Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Hizmet için varım, kavga için değil!
16 Ekim 2007 Salı | 15:29

Karakterim şöhreti taşıyacak yapıda değil!

Hizmet için varım, kavga için değil!

TGRT FM'in yeni talk şov programı "Kurtbay'la Otokontrol"ü sunan ve hazırlayan M. Kurtbay Önür kendisiyle ilgili bazı medya organlarında çıkan haberlerle ilgili Saatli Maarif'e önemli açıklamalarda bulundu. Kurtbay, konuşmalarının çarpıtılmasından dolayı duyduğu rahatsızlığı dile getirererek, "3 saatlik program süresince konuştuklarımın bir bölümünü alıp, internet sitelerine taşıyan insanlar, bizi daha dikkatli dinlemeli. Biz insanları rencide etmek için değil. Onlara bir takım mesajlar vermek için çabalıyoruz" diye konuştu. İşte, Saatli Maarif olarak Kurtbay ile yaptığımız röportaj…

Saatli Maarif: Radyo programını yapma sebebiniz nedir?

Kurtbay: Bu programı yapmamız için yaklaşık 1 yıldır bize teklifte bulunuluyordu. Gazetecilikten gelen bir gözlem ve tahlil yapma kabiliyetimiz var. Biz bu kabiliyetimizi insanlarla paylaşmak istedik. Maksadımız insanlara güzel mesajlar vermek. Yoksa şöhret olup, gazete sayfalarını ve televizyon ekranlarını süslemek için değil. Yani öncelikli amaç hizmet ve kendimizi yetiştirmek oldu.

SM: Soru peki şöhret olma gibi bir merakınız ve isteğiniz var mı?

K: Yaklaşık 14 yıldır gazetecilik yapıyorum. Hiç bir zaman objektiflerin önünde yer almayı denemedim. Aldığım bir kaç ödül dışında kameraların önünde görülmedim de. Ne hayat tarzım, ne de karakterim şöhreti taşıyacak yapıda değil. 'Şöhret felakettir' sözünü de şiar edindim. Göz önünde olmak ve parmakla gösterilmek en rahatsız olduğum şeydir. İnsanlara ulaşmak için bazı yolları denemeniz gerekiyor. Bu yüzden bence radyo en iyi araç... En azından sadece sesiniz devrede oluyor.

S.M: Neden böyle talk şov türü bir program denediniz?

K: Eğer çok fazla ciddi ve üst çıtalarda bir program yaparsanız. Oturmuş bir kitleye ulaşırsınız. Daha genç arkadaşlara ulaşmak için daha eğlenceli bir program yapmak zorunda olduğumuzu hissettim. Yalnız genel olarak radyolarda ve televizyonlarda ahlaki bir eğrilme ve zayıflık var. Bizim de bu tarzda bir program olduğumuzu zannedenler olabiliyor. Biz esprilerimizi insanları bir nebze gülümsetmek için yapıyoruz. Birkaç ay sonra sahne alıp şov yapmak için değil. Hatta radyoda olaylar kendiliğinden oluşuyor. Bazı şeyleri tamamen dinleyiciyle paylaşmak hoşuma gidiyor. Birikimlerimizi de paylaşıyoruz...

S.M: Peki bu internet sitelerine düşen 'matrax' olayı nedir?

K: Bu konuda son kez konuşacağım. Alem FM'de yapılan 'Matrax' programını duymuştum. Zeki beyin sesini daha önce bir kaç kez daha duydum. Kendisini tanımam, tecrübeli bir radyocu bizim de saygımız var. Kendisiyle hiç bir görüşmemiz ya da tartışmamız olmadı. Daha önce kendisi hakkında hiç konuşmadım. Programı hakkında da konuşmadım. Şimdi söyleyeceklerimi büyük harflerle söylemek ihtiyacı hissediyorum. Özellikle program sırasında haftalarca 'Matrax' künyesiyle atılan mesajlardan. Duyduğum rahatsızlık bir mesaj verme ihtiyacını hissetmeme sebep oldu. Tabii bu uygunsuz ve hakaret dolu mesajların bir çoğunu dinleyicilerle paylaşmıyorum. Çünkü konuşursak bize yakışmayacak, hiç hoş olmayacak sonuçlar çıkıyor. Bu insanları silip, atmaktansa onlara bir kaç güzel mesaj vermek en doğrusu olur diye düşündüm. Ve radyodan 'uygunsuz' mesaj gönderen arkadaşlara 'ikaz' edici cevaplar gönderdim. Umarım anlamışlardır.


S.M: Bu gönderdiğiniz mesajlar kişiye özel miydi?

K: Hayır. Genel mesajlardı. Yani bir az önce söylediğim künyeyle bize mesaj atan kişilere idi. Hatta bütün televizyon ve radyo kanallarında olan 'gaf'lardan bahsettik. Türk milletinin utandığı 'gaf'lardan, canlı yayınlara çıkan küfürlerden. Kötü görüntülerden, tartışmalardan ve polemiklerden bahsettik. Yaptığımız teknik hataları ön plana çıkaranlara; 'Biz hata yapıyoruz. Kasti olarak gayri ahlaki eğilimlerde bulunmuyoruz. Üstümüze gelmeyin, televizyon ve radyolarda ortaya çıkan gaflardan elimizde binlerce kirli çamaşır var' dedik. Bu çok tabii bir şey biz gazeteciyiz. Meslek hayatımız kadar elimizde arşiv var.

S.M: Yani herhangi bir programa karşı tavır koymadınız!

K: Kesinlikle bir programa karşı bir şey değil. Bu bana ne kazandırabilir ki. Bu işi 'hizmet' için yaptığımı anlayanlar var. Umarım sayısı artar. Hayran toplamıyorum. Dinlediklerimi paylaşacak insanlar arıyorum. O gece televizyon ve radyolardaki kasti gaflar konusunda RTÜK'ün daha dikkatli olması için uyarılarda bulunduk. Bu bir toplumsal mesajdır. Düşmanlık değil... Matrax, atrax gibi abidik kubidik programlar demedik. Bize mesaj gönderen, belden aşağı espri bekleyen 'Matrax' gibilerin istediği atraxiyon yapmıyoruz. Bizden abidik, kubidik şeyler beklemeyin dedik. 3 saatlik program süresince konuştuklarımın bir bölümünü alıp, değiştirerek internet sitelerine taşıyan insanlar, bizi daha dikkatli dinlemeli. Mesajları aklına ve kalbine yerleştirmeli. Biz insanları rencide etmek için değil. Onlara bir takım mesajlar vermek için çabalıyoruz.

S.M: Sizin dinleyici kitleniz nasıl karşıladı bu olayı?

K: O gece gönderilen en azından küfürsüz olan 'hakaret'lerin bir kısmını dinleyicilerimle paylaştım. Onlar da çok öfkelendi. Halâ da o küfür, hakaret dolu düzeysiz mesajları gönderenleri kınıyorlar. Ben de olayı kapatmaya çalışmaktan sıkıldım. Bence Zeki beyin dinleyicileri böyle şeylere girmez. Bunlar onun dinleyicileri de olamaz. Bunun altında başka şeyler olmalı. Bence bu tartışmayı bir yerde kapatmalı artık. İnsanlara zarar vermek isteyenlerden her zaman sıkıldım. Ancak birileri Kurtbay'ı zorlamaya çalışıyorsa daha çok uğraşır. 14 yıldır gazetecilik mesleğinde çok daha tehlikeli yerlerden zorlandım. Hiç bir zaman da pabuç bırakmadım. Dünya fani!.. Üç beş kuruş para.. Sonunda tükenecek olan iki, üç alkış sesi için haysiyetsiz davranışlarda bulunacak bir şahsiyet değiliz hamdolsun. Zaten bir düğmelik işimiz var. Beğenmeyen frekans değiştirir. Bizden kurtulur. Zor bir şey değil bu... Amaç güzel olanı yani milli, manevi ve ahlaki değerleri 'uçukça' bile olsa paylaşmak. Kimliğimizi unutmamak. Çünkü böyle yetiştirildik. TGRT FM'i de bunun için seçtik.

S.M: Peki yaptığınız programın sizi nereye taşımasını bekliyorsunuz?

K: Bu soruya verecek cevabım çok basit. Beni hiç bir yere taşımasını beklemiyorum. Hiç bir beklentim yok. Bir şey dışında; İnsanlara fazladan bir şeyler yaşatabilmek. Sıkıntısı olanları dahi bir nebze mutlu edip, tebessüm ettirmek.

S.M: Dinleyicilerinize bir mesajınız var mı?

Mutedil olsunlar. Bizi gülerek, eğlenerek ve düşünerek dinlesinler. Bizi seven ve sevmeyen herkesi kucakladığımız. Sevmeyenlere saygı duyduğumuzu bilsinler. Kurtbay'ı dinlesinler. Başları dönmesin. Başı dönenler hizaya gelsin. Otokontrol sahibi olsunlar. Kontrolsüz güç, güç değildir.

S.M: Saatli Maarif'e yapmış olduğunuz bu açıklamalar için teşekkür ederiz.

K: Ben teşekkür eder, yayın hayatınızda başarılarınızın devamını dilerim.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı