Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Rusya'yı Türk Kültürü Kavuracak
14 Ocak 2008 Pazartesi | 18:38

Rusya'da bu yıl "Türk Kültürü Yılı" etkinlikleri yapılacak. Bu etkinliklere, başta Tarkan olmak üzere, Eurovision birincimiz Sertap Erener,İdil Birit ve Şebnem Ferah konserleri damgasını vuracak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yılın Rusya'da "Türk Kültür Yılı" ilan edilmesi dolayısıyla yapılacak etkinliklerin taslak programını hazırladı. 

 Rusya'nın Moskova, St. Petersburg ile Kazan ve Soçi kentlerinde yıl boyunca çeşitli etkinlikler yapılacak. "Türk Kültür Yılı", 8 Nisan'da Moskova'daki Uluslararası Müzik Evi'nde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın konseriyle başlayacak. Rusya'da çok popüler olduğu belirtilen şarkıcı Tarkan da "Türk Kültür Yılı" etkinlikleri için sahne alacak.

Etkinliklerin Rusya'daki sorumlu makamı Rusya Federasyonu Kültür ve Sinemacılık Federal Ajansı (Roskultura) yetkililerinin, Tarkan'ın özellikle St. Petersburg'un "Şehir Günü" olarak kutlanan 27 Mayıs'ta sahne almasının, Türkiye'nin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını açıkladıkları bildirldi. Konser tarihi için görüşmelerin sürdüğü açıklandı.

Etkinlikler kapsamında Sertab Erener'in de Moskova'da konser vermesi planlanıyor. Erener, konserinde klasik Türk halk türkülerini caz yorumuyla sahne alacak.

Şebnem Ferah ise rock müziği seven Rus gençleri için bir Rus rock grubuyla Moskova'da birlikte sahneye çıkacak.

Klarnette Hüsnü Şenlendirici, bağlamada İsmail Tunçbilek ve kanunda Aytaç Doğan'ın olduğu "Taksim Trio" ise Moskovalılara Türk ezgilerinin yer alacağı bir konser sunacak.

Sergi - Fuar - Film Gösterimi
Moskova'da modern dans gösterisinin de sunulacağı etkinlik kapsamında Ara Güler'in de Rusya ve İstanbul'u konu alan fotoğraf sergisi açılacak.

Yılın ikinci yarısında Türk çağdaş sanatının örneklerinin sunulacağı sergiye ev sahipliği yapacak olan Moskova'da "Edebiyat Günleri" ile konferans ve paneller düzenlenecek.

"Türk Kültür Yılı" etkinlikleri, Eylül ayında yapılacak Moskova Kitap Fuarı'na da yansıyacak. Türk edebiyatçılarının davet edileceği fuarda Türkiye'nin tanıtımı yapılacak ve çeşitli yazarların eserleri sergilenecek.

Ruslara, Moskova'da Türk yemekleri de tattırılacak. Türkiye'den tanınmış bir şefin hazırladığı yemeklerin sunulacağı bir davet verilecek.

Etkinlikler, Moskova Film Festivali kapsamında da yürütülecek. Rusya'da çok sevildiği belirtilen "Selvi Boylum Al Yazmalım" filmi, festivalde gösterilecek. Filmin oyuncuları Kadir İnanır ve Türkan Şoray'ın da gösteri için davet edilmesinin planlandığı bildirildi.

Konserler
Rusya'da "Türk Kültür Yılı"nın St. Petersburg ayağı da Tarkan konserinin yanı sıra renkli etkinliklerle geçecek.

Dünyaca ünlü piyano virtüozu İdil Biret'in konseriyle Rus sanatseverlerle buluşacağı etkinlikler çerçevesinde klarnet ustası Selim Sesler de konser verecek.

Ayrıca, caz sanatçısı Kerem Görsev'in St. Petersburg Filarmoni Orkestrası eşliğinde sahneye çıkacağı konserde, klasik müzik ve caz parçaları yorumlanacak.

Soprano ve müzikolog Çimen Seymen'in "müsemma" adlı projesini Rus sanatseverlerin beğenisine sunacağı Türk Kültür Yılı etkinliklerine, Mercan Dede de St. Petersburg'da konser vereceği konserle renk katacak.

Bu arada, St. Petersburg'da ebru sanatıyla ilgili bir sergi de izlenime sunulacak.

Etkinlikler kapsamında Kazan ve Soçi'de Türk Dünyası Müzik Topluluğu ile Kültür ve Turizm Bakanlığının semah ekibi gösteri sunacak.

Bir Türk rock grubu konser vereceği Soçi'dea Cengiz Baysal Quartet konseri sanatseverlerle buluşurken, piyanist Ayşe İdiz de Kazan ve Soçi'de sahne alacak.

Bu arada Rusya'da kültürel mirasın tanıtılması amacıyla Topkapı eserlerinin yer alacağı bir sergi açılmasının da planlandığı açıklandı.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı