Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Altın Portakala Doğru...
18 Ekim 2007 Perşembe | 19:26

Ulusal ve uluslararası uzun metrajlı, kısa metrajlı film ve belgesel film yarışmaları ile Uluslararası Film Marketi de kapsayan 44. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, 19 Ekim Cuma günü geleneksel kortej geçişiyle başlayacak.
 
Siyah beyaz Yeşilçam Sinemasının en üretken dönemlerinden 1964 yılında ilki düzenlenen ve Türk sinemasının geçirdiği hür türlü değişimin tanıklığıyla 44'üncü yaşına ulaşan Antalya Altın Portakal Film Festivali, üç yıldır bünyesine katılan Uluslararası Avrasya Film Festivali ve Uluslararası Avrasya Marketi ile uluslararası sinema sanatı ve sinema endüstrisinde söz sahibi olma yolunda ilerliyor. Geçmişte halkın kucakladığı nostaljik Yeşilçam kültürü geleneğinden, Türkiye'nin geçirdiği değişimle birlikte sıyrılan Türk Sineması, bugün en uzun soluklu sinema festivali Altın Portakal'ın öncülüğünde dev sinema endüstrisi içerisinde yer alma çabasını sürdürüyor.

Sinemanın halkla buluşturulması ve dağıttığı ödülleriyle Türk Sinemasındaki üretime ve tanıtıma yıllardır destek veren Altın Portakal, uluslararası hale gelen organizasyonuyla dünya sinemasında da her geçen gün biraz daha tanınıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle Antalya Kültür Sanat Vakfınca düzenlenen, son üç yıldır da Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı işbirliği ile uluslararası boyuta taşınan Altın Portakal, Antalya sınırlarını aşma hedefleri kapsamında, Türk ve dünya sineması ile yıldızlarını, sinema emekçilerini ve sektör temsilcilerini bir araya getiriyor.

Geleneksel Kortej Ve Yarışma Filmleri


Bu yıl 19-28 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 44. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, uluslararası olma yolunda kimi zaman sanat ve sinema çevrelerinin eleştirilerine neden olan ve son yıllarda sanatçı katılımı giderek azalan geleneksel açılış kortejini sürdürüyor.

Geleneksel kortej, bu yıl da 19 Ekim Cuma günü, Işıklar Caddesi'nden Cam Piramit güzergahına kadar olan geçişiyle başlayacak. Açılış kokteyli, kortej geçişi ve söyleşilerin ardından festivalin ilk gününde düzenlenecek açılış töreninde, oyuncu Halil Ergün ile yönetmen Yavuz Turgul'a onur ödülleri verilecek. Ünlü Sanatçı Sezen Aksu, törenin ardından konser verecek.

Festival, açılış törenleri, yarışma filmlerinin gösterimleri, özel film gösterimleri ve pek çok organizasyonuyla 28 Ekimdeki kapanış ve ödül töreni gecesine kadar dolu bir programla sinemaseverlerle buluşacak.

12 Türk Filmi Ödül Arayacak


Usta oyunca Genco Erkal'ın 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali Büyük Jürisi'nin başkanlığını yapacağı festivalde, 12 Türk filmi de Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'nda ödül arayacak.

Yarışmada Barış Pirhasan'ın yönettiği "Adem'in Trenleri", Berkun Oya'nın yönettiği "İyi Seneler Londra", Aydın Sayman'ın yönettiği "Jan Jan", Abdullah Oğuz yönettiği "Mutluluk", Reis Çelik'in yönettiği "Mülteci", Yavuz Altun'un yönettiği "Münferit", Tayfun Pirselimoğlu'nun yönettiği "Rıza", Handan İpekçi'nin yönettiği "Saklı Yüzler", Turgut Yasalar'ın yönettiği "Sis ve Gece", Fatih Akın'ın yönettiği "Yaşamın Kıyısında", Semih Kaplanoğlu'nun yönettiği "Yumurta", Cemal Şan'ın yönettiği "Zeynep'in Sekiz Günü", Altın Portakal heykelciği için mücadele edecek.

Başbakanlık Tanıtım Fonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığının da destek verdiği 6 milyon avroluk dev festivalde, "3. Uluslararası Avrasya Film Festivali" yarışmasına da pek çok ülkenin seçkin filmleri katılacak.

Festivalin Onur Konukları


Oscar ödüllü Tayvan doğumlu yönetmen Ang Lee'nin 2007 tarihli son filmi "Lust, Caution" ile açılışı yapılacak Avrasya Film Festivali için dünyaca ünlü sanatçılar Antalya'ya gelecek. Festivalin onur konukları arasında, usta yönetmen Francis Ford Coppola da yer alacak.

Fransız Sinemasının güzel yıldızı, 2007 yılında yönetmen olarak ikinci filmine imza atan ve "Hotel Rıvıera" (La Disparue de Deauville) filminin galasına katılacak Sophie Marceau ve filmin başrol oyuncusu Christopher Lambert de sürpriz ünlüler arasında yer alacak.

"Elizabeth: Altın Çağ"ın yönetmeni, sinema dünyasının yeni dahisi olarak da anılan Shekhar Kapur ve filmin oyuncularından dört kez Goya ödülüne aday gösterilmiş genç yetenek Jordi Molla ile ünlü görüntü yönetmeni Chrıstopher Doyle de "Christopher Doyle'la Gölgeler Uzadığında" etkinliği için Antalya'da olacak.

Efsanevi İngiliz yönetmen Nicolas Roeg ve son filmi "Puffball"da rol alan ünlü star Meryl Streep'in kendisi gibi oyuncu olan kızı Miranda Richardson ile "Doktor Zhivago"nun başrol oyuncusu Rita Tushingham ve Uzakdoğu sinemasının dev ismi yönetmen Ang Lee'nin açılış filmi "Lust Caution" Çinli güzel yıldızı Joan Chen de festivalin ünlü yıldızları arasında bulunacak. Festival, yarışma adayı ve özel gösterimi yapılan yabancı filmlerin ekiplerini de ağırlayacak.

Daha önce festivale katılacağı açıklanan ünlü müzisyen ve yönetmen Emir Kusturica'nın, konser programı nedeniyle Antalya gelemeyeceği bildirildi.

Kaynak: TRT

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı