Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Türkçe yabancı dil oldu!
16 Ekim 2007 Salı | 07:43

Türkçe'deki hızla artan bozulma, günlük hayatımızdaki konuşmalardan yazı diline; dükkanlara asılan tabelalardan, yeni açılan alışveriş merkezlerinin ismine kadar her alana yayıldı. Dedenin torununu anlamakta zorlandığı Türkiye'de, Türkçe âdeta yabancı dil haline geldi. Türkçemizde yaşanan rahatsız edici boyutlardaki değişimin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılsa da vatandaşın yeteri kadar bilinçli olmaması, girişimlerin sınırlı seviyede kalmasına yol açıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, geçtiğimiz haftalarda düzenlenen 75. Dil Bayramı'nda, sokaklarda yabancı dillerle donatılmış tabelalardan, afişlerden ve iş yeri isimlerinden geçilmediğine dikkat çekti.

200 milyon konuşuyor
Ertuğrul Günay, "75 yıldan bu yana Türk Dil Kurumu, konuyla ilgili bakanlıklar, aydınlar, öğretmenler ve seçkinlerin, dilin geliştirilmesi, güçlendirilmesi, kendi gücüyle evrenselleşmesi ve 200 milyonun konuşabileceği coğrafyada bir ortaklık aracı olarak yaygınlaşması için, çok güzel ve saygıdeğer çalışmalar yaptılar, yapıyorlar. Bugüne kadar anıt değerinde ozanlar yetiştiren ülkemiz, dünya çapında yazarlar yetiştirmeye başlamıştır. Gerçekten dilimiz bir yandan bilim, kültür ve sanat dili olarak son derece büyük yaygınlık kazanıyor. Ama bir yandan bu güzel çalışmaları görürken, sokaklarda yabancı dillerle donatılmış tabelalardan, afişlerden, iş yeri isimlerinden geçilmiyor" dedi.

'Hi', 'bye' gençliği
İletişim alanlarındaki değişimle gelen kirlenmeye temas eden Bakan Günay, şunları söyledi: "Ne kadar güzel kelimelerimiz, selamlaşma, uğurlama sözcüklerimiz varken, ne yazık ki dilimizin zenginliğinin ve derinliğinin çok da farkında olmayan bir genç kuşak, birbirini 'hi' diye selamlayıp, 'bye' diye uğurluyor. Ne kadar engin, ne kadar zengin bir dilimizin olduğunun, bu dilin konuşulabileceği ne kadar büyük bir coğrafyanın üzerinde olduğumuzun biraz daha farkına varmamız, galiba biraz daha öz güvenle birbirimize, ülkemize, dünyamıza bakmamız gerekiyor."

Kanuni düzenleme şart
Türkçe'nin dünya dilleri içinde önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın ise dilin kullanımı ile ilgili kuralsızlıkları ve başıboşlukları giderecek kanuni düzenlemelerin şart olduğunu söyledi. Akalın "Bugün dilimizin karşı karşıya bulunduğu birtakım problemler oluştu. Türkçenin kullanıldığı alanlarda son yıllarda yaşanan olumsuzluklar, asla dilimizden kaynaklanmıyor. Problem, Türkçe'yi gereği gibi konuşamayan kişilerdedir. İletişim ortamlarından gündelik hayata kadar dilde yabancılaşma, Türkçe konusunda duyarlı herkesin dikkatini ve tepkisini çekmektedir. Bütün bu olumsuzlukların kökeninde Türkçe'yi doğru öğretemediğimiz gerçeği yatmaktadır" diye konuştu.

Uzmanlardan uyarı: Dilimiz çöküyor
Tabelalarında Türkçe ad kullanan işletmeleri ödüllendiren Türk Dil Kurumu, hazırladığı CD ile de dilimizin nasıl doğru kullanılması gerektiğini anlatıyor. Türkçe'deki bozulmanın araştırılması amacıyla kurulan TBMM Araştırma Komisyonu da mart ayında Prof. Dr. Aydın Köksal'ı dinlemişti. Köksal burada "Türkçe'de bir kirlenmeden bahsediliyor. Türkçe'de kirlenme yok... Türkçe çöküyor" diye uyarıda bulunmuştu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da Türkçe'nin düzgün kullanımı konusunda Şubat 2007 tarihinde bir emir yayınlamıştı.

İnan Arvas-Tuncay Önür

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı