Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Hollywood, ABD’yi eleştiriyor
04 Ekim 2007 Perşembe | 20:57

Hollywood'da son dönem savaş karşıtı filmler dikkat çekiyor. Bu aynı zamanda dev film endüstrisinin siyasi uyanışı, eski bir gelenekten kopuşu olarak görülüyor. Zira, ilk kez işgal sürerken savaş karşıtı filmler izleyiciyle buluşuyor.

İlk kez işgal sürerken savaş karşıtı filmler yapan Hollywood bir geleneği yıkıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD ordusunu propogandasını yapan, Vietnam savaşını irdelemek içinse 3 yıl bekleyen Hollywood, Irak'ta daha işgal sürerken savaş karşıtı filmler yapmaktan çekinmiyor. Yapımcılar, ABD yönetimi üzerinde baskı kurmayı amaçlıyor...

Irak savaşının sorguladığı "Redacted" (Düzeltilmiş) adlı filmde internetteki ABD askerlerine ait video görüntüleri ve fotoğrafları da kullanan ünlü yönetmen Brian De Palma, medyanın savaş görüntülerine uyguladığı sansüre tepkili. Palma, Mahmudiye kasabasında 14 yaşındaki Iraklı kızın ABD'li askerlerinin tecavüzüne uğradıktan sonra ailesiyle birlikte öldürülüşüne ilişkin yarı belgesel nitelikteki filminin amacını da şu sözlerle anlatıyor:
"Bu savaş çabuk sona ermeyecek. Eğer internetten yayılan unsurları daha fazla gösterebilirsek, amerikan kamuoyu da daha iyi bilgi edinir ve bizim 1960'larda yaptığımız gibi sokaklara dökülebilir"

DİĞER SAVAŞ KARŞITI FİLMLER
Yönetmenliğini Paul Haggis'in yaptığı "In The Valley Of Elah" (Elah Vadisi) filminin başrollerini Tommy Lee Jones, Charlize Theron ve Susan Sarandon gibi ünlü oyuncular paylaşıyor. Filmde bir babanın Irak'tan döndükten sonra esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan oğlunu bulmak için verdiği mücadele konu ediliyor.

Aktrist Charlize Theron, "Bu filmle siyasi bir mesaj kaygısı taşımıyoruz. Savaş kavramını irdeliyoruz. 'Irak'a girmeli miydik?', 'askerleri çekmeli miyiz?' gibi... Çok uzun zamandır bunları tartışıyorduk. Birden ordakilerin insan olduğunu hatırladık. Askerler geri döndüğünde, yüzde 90'ı sorunlar yaşayacak. Orda gördüklerinden sonra normal yaşamlarına geri dönmelerini bekleyemeyiz" dedi.

Bu yıl gösterime girecek "Lion For Lambs" (Aslanlar için Kuzular) da Robert Redford, Meryl Streep ve Tom Cruise'dan oluşan yıldız oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor.

CIA'in gizli gözaltı merkezlerinin konu edildiği "Rendition", Afganistan ve Irak'ta gözaltına alınan tutukluların Guantanamo'ya uzanan hikayesinin anlatıldığı "Taxi To The Dark Side" da Amerikan yönetiminin süregiden savaş politikalarını eleştiren yapımlar arasında.

Yapımcılar, ABD yönetimi üzerinde baskı oluşturmayı amaçlıyor...
Hollywood filmlerinin etkileme gücü düşünüldüğünde, gelecek yıl yapılacak başkanlık yarışı öncesinde gösterime giren bu yapımlar Vashington'un terörle mücadele politikasına ilişkin tartışmaları alevlendirecek gibi görünüyor.

Kaynak: Ntvmsnbc

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı