Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Karikatüristanbul!
10 Ocak 2008 Perşembe | 08:37

Usta Şair'in gıptayla ve şevkle anlattığı o günlerden, günümüzün 15 milyonluk İstanbul'unda, bir eser kalmadığını tahmin etmek o kadar da zor olmasa gerek. Şairler yine o eski coşkuyla İstanbul için mısralar dizer mi bilinmez fakat, şehrin karmaşası karikatür için iyi bir konu olur. Karikatürist Kamil Yavuz da işte bunu yapmış. Bir yıl süren çalışma sonrasında İstanbul'u karikatürize eden Kamil Yavuz, bunu yaparken Orhan Veli'nin tam aksine İstanbul'u, gözü açık ve kulakları tıkalı dinlemek zorunda kaldığını söylüyor.

Eski günlerde kaldı
Kamil Yavuz, dünyanın birçok ülkesini gezmiş. Görme fırsatı yakaladığı bu ülkelerde ünlü şehirlerin karikatürize edildiğine şahit olmuş. Bir gün, uçakla Şile istikametinden gelirken gördüğü betonlaşma karşısında İstanbul'un karikatürize çalışmasını yapmaya karar vermiş. O günlerce Boğaziçi Köprüsü'nde saatlerce trafikte kalınca bu fikrini hayata geçirme düşüncesi pekişmiş ve ofisine gidip kâğıt kaleme sarılmış. Ancak, doğma- büyüme İstanbullu olan Kamil Yavuz, bunu yapmanın hiç de o kolay olmadığının farkına varmış. Çünkü şehrin simgesi haline gelen birçok tarihi mekânın, adeta mezar taşı gibi yükselen beton yığınları arasından resmedilmesinin çok zor olduğunu görmüş ...Ve gözlerini kapatıp birçok gökdeleni görmezlikten gelmiş.
Çalışmanın adı "Karikatürize İstanbul", bunu yapan da bir karikatürist olunca, tabloya espriler serpiştirmekte kaçınılmaz oluyor. Kamil Yavuz, esprilerini de yine İstanbul'un tarihi geçmişi ve günümüz şartlarıyla bütünleştirerek oluşturarak, doyumsuz bir eser ortaya çıkarmış.

Hezarfen, borcunu ödemek istemezse
Kamil Yavuz"un Karikatürize İstanbul tablosuna serpiştirdiği esprilerden bazıları;
> Galata Kulesi'nde yemeğini yiyen günümüz Hezarfen Ahmet Çelebi'si, hesabı ödememek için planörü ile kuleden uçarak Üsküdar'a kaçıyor.
> Ulubatlı Hasan ve Fatih Sultan Mehmed hâlâ surlarda bekliyor.
> Eminönü İskele Meydanı'nda zabıtalar seyyar satıcıları kovalarken, vatandaşlar ise kalkmasına 10 dakika olmasına rağmen Üsküdar vapuruna yetişmek için koşuşturuyor.
> Sarayburnu'nda intihar eden vatandaşa yardım etmek isteyen simit satıcısı,
tezgâhındaki simitlerinden birini atıyor.
> Beline Orkinos balığı bağlayan bir vatandaş İstanbul Boğaziçi Köprüsü'ne çıkarak intihar etmek isterken, balık ise ölümden kurtulacağı için seviniyor. Bu sırada gazeteciler ise bu anı görüntülemek için yoğun çaba harcıyor.
> Hamalın biri turiste adres sorarken, seyyar satıcılardan kurtulmak isteyen bir turist ise Dikilitaş'a tırmanmak zorunda kalıyor.
> Atlı araba Marmaray Tüneli"ne girerken, Hacı Murat olarak bilinen Murat 124 marka otomobili kullanan şoför ise demir yolu üzerinde seyrediyor.

Kamil Yavuz kimdir?
1959'da İstanbul'da doğan Kamil Yavuz, karikatür çizmeye ortaokul yıllarında başladı. Oğuz Aral'ın öğrencisi olan Yavuz'un ilk karikatürü, 1973'te Gırgır Dergisi'nde basıldı. 1979 yılında Sultanahmet Sanat Okulu'ndan mezun oldu. 1982'den itibaren çeşitli dergi ve gazetelerde karikatür çizeri ve sayfa tasarımcısı olarak çalıştı. 1984- 1987 yılları arasında Bulvar Gazetesi'nde Karikatür Okulu'nu yöneten Yavuz, birçok ülkede kişisel sergi açtı. "Elveda Sigara, Merhaba Hayat" adı altında topladığı karikatürleri; kitap, poster, kartpostal ve broşür olarak yayınlandı. İçinde karikatürler olan 8 kitabı basıldı. Yavuz, 1996'dan beri bazı okullarda karikatür dersleri veriyor.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı