Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
İtalya’da 'Teneke’nin yankıları
27 Eylül 2007 Perşembe | 22:50
İtalyan basınında dün de Yaşar Kemal ve La Scala Operası'nda sahnelenen "Teneke" vardı.  
Giorgio Pestelli, Casa Ricordi'nin web sitesi için yazdığı uzun eleştiride "Teneke"nin dramatik gücünden ve müzikal yapısından övgüyle bahsediyor.
Bestece Fabio Vacchi'nin Yaşar Kemal'in metnine büyük ölçüde sadık kalınan librettoyu ruhuna uygun biçimde bestelemekte zorluk çekmesine değinen Pestelli, Vacchi'nin kültür birikimi engin, hümanist ve tekniği sağlam bir besteci olarak bu zorluğun üstesinden gelmesini ve onun başarılarını uzun uzun anlatıyor.

Minyatür gibi işlendi
Etnik malzemenin yüksek kültürel referansla ve avangard bir teknikle ele alındığı müziğin yer yer minyatür gibi işlendiğini yer yer de operanın adına uygun olarak final sahnesindeki teneke varillerin çalınması misali salt gürültüden oluşan kalın fırça darbelerinden oluştuğuna değiniyor.
"Unutulmaması ve öncelikle ele alınması gereken, sanatçılar arasındaki uyumlu etkileşim" diyen Pestelli, Yaşar Kemal'in edebiyatındaki ahlaki dünyanın ideal zeminini ezilmişlerin, sömürülmüşlerin, asilerin, hayalperestlerin, taşlaşmış bir dünyayı düzene sokmak için riskli atılımların oluşturduğunu vurguluyor.


İnce zevk ürünü imgeler
La Repubblica gazetesinin Milano baskısında çıkan Luigi di Fronzo imzalı haberde ise heykeltıraş ve sahne tasarımcısı Arnaldo Pomodoro'nun insanın doğayla uyumlu ilişkisini yitirdiği bir dünyanın metaforunu güçlü ve ince bir zevk ürünü imgelerle oluşturmasının "Teneke"nin dünya prömiyerinde alınan başlıca mesaj olduğu yazılı.
"Teneke"nin prömiyerinde sıra dışı denebilecek kadar İtalya'nın kalburüstü kültür çevresinin toplandığına dikkat çeken Di Fronzo, "Teneke" operasını oluşturan ekibin - sinemada birlikte çalışmış yönetmen Ermanno Olmi ve besteci Fabio Vacchi, heykeltıraş ve sahne tasarımcısı Arnaldo Pomodoro, orkestra şefi Roberto Abbado - bir araya gelmesinin La Scala için bile ayrıcalıklı bir durum olduğunu vurguluyor.

NE DEDİLER?

'Büyük bir olay oldu'

LEYLA GENCER (La Scala Akademisi sanat yönetmeni/Opera sanatçısı):
"La Scala'da Teneke'yi seyrederken çok duygulandım. Düşünün ki ben 54 yıldır bu tiyatrodayım. Uzun süredir de La Scala Akademisi'nde sanat yönetmeni olarak çalışıyorum. Şimdi yıllar sonra dünyanın en büyük kültür merkezlerinden biri olan La Scala'da iki Türk olduk. "Teneke" evrensel bir eser. Yıllar önce yazılmasına rağmen bugünün sorunlarını anlatıyor.  Olmi, İtalya'nın en büyük rejisörü, Pomodoro da en büyük heykeltıraşı. Besteci Vacchi de yeni kuşağın sayılı bestecilerinden. Müthiş bir ekip. Sahne tasarımıyla, konusuyla, rejisiyle gerçekten büyük bir olay oldu "Teneke". Şunu söylemek isterim ki Yaşar Kemal yalnızca büyük bir yazar değil, büyük bir insan aynı zamanda...  Şu anda Milano'da herkes "Teneke"den bahsediyor. O kadar duygulandım ki, hâlâ kendime gelemedim."  

'Devlerin buluşması'

NAZAN ÖLÇER (Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü):
"Sahneye koyan rejisör ve dekorları yapan dostlarım. Ve tabii Yaşar Kemal. Yani 3 dostumla bir araya gelmiş oldum o gece. Günümüzde çevre sorunları dolayısıyla suyun, toprağın kullanımı hâlâ tartışılan ve güncelliğini koruyan konular. Hepsi çok güzeldi ve iyi de sahnelenmişti. Salonda hiç boş yer yoktu.  İzleyiciler de defalarca sahneye çağırdılar sanatçıları alkışlarla. Kemal'in oyununun La Scala'da sergilenmesi kadar sahneye koyan, dekoru yapan, müziği besteleyen insanların önemi de çok büyük burada. Tamamen devlerin buluşması gibi bir şeydi. Onun için de çok ilginçti."  

'Gurur duydum'

RAŞİT ÇAVAŞ (Yapı Kredi Yayınları Genel Müdürü):
"Batı'da Türkiye ve Türklerle ilgili az sayıda opera vardır. Mozart'ın "Saraydan Kız Kaçırma"sında harem, saray gibi öğeler ele alınmıştır. Ama, "Teneke"de ilk kez Türkiye ile ilgili gerçekçi öğeleri yansıtan bir opera izledik.  Oyuncular, özellikle Mütegallibe, çeltik ağaları tiplemeleri çok başarılıydı.
Bestecinin özellikle operanın sonuna doğru gerilimi giderek artan bestesi de müthişti.  Ben Yaşar Kemal'in eski bir dostu ve yeni yayıncısı olarak yanındaydım. Onunla La Scala'da bulunmaktan gurur duydum."  

Kaynak: Milliyet

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı