Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Kültüre kadın eli değince...
05 Şubat 2008 Salı | 08:12

İnan Arvas
Bir grup gönüllü ev kadınının bir araya gelmesiyle 42 yıl önce Türk Ev Kadınları Derneği adı altında kurulan ve 1970'ten beri de faaliyetlerini Türk Kadınları Kültür Derneği çatısı altında sürdüren TÜRKKAD, son yıllarda başarılı çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Merkezi Ankara'da bulunan dernek, 6 ilde şube açarak hizmetlerini tüm Türkiye'ye yayıyor. Geçtiğimiz sene gerçekleştirdiği "Bir Kul Bir Resul" sergisi ve "Kutlu Doğum Haftası" kutlaması gibi büyük organizasyonlara imza atan TÜRKKAD, ayrıca fakirlere yardım ediyor, ihtiyaç sahibi gençlere burs veriyor. Bu sıralar da dünyanın en kapsamlı Ehl-i Beyt sergisi ile İbn-i Arabi sempozyumuna hazırlanan derneğin İstanbul Şubesi Başkanı Cemalnur Sargut ile faaliyetlerini konuştuk.

Bir grup hanımefendi
TÜRKKAD olarak toplanırken gayeniz neydi ? Nasıl oluştu bu organizasyon?
Türk Kadınları Kültür Derneği, 1966 yılında Ankara'da kuruldu. Bir grup hanımefendi, etraflarındaki eğitimli fakat çalışmayan mutsuz hanımları kendi değerlerini idrâk edebilecek şekilde başkalarına faydalı olmaya yönlendirdi. Bu hanımefendiler, Türkiye'nin unuttuğu ortak değerleri ortaya çıkarmak için büyük gayret gösterip, imkânsızlıklar içinde yaşayan insanlara yardım etti. Şu anda İstanbul dahil Isparta, Konya, Kütahya, Manisa olmak üzere altı ilde faaliyet gösteriyoruz.
Geçtiğimiz yılki "Mukadddes Emanetler" sergisi çok ses getirmişti?
Evet, bu sergi 15 gün boyunca İslam Eserleri Müzesinde sergilendi ve 60 bine yakın insan müzeye geldi. Müze yetkililerinin verdiği bilgiye göre bu; şimdiye kadar müzenin bir yılda bile elde edemediği bir rakammış. Müzeye çok önemli insanlar geldi; Medine Belediye Başkanı, geçen dönemin Kültür ve Turizm Bakanı, İç İşleri Bakanı... Basın yoğun ilgi gösterdi. El Cezire televizyonu çekim yaptı ve tüm Arap ülkelerinde yayınlandı. Arkadaşlarımız bu sergi için çok çaba harcadı, özverili çalıştılar başarımızın meyvesini aldığımıza inanıyorum.

Ehl-i Beyt gecesi
Dört senedir en büyük "Kutlu Doğum Haftası"nı siz organize ediyorsunuz doğru mu?
Evet. Etkinliğe her yıl katılım artarak devam ediyor. En son geçen sene Lütfi Kırdar Sergi salonunda gerçekleştirdiğimiz geceye birçok bürokratın da aralarında bulunduğu 2 binin üzerinde kişi katıldı. Toplantıda göze çarpan şey; her kesimden insanımızın Peygamber sevgisi etrafında birleşmesiydi. Gayemiz Peygamberin yüceliğini tekrar tekrar hatırlatmak. Bunun için de her yıl davetiye kitapçığı hazırlıyoruz. Bu kitapçıklar birer belge niteliğinde. Gençler bu toplantılarımızda hizmet viriyor ve hiçbiri ben yaptım demeden büyük bir zevk içinde çalışıyor. Her yıl yaptığımız geceye bir isim viriyoruz. Bu sene 18 Mart'ta düzenleyeceğimiz gecenin ismi Ehl-i Beyt.

İbn-i Arabi sempozyumu
İki büyük proje istünde çalışıyorsunuz biri dünyanın en kapsamlı Ehl-i Beyt sergisi biri de İbn-i Arabi (Muhyiddin-i Arabi) sempozyumu. Bunlar hakkında bilgi verir misiniz?
İbn-i Arabi sempozyumu Türkiye'de ilk defa düzenlenecek. İbn-i Arabi hazretleri Türkiye'de çok bilinmeyen, tanınmayan bir mutasavvıf. Dolayısıyla, Türkiye'de çok iyi bilinmesi gerektiğine inandığımız için uluslararası bir sempozyum hazırlığı içindeyiz. İbn-i Arabi'nin parmak bastığı konuların çoğu bugünün insanının problemlerine cevap niteliği taşıyor. Sempozyum 5 gün sürecek son iki günü Şam'da olacak. Ehli Beyt sergisi inşallah eylül ayında Ramazan ayında bir ay boyunca açık kalacak. Kültür Bakanlığı ile yapılacak çalışmalar neticesinde yurt dışından Ehli Beyt'e ait şahsi eşyalar sergilenmek üzere Türkiye'ye getirilecek. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı