Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Türk sinemasından Selanik çıkarması
17 Kasım 2007 Cumartesi | 22:24

48. Selanik Film Festivali 16 Kasım Cuma akşamı Wong Kar Wai'nin "My Blueberry Nights" adlı filminin gösterimiyle başladı ama asıl eğlence dün gece (17 Kasım): Fatih Akın & Marco Valic, kentin en işlek caddelerinden Venizelu'daki It's Only adlı kulüpte saat 23.00'ten itibaren DJ'lik yaptı. 48. Festival'de Türk sinemasının varlığı bu kadarla sınırlı değil, elbette.
Atatürk'ün doğum yeri Selanik, Yunanistan'ın en önemli kültür-sanat etkinliğine ev sahipliği yaparken Türk sinemasına da hep özel bir yer ayırır.
Geçmiş yıllarda Türk filmlerine sık sık yer vermenin yanı sıra Nuri Bilge Ceylan fotoğraf sergisi açmaktan Kutluğ Ataman toplu gösterisi yapmaya birçok  başlık altında değerlendirdi sinemamızı. Balkan Fonu kurulduktan sonra da birçok Türk filmi destek almaya hak kazandı.

Türkler için kokteyl
Bölgenin seçme filmlerinin toplandığı Balkan Survey'de bu yıl beş Türk filmi gösteriliyor: Zeki Demirkubuz'un 2006 Altın Portakal sahibi "Kader"i ve Semih Kaplanoğlu'nun 2007 Altın Portakal'ını kazanan "Yumurta"sı aynı Yunanlı ortak yapımcı, Inkas Film Production tarafından üretildi. Fatih Akın'ın "Yaşamın Kıyısında"sı, Handan İpekçi'nin "Saklı Yüzler"i, Sırrı Süreyya Önder ve Muharrem Gülmez'in "Beynelmilel"i de bölümün diğer filmleri.  Ortak yapım inisiyatifi Crossroads'un bu yıl ilk kez açılan yeni bölümü Focus'un (odak noktası) konuğu Türkiye.

Yönetmenler ve filmler
Cannes Film Festivali Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünün eski yöneticisi, Fransız yapımcı Marie-Pierre Macia tarafından açılan bölümde Türk yapımcılar projelerini sunacak ve tartışacak.
20 Kasım Salı akşamı 18.30'da Festival'in Film Endüstrisi Merkezi'nde Türk projeleri onuruna bir de kokteyl verilecek.
Reha Erdem, başarılı filmografisinin yeni ürünü "Hayat Var"ın çekimlerine yapımcısı Ömer Atay ile başlarken, diğer yapımcısı Gülin Üstün, filmi Crossroads'da temsil edecek. Çekimleri şu sırada Hopa civarında sürmekte olan "Sonbahar Ağıtı"nın yönetmeni, asistanlıktan gelen ve "Momi" adlı kısa filmiyle tanınan Özcan Alper, yapımcısı ise Serkan Acar.
Yıllardır sinemacı olmakla, önemli belgesellere imza atmakla birlikte ilk filmi "Hazan Mevsimi: Bir Panayır Hikayesi"ni bu yıl gerçekleştiren Mehmet Eryılmaz, daha onu gösterime sokmadan ikinci projesi "Abla" (adının 'Sen Olsaydın' konma ihtimali de var) için Selanik'te ortak aramaya başlıyor. "Abla"nın yapımcısı Rosset Gülay.
Kısa filmleriyle başarılı olan Didem Erayda ise henüz çekimlerini tamamladığı "Lodos" (yapımcı  Münire Armstrong) ile Crossroads'a seçildi. 
Yönetmen Derviş Zaim ve yapımcı Baran Seyhan'ın yaz sonu, on gün içinde gerçekleştirdikleri, Aleksandr Sokurov'un "Russian Ark"ı misali tek bir plandan oluşan "Nokta", Works in Progress'teki tek Türk projesi. Bu bölümde, tamamlanmak üzere olan filmler dağıtımcılara, festival yöneticilerine, uluslararası satış acentelerine tanıtılıyor. "Nokta", bir adamın işlediği suçtan dolayı vicdan azabı çekmesini hat sanatıyla ilişkilendirerek ele alıyor.

Fon küçük, etkisi büyük
Beşinci yılına giren Balkan Fonu, yönetmene senaryosunu geliştirmek için 10 bin euro'luk destek veren, parasal yönden küçük bir fon. Ancak iyi projelerin keşfedildiği bir kurum olarak tescillendi.
Bu yıl Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazanan "4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün"; geçen yıl Berlin Film Festivali'nin Altın Ayı sahibi "Grbavica" Balkan Fonu'nun ödüllendirdiği filmlerdi.
Bu yıl fon için yarışacak 13 film arasında iki Türk projesi var. "Takva" ekibinden senarist Önder Çakar ve yapımcı Sevilay Demirci, ilk kez kamera arkasına geçecek olan yönetmen Ayhan Hacıfazlıoğlu, "Zavallıcıklar" ile dört ödülden birine talipler. Türkiye'den bir başka proje ise yazar ve yönetmen Hüseyin Karagöz'ün "Safiye"si.
Adı geçen film ve projeler dolayısıyla kalabalık bir Türk sinemacı grubu Selanik'e her yıl olduğu gibi çıkarma yapıyor.

Kaynak: Alin Taşçıyan/ Milliyet

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı