Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Şu ilginç tarihimiz
17 Kasım 2007 Cumartesi | 21:55

Tarihimizde yaşanmış ilginç, sıra dışı ve garip vak'alardan haberdar olmak istiyorsanız Türkiye Gazetesi editörlerinden Tolga Uslubaş'ın hazırladığı "Şu İlginç Tarihimiz" adlı kitaba biraz göz atmanız yeterli. Karma Kitaplar'dan çıkan eser, tarihin karanlık sayfaları arasında unutulmuş, bir kısmı kayıt altına dahi alınmamış ilginç hadiseleri kısacık metinlerle günümüze taşıyor. Tolga Uslubaş, böylesine kapsamlı bir çalışmanın başlangıç olduğunu ve devamının geleceğini söylüyor. Kitabında efsanelere yer vermediğini, güvenilir kaynaklardan yararlandığını anlatan Uslubaş, "Bu eserde, ne geçmişimizi -zorlayarak- yüceltme kaygısına, ne de anlamsız bir tavırla yerme derdine düştük. Yakın tarihimizin ilginç kimlikleriyle sıra dışı olaylarına eğlenceli bir yolculuk yaptık" diyor.

İşte kitapta yer alan komik hadiselerden bazıları:

Hayata doyamadan 160'ında öldü: 1934'te 160 yaşında ölen Zaro Ağa, o kısacık ömrüne, üç koca asır, bir imparatorluk, on padişah, yirmi sekiz veziriazam, bir cumhuriyet, iki reisicumhur, beş başbakan, altı savaş ve on üç evlilik sığdırmıştı.

Sarayın dilsiz hizmetkârları: Osmanlı sarayında bîzebân da denilen sağır-dilsiz görevliler bulunur, bunlar devlet işlerinin görüşülmesi esnasında hizmet ederlerdi. Sağır-dilsiz oldukları için devlet sırlarının işitilmesi ve yayılması tehlikesi ortadan kalkardı.

Mide değil çöplük!: Bafralı Çetin Efendi, Beyoğlu'ndaki gece kulüplerinde öteberiyi yiyerek para kazanıyordu. 1963'te bir fenalık geçirip hastaneye kaldırılınca, midesinden 81 çivi, 1 kol saati, 13 çay kaşığı, 6 santimlik bir vida, 5 anahtar, jilet bıçağı kırıkları, 200 gram ağırlığında cam ve porselen kırığı çıktı.

Sultan Abdülhamid serumu: İlk defa tedavide kullanılmasına başlanan antipnömokoksik seruma padişahın maddi olarak yapmış olduğu katkılarından dolayı "Sultan Abdülhamid Serumu" adı verilmişti.

Pastırma üzerine 40 yumurta: Tarihimizde kayıtlı en müthiş oburlardan birisi, Sultan 3. Selim döneminde yaşayan Derviş efendi idi. Bu adam bir seferde iki okka pastırmanın üzerine 40 yumurta kırdırarak bir lenger pastırmalı yumurta yemiş, fakat koca lengeri sıyırdıktan sonra dili şişmiş ve boğularak ölmüştü.

50 cm'lik dev ayak: Sultan II. Mahmud zamanında Eminönü hamallarından Kürt Ali isminde bir adamın ayak tabanının boyu tam 50 cm idi. Bir gün kundurasının içine kundaklı bir çocuk koymuşlar, rahat rahat sığmıştı.

Karı dırıltısından ölen Halil Ağa: Geçen asır sonlarında Halil Ağa isminde bir adam, hanımlarının ve anasının geçimsizlik kavgaları yüzünden üzüntüyle ölmüştü; vasiyeti üzerine kabir taşına, "Karı dırıltısından ölen Halil Ağa" diye yazıldı. Bu kabir taşı Merkez Efendi Mezarlığı'ndadır.

İnan Arvas

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı