Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Fazıl Say’a bir çift söz
17 Aralık 2007 Pazartesi | 22:17

Sanatçılar topluma benzemek zorunda değillerdir. Hatta onları sanatçı yapan farklılıklarıdır. İnsanı, eşyayı, hayatı, dünyayı farklı algılayışları. Farklı düşünmeleri, farklı söylemeleri. Bu farklılığa saygı duyarız.
Bu farklılık sanatçıları yalnızlaştırır. Hatta yabancılaştırır. Bu yalnızlaşma ve yabancılaşmayı kendileri de toplum da peşinen bilir ve kabul eder. Sanatçı kimliğinin omuzlara bindirdiği bir yüktür bu. Sanatçı bu yükü yüksünmeyerek taşır. Kelimelerine döker içini. Sazına, sözüne, fırçasına, elindeki enstrüman her neyse ona döker ve yükü hafifler. O döktükleri de zaten "sanat eseri" dediğimiz şeylerdir.
Sanatçı ruh gurbetinde olan insandır. İçinde yaşadığı topluma tıpatıp ayak uydurması beklenmez. Ayak uydurmuyor diye kınanmaz. Kaldı ki bir ülkede herkesin tornadan çıkmış gibi olması da, uygun adım yürümesi de gerekmez.
Cemil Meriç "Kitap ve düşünce seni vatanında garipleştirdi." demişti.
Bu garipleşme karşısında sanatçı, ya Ahmet Haşim gibi "Melâli anlamayan nesle âşina değiliz." deyip fildişi kulesine kapanır, ya Necip Fazıl gibi "Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya!" diyerek çığlığı basar. Yani, mizacına göre, ya sessizce feryat eder, yahut birşeyleri kendi bildiği doğrultuda düzeltmek için sokağa inip bağırır.
Fakat gitmez! Çekip gitmez! (Gitmek derken... Bir sebeple başka bir ülkede yaşamak değildir kastımız. Vatanında yaşamayı zül kabul edip "gideceğim" demektir.) Vatana küsülmez! Vatanda olup bitenler tenkit edilir amma vatana tavır konmaz. Sanatçıların farklılıklarına saygı duyarız. Ama ülkedeki siyasî havayı, şunu veya bunu beğenmiyorum, benim kafama göre değil diyerek çekip gitme isteği hoş görülebilir bir "sanatçı farklılığı" değildir. Bir çeşit hezeyandır. Hele şikâyetleri "el yanında" dillendirmek, büsbütün ayıptır! Evde karısıyla arasında olanları gidip mahalle kahvesinde anlatan kaba ve görgüsüz adamların haline benzer.
O kadar da değil! Gidişata kızıp "vatanı terkedeceğim" demek bana küfür gibi gelir. Havasıyla, suyuyla, toprağıyla beslendiğin vatana...
Sanatçının görevi gitmek değil, kalıp bildiği yolda devam etmektir. Gördüğü yanlışlıkların düzelmesi yolunda elindeki sazla, sözle mücadele etmektir. Hiçbir şeyi düzeltemese bile vazgeçmemektir. Hem vazgeçmemek, hem de millet peşine takılıp onun izinden neden yürümüyor diye şaşırmamaktır. Çünkü insanlar tornadan çıkmış değillerdir! Farklılıklara tahammül gerekir.
Sanatçı aydın insandır. "Aydın" sıfatının gereği budur.
Sanatçı yalnızlaşma ve yabancılaşmasını en fazla hissedenlerden biri olan Yahya Kemal, "Ezansız Semtler"in müellifi Yahya Kemal, yaşama tarzı itibariyle o kadar farklılaştığı halkına nasıl sevgi ve hasretle kucak açmıştı:
Gönlüm, dilim, kanım ve mizacımla sizdenim,
Dünya ve âhirette vatandaşlarım benim.
Sanatçılar topluma benzemek zorunda değillerdir. Ama işte... bütün yabancılaşmaya, farklılaşmaya rağmen bunu diyebilmektir mesele. Canını sıkan bütün olaylara rağmen doğduğun, büyüdüğün toprağa bu sevgiyi gösterebilmektir.

Ayşe G. Tunceroğlu/Türkiye/17.12.2007

  polemik kategorisindeki en yeni içerikler
- 'Osmanlıca bilmeyen entelektüel olamaz'
- Mısır Mısırlılarındır..
- ‘Muhteşem Yüzyıl’da göze takılanlar (2)
- ‘Muhteşem Yüzyıl’da göze takılanlar...
- Cehalet mi İhanet mi?
- Noel Gerçeği...
- Çin'deki beyaz piramitlerin gizi!..
- Değerlerin Yok Oluşu...
- Şah&Sultan Romanı üzerine...
- İttihat ve Terakki...
- Kızılelma nerede?
- Modern ebeveyn, mağara insanından geride!
- İzmir'de ilk kurşunu kim attı?
- Hazreti Nuh'un Gemisi Nerede?..
- Aziz Nesin’in hikâyesi...
- Kâbe-i muazzama'nın gökdelenden görünüşü
- Anayasamız halk irâdesine şüpheci!
- Eyüp Sultan'daki mezar kimin?
- Bu hamburger bir sene bozulmadı
- GDO’nun şaibeli milyarderleri!
- Padişahın kalbinde taht kuran HURREM SULTAN
- Osmanlı Devleti ne zaman kuruldu?
- Osmanlı ve İsrail
- Nasıl suçlu yetişir
- Saylan'ın Sağ Kolu Konuştu
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı