Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Bitmeyen yolların çilekeş sürücüleri
03 Ocak 2008 Perşembe | 22:22

Altan Bal, çocukluğunda özlemle beklediği kamyoncu babasının hatıralarının peşine düşmüş ve üç yıl otostop yaparak kamyoncularla Türkiye'yi turlamış. Gitmediği bölge, geçmediği yol, tanımadığı kamyoncu kalmamış. Kimini direksiyon başında, kimini yükünü alırken, kimini de hatıralarını gömdüğü kamyon çöplüğünde görüntülemiş...

Kamyonlarıyla, Edirne'den Iğdır'a, Sinop'tan Antakya'ya Türkiye'nin tüm yükünü, "sırtında" taşıyan kamyoncular, ekmek teknesinin hem kıdemli kaptan şoförleri, hem de en ağır işçileridir. Allah'a emanet bir kamyonları, çokça güvendikleri ustalıkları ve açık açık söyleyemezler ama yalnızlıklarıyla baş başa düşerler yollara. Yükü geceden alıp, kısmetse sabaha karşı kontağı çevirip, yalnızca yükü değil, özlemlerini de taşırlar... Vardıklarında ise, bir aksilik olmamışsa, ceplerinde üç beş kuruşdan fazla bir şey kalmaz çoğu zaman. Karın tokluğuna bile değil, "yol"a çıkabilecek mazot parasına "kelle koltukta" yük taşırlar... Tabii bu yolculukta ilginç hikayeler yaşanır, renkli tablolar oluşur. Belgesel fotoğrafçısı Altan Bal da onların yolundan gidip, 'ağır yolcular'ın serüvenlerini karelere sığdırdı.

3 yıl uğraştı
Fotoğrafçı Altan Bal, çocukken, ne zaman döneceği belli olmayan kamyoncu babası tarafından anlatılan hikayelerinin izini, fotoğraf makinesiyle sürmek için 3 yıl önce düştü yollara. Tamamen rastlantılara dayanan tanışmalarla, daha çok da otostopla bindiği kamyonlarla tüm Türkiye'yi defalarca gezerek fotoğraf çekti. Altan Bal bu çalışmasıyla, bir defa daha, zamanının usta kamyoncularından babası Fethi Bal'ın hikayesinden yola çıkarak, yedi bölgede, yedi iklimde "yük sarıp", "direksiyon sallayan" ve bekleyenlerinden başka kaybedecek bir şeyleri olmayan kamyoncuların hikayesini siyah beyaz fotoğraflarla görünür hale getirdi.

Kamyoncular, İstiklal Caddesi'nde
Fototrek Fotoğraf Merkezi, İstiklal Caddesi Mısır Apartmanı'ndaki yeni Fotoğraf Galerisi'ni Altan Bal'ın "Kamyoncular" sergisi ile açacak. Sanatçının sergisi ve aynı isimli yayınladığı kitabı da sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 50 fotoğraftan oluşan sergi ve yüze yakın fotoğraftan oluşan kitap, 5 Ocak 2008 Cumartesi günü saat 18:00'de Fototrek Fotoğraf Merkezi izleyicileriyle buluşacak. 1 Şubat 2008 tarihine kadar gezilebilecek olan sergi İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) ana sponsorluğunda, Castrol Yağlarının desteğiyle hazırlandı. Çalışma, Yılmaz Ulusoy'un katkılarıyla kitaplaştırıldı...

Babasının izini fotoğraflarla sürüyor

Türk fotoğrafının genç kuşak sanatçıları arasında dikkate değer bir yeri olan Altan Bal, 1977 yılında İstanbul'da doğdu. Birincilikle girdiği M.Ü Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü'nü 2003 yılında dereceyle bitirdi. 2004 yılında, yine babasının hayat hikayesinden yola çıkarak gerçekleştirdiği "Bekar Odaları" sergisi İstanbul'da ve çeşitli şehirlerde defalarca sergilendi. "Bekar Odaları" adlı sergisi İslâm Eserleri Müzesinde 2007 yılında tekrar sergilendi. Fotoğrafları birçok dergide yayınlandı. Kağıtçılar çalışması, Fototrek Fotoğraf merkezi tarafından kitapçık olarak yayınlandı. Halen SkyLife dergisinin fotoğraf editörü olan Altan Bal, çeşitli başlıklar altında fotoğraf dersleri veriyor.

Kaynak: Tuncay Önür/Türkiye

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı