Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Dadım Aşık 21 Aralık'ta vizyonda
19 Kasım 2007 Pazartesi | 23:13

"The Nanny Diaries" New Jersey'de yaşayan Annie Braddock'un (Johansson) üniversiteyi bitirdikten sonra geldiği Manhattan'da zengin bir ailenin çocuğuna dadılık yapma hikayesini anlatıyor. Şehrin diğer tarafında yaşamanın hiç de kolay olmadığnı anlayan Annie, Bayan X'in (Linney) bitmek bilmeyen isteklerini yerine getirmeye çalışırken, oğlu Grayer'ın bakımını üstleniyor. Derken binada tanıştığı gençle yakınlaşmaya başlayan Annie, zenginlerin dünyasında hiç de beklemediği olaylarla karşılaşıyor.

Yapım hakkında

Emma McLaughlin ve Nicola Kraus'un 2002 yılında yazdıkları "The Nanny Diaries" romanı oldukça ses getirmişti. İki yazarın Manhattan'da toplam sekiz sene bebek bakıcılığı yapmış olmaları, kitapta anlatılanların oldukça gerçekçi bulunmasına yol açmıştı. Medya o yıllarda kitabın yazarlarının üstüne giderek, kitapta anlatılan ailenin aslında kim olduğunu bulmaya çalışmıştı. İki yazar da kitapta anlatılanların hayal ürünü olduğunu söyleseler de kitabı yazarken kendi deneyimlerinden oldukça faydalandıklarını belirtmişlerdi.

Kitabın çıkmasından birkaç ay sonra kitabın film hakları FINDING Neverland ve The Cider House Rules gibi filmlerin yapımına imza atmış Richard N. Gladstein tarafından satın alındı. "Kitabı okuduğumuzda, kitaptan iyi bir film çıkacağını düşünmüştük. Ama kitabın filmini yapmak bize büyük bir sorumluluk da yüklüyordu. Kitap çok sattığından filmin, kitabın hayranları için hayalkırıklığı doğurması gerekiyordu." diyor Gladstein.

Diğer yönetmen Springer Berman ise hikayeyi kendine yakın bulmuş. "Kolejden mezun olduktan hemen sonra ben de dadılığa benzer bir iş bulmuştum. Kitabı okuduktan sonra o yaşta üniversiteden mezun olmuş gençlerle ilgili bir senaryo yazma fikri hoşuma gitti. "diyor. Springer Berman ve Pulcini için kitabı senaryolaştırmak hç de kolay olmamış. Senaryo yazarı ikili, kitaptaki gibi, olayları Annie'nin ağzından vermeyi tercih etmiş olsalar da hikayeye sinemasal anlatımı destekleyecek olaylar koymuşlar.

Filmde, kitaptaki gibi çoğu karakterin ismi Bay ve Bayan X, Harvard'lı Seksi Şey gibi takma adlardan oluşuyor. Fakat ikşli kitaptaki ana karakter ismi olan "Nanny (Dadı) yı Annie'ye döndürmişler.Filmde bir "Mary Poppins" ya da "The Sound of Music" havası yakalamak istedik. Özgürlük isteğin simgelemesi açısından kırmızı bir şemsiye kullanmayı istedik." diyor Pulcini. Springer Berman ve Pulcini kafalarındaki Annie'yi canlandırması için Scarlett Johansson'da karar kılmışlar. "Scarlett bana göre SCOOP filminde harikaydı. Onun komik tarafının bizim filmimiz için çok işe yarayacağını düşündük. Sıradan bir insanı ne kadar iyi canlandırabileceğini biliyorduk." diyor Pulcini.

İki Oscar adaylığı bulunan Laura Linney filmde Bayan X karakterini canlandırıyor. "Bence Laura'nın içinde Bayan X gerçekten var. Bu yüzden de karakteri çok iyi canlandırdı." diyor Springer Berman. "Çoğu kızın annesinin Bayan X gibi olduğu bir okula gitmiştim. Şu an bu tür bir yaşam tarzına daha aşinayım ama gençken bile bunun nasıl bir şey olduğunun ipuçlarını çevremde görmüştüm." diyor Laura Linney.

Yönetenlerle daha önceden American Splendor filminde çalışmış olan Paul Giamatti ise Bay X karakterini canlandırıyor. "Paul Yale'e gitmiş ve bu tip yaşam tarzını küçüklüğünden beri benimsemiş biri. Benim Bob'la birlikte yapmaktan hoşlandığım şeylerden biri de oyuncuları daha önceden benzerin canlandırmadıkları karakterlere sokmak. Paul'ü sempatik olmayan bir karakter için düşünmemiz de bu yüzdendi." diyor Springer Berman."Kötü adamı oynamayı seviyorum. Bay X de böyle bir karakter. diyor Giamatti. Oyuncular iki yönetmenle çalışmaktan oldukça keyif almışlar. "Aralarındaki uyum beni oldukça şaşırttı." diyor Johansson. "Biri sizi fiziksel olarak yönlendirirken, diğeri de duygusal olarak yönlendiriyor." diyor Giamatti.

The Nanny Diaries yapım ekibi için filmin tamamının New York'ta çekilmesi son derec önemliydi. "Manhattan'da harika mekanlar bulduk. Müzelerde ve Central Park'ta çok güzel çekimler gerçekleştirdik." diyor sorumlu yapımcı Dany Wolf.  "Bence Shari ve Bob bu filmle New York'a, harika mekanlarına ve harika insanlarına aşklarını ilan ediyorlar." diyor Laura Linny. Görüntü yönetmeni olarak daha önceden AMERICAN SPLENDOR için birlikte çalıştıkları Terry Stacey'le çalışan yönetmenler New York figürünün filmde hissedilir bir ağırlığı olmasını istemişler.

Kaynak: Milliyet

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı