Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Sınırları aşmak için festivale...
13 Aralık 2007 Perşembe | 07:53

 "Binbir Gece" dizisinin 'Şehrazat'ı Bergüzar Korel'in sunacağı gecede; 2008 yılında vizyona girecek yönetmen Sidney Lumet'ın "Şeytan Duymadan Önce" adlı film gösterilecek. Filmin başrollerini Oscar ödüllü aktör Philip Seymour Hoffman ve Ethan Hawke paylaşıyor.

Kıbrıs sineması
Dünyanın pek çok farklı ülkesinden gelen, özgün bakışları ve üsluplarıyla öne çıkan yapımların seyirciyle buluşacağı festivalin bu yılki teması; sınırları aşmak... Türk ve Rum taraflarınca şekillenen Kıbrıs gündeminin beyazperdeye yansıyacağı festivalde, "Işık Saçan Apollon" onur ödülünün sahibi Hümeyra'nın da filmleri gösterilecek. "Uluslararası İstanbul Sinema-Tarih Buluşması" programı dahilinde ayrıca, ülke sinemalarına adanmış kuşaklar ve beyazperdeye yeni bir soluk getiren genç yeteneklere şans tanıyan "Yeni Keşifler" bölümü yer alacak.

Ustalar da unutulmadı
Festivalin programında, usta yönetmenler Roman Polanski ile Istvan Szabo'nun önemli eserleri yer alıyor. Polanksi'nin "Cinayet", "Bir Gardrop ve İki Adam", "Haydi Partiyi Dağıtalım", "Lamba", "Sırıtış" ile Szabo'nun "Bir Ev Üzerine Düşler", "Saygı", "Tema Üzerine Çeşitlemeler" filmleri izleyicinin karşısına çıkacak.

Filmlerden film beğen
Festivalin ana teması olan sınırları aşmak ile başlanan bölümde, şu filmler gösterilecek: Mathias Pineiro'nun "Çalınmış Adam (The Stolen Man)", Alexi Salmanpera'nın yönettiği Finlandiya sinemasından "Erkek İşi (A Man's Job)", Jacques Nolot imzalı "Yok Olup Gitmeden Önce (Before I Forget)", Alain Gomis'in göçmenlerin dünyasına derinlikli bir bakış attığı "Endülüs (Andalucia)" ve Sergei Eisenstein'ın sinema tarihini başlatan eserlerinden biri olan "Potemkin Zırhlısı"nı merkezine alarak bir sinema-tarihsel dedektiflik öyküsünü takip eden "Potemkin Zırhlısı'nın İzinde"...

Ödüllü film: Ve Sonra Turistler Geldi
Festivalin "Ödüllü Filmler" başlığı altında yer alan filmler şöyle sıralanıyor: Fransız yönetmen Nicolas Klotz'un "Ofis Mahkumları (Heartbeat Detector)", İngiliz yönetmen David McKenzie'nin Peter Jinks'in romanından uyarladığı "Hallam Foe", Brezilya sinemasının önemli temsilcilerinden Paulo Caldas'ın son filmi "Vaha Düşleri (Deserto Feliz)". Festivalin göze çarpan eseri ise, Münih Film Festivali'nde Alexander Fehling'e "En İyi Erkek Oyuncu" dalında ödül kazandıran "Ve Sonra Turistler Geldi"... Filmde, farklı kültürlere ait iki insan arasında gelişen aşk hikayesi anlatılıyor.

Öğrenci 3 YTL
"Uluslararası İstanbul Sinema-Tarih Buluşması" filmleri; Beyoğlu ve Alkazar sinemaları ile Fransız Kültür Merkezi'nde gösterilecek. Bilet fiyatları tam 6 YTL, öğrenci 3 YTL... Fransız Kültür Merkezi'ndeki filmler ise, ücretsiz.

kaynak: Türkiye - Tuncay Önür

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı