Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Kayıp kitaba bin altın
17 Aralık 2007 Pazartesi | 22:35

Türkçe'nin ilk gramer kitabı olan Kaşgarlı Mahmut'un "Kitabu Cevahirü'n Nahv Fi Lugati't Türk" adlı eserini bulana 1000 Cumhuriyet altını verilecek. "Divanü Lügati't Türk"ün ikizi olan kitabın, dünya kültür tarihinde önemli bir yeri bulunuyor.

Avrasya Yazarlar Birliği, Türk dilinin ilk gramer kitabı olan Kaşgarlı Mahmut'un kayıp eseri "Kitabu Cevahirü'n Nahv Fi Lugati't Türk"ü bulana 1000 Cumhuriyet altını ödül verecek. Avrasya Yazarlar Birliği Genel Başkanı Yakup Deliömeroğlu, 2008 yılını, doğumunun 1000. yılı olduğu için "Kaşgarlı Mahmut Yılı" olarak ilan ettiklerini bildirdi. Büyük dil bilgini Kaşgarlı Mahmut'un "Kitabu Cevahirü'n Nahv Fi Lugati't Türk" isimli eserinin Türk dilinin ilk gramer kitabı olduğunu belirten Deliömeroğlu, "Gramer kitabının varlığı biliniyor ama henüz gören yok" dedi.

Dil tarihi için değerli
Kaşgarlı Mahmut'un doğumunun 1000. yılında bu büyük eserin bulunması için çalışma başlattıklarını ifade eden Deliömeroğlu, bu kitabı bulana 1000 Cumhuriyet altını ödül vereceklerini kaydetti. "Türkçe'nin bu gramer kitabı yazıldığında, bugün yaşayan büyük diller olarak düşünülen İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rusça gibi dillerin gramer çalışmaları yok" diyen Deliömeroğlu, eserin, dünya dil tarihi ve insanlık kültürü için büyük değer taşıdığını anlattı.

İsminizi yaşatın
Deliömeroğlu, Türkçe'nin grameri ile ilgili Türkiye'de ve diğer Türkçe konuşulan ülkelerdeki Türkologların anlaşamadıkları bazı konular bulunduğunu ifade ederek, eserin bulunması halinde bu tartışmalara zemin oluşturacağını, Türkçe'nin bugünkü gramer problemlerinin çözümüne çok büyük katkı sağlayacağını ifade etti.
Kaşgarlı Mahmut'un "Divanü Lügati't Türk" eserinin ilk Türkçe sözlük olduğunu ifade eden Deliömeroğlu, "Bu sözlük hazırlanırken İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rusça gibi dünya dillerinin sözlükleri yoktu. Türkçe'nin 1000 yıl öncesinden gelen büyük bir sözlüğü var" dedi. Divanü Lügati't Türk'ün 1900'lü yılların başında Ali Emire tarafından bulunduğunu ve İstanbul'da Millet Kütüphanesi'ne verildiğini belirten Deliömeroğlu "Eminim ilk gramer kitabına sahip olan kişi de kıymetini bilerek özenle saklıyordur. Ali Emiri Efendi gibi isminizin ölümsüzleşmesini istiyorsanız Türk dilinin ilk gramer kitabını getirin" diye konuştu. Eseri bulana kadar aramaya devam edeceklerini belirten Deliömeroğlu sözlerini şöyle tamamladı: "Divanü Lügati't Türk de kayıptı, ikiz kardeşlerden birisi bulundu. İkinci ikiz de bir yerlerde gizleniyor ve umarım o da gün ışığına çıkacak ve çıkınca da çok büyük olay olacak."

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı