Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Günay'dan F. Say'a cevap
16 Aralık 2007 Pazar | 22:33

Son günlerde Fazıl Say'ın kendini bazı kesimlere karşı yenik hissetmesinin, bu yüzden ülkeyi terk etmek düşüncesi, hükümetin de sanata düşmanca tavrı iddiaları gündemin ilk sıralarını işgal ediyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, hiçbir sanatçının ben ülkemi terk edeceğim demesini uygun bulmadığını belirterek; "Türkiye'de kimsenin gitmesini gerektirecek bir sebep yok" diye konuştu. Ertuğrul Günay, önümüzdeki günlerde sanatçı Fazıl Say'la yüzyüze görüşeceğini de söyledi. Günay, şunları kaydetti: "Umuyorum önümüzdeki günlerde belki nedenini anlarız. O da telafi eder. Hiçbir sanatçıya 'ben ülkemi terk edicem' demek çok uygun düşmüyor bence. Bir kırılganlık bir kişisel bir bunalım hali, söylemiş olduğunu düşünüyorum. Türkiye'de kimsenin gitmesini gerektirecek bir neden yok. Hepimiz bu ülkede elele kolkola güzellikle sanatçılarımızın yaptıkları güzellikleri alkışlayarak yaşayabiliriz." Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay; sanatçıyla önümüzdeki günlerde yüzyüze görüşeceğini belirterek; "sanıyorum ki, kardeşçe kucaklaşırız" dedi. Günay, geçmiş yıllarda ''Türkiye'den çok baskıcı şartlar sebebiyle zorlanarak giden bazı değerlerin'' bulunduğunu belirterek, fakat, bu sanatçıların en güzel ürünlerini Türkiye hasreti çekerek verdiklerini söyledi. Şair Nazım Hikmet'ten örnek veren Günay, ''Nazım Hikmet keyfe keder çıkıp gitmemiştir, çok baskıcı koşullardan yılarak bir tür kaçıp gitmiştir'' dedi. Günay, Hikmet'in en duyarlı şiirlerini İstanbul ve Türkiye özlemiyle yazdığını da hatırlatarak, ''Vatan, öyle yöneticiye kızıp da terk edilecek bir toprak değildir, vatan çok bambaşka bir kavramdır. Bunu da sanatçıların çok iyi anlayacağını tahmin ediyorum'' dedi.

Bu arada, konuyla ilgili olarak bir açıklama da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, piyanist F. Say'ın "Türkiye'yi terk etmeyi düşünüyorum" şeklindeki açıklamalarına tepki gösterdi. Erdoğan; "Bu ülkenin sanatçısı bu ülkeyi terk etmez. Bu ülkenin topraklarından doğan bu ülkenin topraklarında kalır" diye konuştu.

Bu arada ülkeyi tert etmeyi düşünen F. Say'ın resmi internet sitesinin Almanca veritabanlı olması eleştiri konusu oldu. Edirilen bilgilere göre, tartışmaların ardından F. Say'a destek vermek isteyenler Say'ın sitesine girdiklerinde ana başlıkların İngilizce, konuların da Almanca anlatıldığını görünce tepki gösterdiler. Öte yandan Fazıl Say'ın internet sitesinde dil seçeneklerinin olmaması da dikkat çekti.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı