Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Saray hazineleri Japonları çekti
02 Ocak 2008 Çarşamba | 21:44

Japonya'nın üç büyük kentinde açılan "Topkapı Sarayı'nın Hazineleri-Muhteşem Osmanlı Hanedanlığı Sergisi"ni gezen Japonların 5 bini, yapılan başarılı tanıtım sonrası Türkiye'nin yolunu tuttu.

Kültür ve Turizm Bakanlığının Japonya'da açtığı "Topkapı Sarayı'nın Hazineleri-Muhteşem Osmanlı Hanedanlığı Sergisi"ni gezen 5 binden fazla Japon, Türkiye'ye geldi. 1 Ağustos-24 Eylül tarihleri arasında Japonya'nın Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi'nde, 6 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında da Kyoto Müzesi'nde izlenime sunulan sergi, 11 Şubat'a kadar da Nagoya Şehir Müzesi'nde Japonların beğenisine sunulacak. Osmanlı dönemini yansıtan nadide eserlere, Nagoya şehrindeki Japonların şimdiden büyük ilgi gösterdiği belirtildi. Serginin, yurt dışında açılan sergiler arasında da en fazla ilgi görenlerden biri olduğu bildirildi.

Müzede döner-kebap
Serginin izlenime sunulduğu üç müzede, seyahat acenteleri tarafından turizm stantları açıldı. Sergiyi gezen ziyaretçilerden 5 binden fazlasının, bu acentelere başvurarak, Türkiye'ye geldiği kaydedildi. Sergiyi, üç kentte, dört ay boyunca, 300 bin kişinin ziyaret ettiği bildirildi. Ayrıca, serginin yapıldığı müzenin bahçesinde Türkiye'nin tanıtımı yapılıyor. Müzenin çıkışına kurulan stantta, Türkiye'ye özgü çay bardakları ile çini süslemeli seramik tabaklar gibi hediyelik eşyalar satılıyor. Serginin açılışından sonra müze bahçesine kurulan Türk lokantasında ise döner-kebap gibi Türk yemekleri ziyaretçilere sunuluyor.

Medyadan büyük ilgi
Öte yandan, 11 milyonun üzerinde tiraja sahip Japonya'nın en büyük gazetelerinden Asahi Shimbun Gazetesi'nin de serginin Nagoya'daki açılışıyla ilgili üç sayfalık ek yayımlandığı belirtildi. Gazete, her gün sergideki bir eseri ayrıntılı tanıtacak. Bölgede yayın yapan Nagoya TV'nin ise sabah programlarında sergiye yer vereceği kaydedildi.

65 milyon dolarlık eserler

Sergide, Topkapı Sarayı Müzesi'nden 111, Türk İslam Eserleri Müzesi koleksiyonundan da 29 parça olmak üzere toplam 140 parça sunuluyor. Eserlerin toplam bedelinin 65 milyon 593 bin dolar olduğu bildirildi. Buna göre, Topkapı Sarayı Müzesi'nden kahve ibriği, çorba tası, sini, kase gibi mutfak eşyaları ile hamam tası, leğen, güğüm, bebek beşiği gibi günlük eşyalar yer alıyor. Ayrıca, zümrüt küpe, gerdanlık, halhal, kutu gibi süs eşyaları ile kılıç, miğfer gibi savaş eşyaları da sergileniyor. Türk İslam Eserleri Müzesi'nden de Hürrem Sultan Vakfiyesi, Sultan I. Mahmud'a ait Tuğralı Mülkname, Sultan IV. Mehmet'e ait Tuğralı Ferman ve Sultan III. Selim'e ait Tuğralı Temlikname gibi belge niteliğindeki 29 önemli eser izlenime sunuluyor. Ayrıca, müzeden götürülen bazı süs ve günlük kullanım eşyaları da sergide bulunuyor.

Kaynak: Türkiye

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı