyal ve idari ıslahatları (reformlar) Müslüman eyaletlerde gerçekleştirerek ayrılıkçı güçlerle, Batı'nın işbirliğinin önünü kesmek, Osmanlı mülkünü yekpare muhafaza ve müdafa etmek."

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı