Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
En İyi 'Troya' Belgeseli Berlin'de
06 Şubat 2007 Salı | 23:31

TÜRSAK Vakfı tarafından, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın işbirliği ve Türkiye İş Bankası'nın desteğiyle başlatılan ve TROİA Kazı Başkanı Manfred Korfmann'ın, "Troia üzerine yapılmış en iyi belgesel" dediği "TROİA", 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yapılan görkemli dünya prömiyerinden sonra, 8 – 18 Şubat 2007 tarihlerinde gerçekleşen 57. Berlin Uluslararası Film Festivali'nde (Berlinale) gösterilecek.

43. Antalya Altın Portakal'ın sunumuyla 57. Berlin Film Festivali'nde gösterimi yapılacak Troia Belgeseli, yurtdışında ilk kez seyirciyle buluşacak. Filmin gösterimi, gösterim salonlarından, 350 kişilik Cinestar'da, 10 Şubat Cumartesi günü gerçekleşecek.

Yönetmenliğini, fotoğraf ve belgesel çalışmaları ile tanınan Rıza Baloğlu'nun  yaptığı "Troia" Belgeseli, mitolojik anlatımların ötesinde, arkeolojik yapıtların izini süren konseptiyle, Troia üzerine yapılmış belgeseller arasında bir ilke imza atıyor. Doç Dr. Rüstem Arslan'ın özel çabaları ile son derece titiz bir araştırmanın ürünü olan ve ağırlıklı yurt dışında süren dokümantasyon derleme çalışmaları yaklaşık 2 yıl süren belgeselin konseptini sinema yazarı ve gazeteci Burçak Evren çizdi. Burçak Evren'nin Schliemann'ı oynayarak aynı zamanda ilk kez rol aldığı bir film olan, Troia'nın senaryosunda ise Evren'le birlikte Sevinç Baloğlu'nun imzası var. 

Görüntü yönetmenliğini Uğur İçbak ve Ertunç Şenkay, yurt dışı çekimlerini ise Doğan Sarıgüzel'in gerçekleştirdiği belgesel, başka "ilkleri" de içermesiyle dikkat çekiyor: Müziklerini uluslararası üne sahip ney ustası Mercan Dede'nin yaptığı ve rol aldığı ilk film olan Troia Belgeseli, Berlin Müzelerinin depolarında bulunan TROİA eserlerini de belgeleyen ilk yapım olma özelliğini taşıyor. Troia eserlerinin yurt dışına çıkarılması serüvenin baş aktörü olan Henrich Schliemann'ın mektuplarını da ilk kez gün ışığına çıkaran belgesel, Troia kentinin Anadolu kökenli bir kent olduğunun kanıtlarını da kamuoyu ile paylaşan ilk Troia belgeseli niteliğinde.

Tiyatro sanatçısı Tilbe Saran'ın anlatımlarını üstlendiği ve dünyadan 25'i aşkın arkeologun bir araya gelerek "buluntuların çıkarıldığı yerde sergilenmesi üzerine yeni bir tartışma" başlattığı TROİA BELGESELİ,  geçen yıl 16-23 Eylül 2006 tarihleri arasında yapılan 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali bünyesinde lanse edilmiş ve sadece Homeros'un TROİA efsanesi değil, aynı zamanda Anadolu'nun TROİA'sı da gözler önüne serilmişti.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı