Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Aşkın Efendisi’ne...
25 Aralık 2007 Salı | 21:35

Birer inci taneleri gibi dizilen Mevlid-i Şerif'in mısraları okundukça yürekler o yüce peygamberin aşkıyla yanıyordu. Süleyman Çelebi durup durduğu yerde o kadar uzun manzum eserini yazmamıştı. İşte o kadar da karışık dönemde yazılan ve bir o kadar esrarlı Mevlid-i Şerif'in hikâyesi Ragıp Karadayı'nın kaleminden romana dönüşmüş.

Büyük alışveriş merkezlerinin birinde Kültür ve Sanat sayfamız için yeni çıkan eserleri incelerken bir kitap dikkatimi çekti. Kapağın üstünde "Aşkın Efendisi'ne", altında "Onun İçin Yazmak" ve biraz daha altında farklı karakterde "Ragıp Karadayı" yazıyordu. Kitap, camilerde, dini sohbet toplantılarında, merasimlerde ve müminlerin toplanıp bir araya geldiği mekanlarda, büyük bir huşu ile yüzyıllardır okunan Mevlid-i Şerifi yazan Süleyman Çelebi'yi anlatıyordu. Gayet sade, aynı zamanda sürükleyici bir üslupla kaleme alınmış bu eseri ve yazarını okuyucularımızın daha yakından tanımaları için bir röportaj yaptık.

Kötüleri gördüm ve yazdım
Ragıp Bey sizi Türkiye Gazetesi Radyo tiyatrolarından ve TGRT filmlerinden grafiker, yapımcı, yönetmen kişiliğinizle tanıyorduk. Roman yazarlığı yönünüzü bilmiyorduk. Roman yazmaya ne zaman ve nasıl başladınız?
-Uzun bir hikaye ama ben kestirmeden kısaca özetleyeyim. Ellerinden öperler bir torunum ve bir de kızım ilköğretimde okuyorlardı. Edebiyat öğretmenleri okumayı teşvik ve kendilerini geliştirmeleri için her ay bir roman okumayı mecbur tutuyordu. Çocukların elinde o tavsiye edilen romanları görünce ben de alıp okudum. Hem çocuklarımın yanlış yönlendirilmesine mani olmak, bozuk insanların hile ve desiselerine kapılmamaları için. Hem de; "Bak ben de okuyorum. Siz daha çok okumalısınız" diyebilmek ve teşvik etmek için tabii. Baktım ve gördüm ki ismi olan birçok yazarın, bir incir çekirdeğini dolduramayacak kadar sanat, estetik ve edebiyattan uzak konularda çeşit çeşit kitapları çıkmış. Ben öğretmenim. Türkçenin iyi kullanılması için uzun yıllar okullarda mücadele verdim. Bu sebeple hikaye diye, roman diye adeta laf salatası yapılmasına oldukça üzülüyorum. Ve onlara nazire olsun kabilinden deneme mahiyetinde bu romanı yazdım.

Gizli dünyamı araladım
Beğenmediğiniz romanlardan daha iyi yazdığınızı mı söylemek istiyorsunuz?
-Estağfirullah... Bir kere şunu samimiyetle söyleyeyim. Öyle bir iddiam yok. Lakin kendime güvenim sonsuzdu. Hayal ettiklerimi çizgi, renk ve kelimelerle kağıda aktarma kabiliyetimin olduğu bir hakikatti. O potansiyel şu veya bu şekilde taşarak ortaya çıkıyordu. Burada o gizli dünyam biraz aralanmış oldu.
İkinci romanda daha iddialı olacağım mı demek istiyorsunuz.
-Her defasında sorularına cevap verirken "estağfirullah" demek zorunda kalıyorum. İddiadan ziyade, anlatımım daha bir şekillenecek ve şahsıma ait üslup iyice oturmuş olacak. Malum büyüklerimizin bir sözü vardır: "Güzel yapmak çok yapmakla olur." Aynı işi defalarca yapanla ilk defa yapan bir olur mu?


Okuyucu uyanık olmalı
Roman yazmaya teşvik eden oldu mu?
-Yazmaya kendim karar verdim. Yakınlarımdan ve arkadaşlarımdan gördüğüm destek beni kamçıladı ve teşvik etti. Evden kızlarım ve torunumun çok payı oldu. Yazdıklarımı bekleyip, okumadan yatmıyorlardı.
Okuyucularımıza son diyeceklerinizi alabilir miyim?
-Tarih bir kere yaşanıyor lakin bin kere yazılıyor. Herkes kendi imkanlarına ve birikimine göre, kabiliyetine ve maksadına göre anlatıyor da anlatıyor. Üslup farklılığından tut da topladığı dokümanların da yönlendirmesiyle, örnek aldıklarının yardımıyla birçok ifade çeşitliliği çıkıyor karşımıza. Fakat şu bir hakikat ki okuyucuya çok vazife düşüyor. Başta uyanık olmalı. Yani her önüne geleni alıp okumamalı. Para için, şöhret için yazanlardan, ideoloji pazarlayanlara kadar boy boy, tip tip hedefleri olanlar var mutlaka. Bunların çoğu da kendini kamufle etmesini iyi biliyor. Onun için okuyucu seçici davranmalı, dostunu, düşmanını ayırmalı.

Senaryo yazdı roman oldu
Neden Süleyman Çelebi'nin hayatı gibi bir konu seçtiniz?
-Bu konuyu uzun zamandır film yapmak istiyordum. Önce senaryosunu yazmak nasip oldu. Her şeyi hazırladık. Çekimler başlayacakken 2000'li yılların kriziyle sarsıldık. Bırak film yapmayı maişetimizi karşılamada bile zorlanır olduk. İşte o zor günlerde boş durmadım. İşlerimden arta kalan zamanı bu konunun araştırılmasına ve roman olarak yazılmasına ayırdım. Süleyman Çelebi durup dururken o kadar uzun manzum eserini yazmamış. Tetikleyen iç ve dış faktörler var. İşte bu romanda bu esrarlı ve bir o kadar da karışık dönemi okuyucularımla paylaşmak istedim. Günümüzden yazmak her zaman daha kolay mutlaka. Daha çok bildiğin, yaşadığın çevre ve insanlar. Tarihi hadiseleri yazmak fevkaalede zor. Karakterler, çevre, kostüm ve aksesuarlar, diyaloglar ve onlarca insan münasebetlerini yerli yerinde kullanmak lazım.

Kaynak: Tuncay Önür/Türkiye

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı