Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Perdeler ''Elizabeth'' ile kapanacak!
07 Ekim 2007 Pazar | 22:53

Avrasya Film Festivali, bu yıl perdelerini 1998 tarihli 7 dalda Oscar adayı "Elizabeth' filminin devamı olan görkemli epik başyapıt ''Elizabeth: Altın Çağ'' ile kapatacak.

44'üncü Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin uluslararası arenaya açılan yüzü 3'ncü Uluslararası Avrasya Film Festivali, zengin seçkisinde 80'in üzerinde filmi festival seyircisiyle buluşturmaya hazırlanıyor.

Dünya sinema sahnesinde yıldızı parlayan en yeni filmlerden, usta yönetmenlerin heyecanla beklenen son yapıtlarına yer verilen 3'üncü Uluslararası Avrasya Film Festivali, bu yıl perdelerini ünlü yönetmen Shekhar Kapur'un yönettiği ve başrollerini Cate Blanchett, Geoffrey Rush ve Clive Owen'ın paylaştığı 1998 tarihli 7 dalda Oscar adayı "Elizabeth' filminin devamı olan görkemli epik başyapıt "ELIZABETH: ALTIN ÇAĞ" ile kapatacak.

Shekhar Kapur'un 1998 tarihli "Elizabeth" filmi, başrol oyuncusu Cate Blanchett'e 'En İyi Kadın Oyuncu' kategorisinde Oscar ödülü adaylığının yanı sıra 'Altın Küre' ödülü kazandırmıştı.

Britanya tarihinin 45 yıl tahtta kalan efsanevi monarkı, William Shakespeare, Edmund Spenser, John Dee gibi tarihi kişiliklerin arkasındaki soylu destekçi, ismi destansı bir çağ ile birlikte anılan ve "Bakire Kraliçe" olarak bilinen Kraliçe I. Elizabeth'in, İngiltere tahtında geçen en parlak yıllarının konu alındığı filmde, Kraliçe'nin, Avrupa'daki düşmanlarına ve ülke içinde entrikalara karşı savaşırken aynı zamanda aşka sözünü geçirmek için verdiği amansız mücadele anlatılıyor.

Dağıtımını UIP Filmcilik'in üstlendiği "ELIZABETH: ALTIN ÇAĞ'da, ilk filmin yıldızları Cate Blanchett ve Geoffrey Rush, Kraliçe Elizabeth ve Sir Frances Walsingham rollerindeki performanslarını sürdürürken, popüler oyuncu Clive Owen Kraliçe'nin yeni aşkı, atılgan kaşif Sir Walter Raleigh'ı canlandırıyor.

1998 tarihli ilk film "Elizabeth" ve 19 yüzyılda geçen bir öyküyü konu alan 2002 tarihli filmi "Four Feathers"ın ardından, filmografisindeki üçüncü İngiliz dönem dramasına imza atan ünlü yönetmen Shekhar Kapur, "ELIZABETH: ALTIN ÇAĞ"ın sürükleyici öyküsünün büyüsünü, dönem ruhunu kusursuzca beyazperdeye taşıyan ayrıntı zengini bir görsellik ve ustalıklı bir sanat yönetiminden yararlanarak tamamlıyor.

Senaryosuna Gladyatör'ün senaristlerinden, iki kez Oscar ödülüne aday gösterilen William Nicholson ile birlikte, 1998 tarihli "Elizabeth"in yazarı Michael Hirst'ün imza attığı, çekimleri İngiltere'de, Shepperton Stüdyoları'nın yanı sıra Londra, Cambridge ve Somerset'teki gerçek mekanlarda gerçekleştirilen 60 milyon doları aşkın bütçeli filmde, Kraliçe Elizabeth genç kaşif Sir Walter Raleigh'a olan aşkının beraberinde getirdiği duygusal hassasiyet ile kraliyet görevleri arasında bir denge kurmaya çabalıyor. Britanya'nın güvenliğine yönelen İspanyol tehdidine karşı Kraliçe Elizabeth ülke dışında savaşırken, sadık danışmanı Sir Francis Walsingham da kraliçesini entrikalardan korumak için ülke içinde yorulmaksızın çalışıyor.

Sinemaseverlerin heyecanla beklediği "ELIZABETH: ALTIN ÇAĞ", festival programı ve diğer filmlerle ilgili detaylı bilgiye http://www.eurasiafilmfestival.com adresinden bulabilirsiniz.

Kaynak: Milliyet

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı