Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Bienal için gezi rehberi
15 Eylül 2007 Cumartesi | 23:34

10. Uluslararası İstanbul Bienali görkemli bir açılışla başladı, 4 Kasım'a kadar da sürecek. Bu süre zarfında bienali gezmek isteyenlere ayrıntılı bir gezi rehberi hazırlayalım, dünyanın sayılı sanat etkinlikleri arasında gösterilen İstanbul Bienali'nden daha verimli bir şekilde yararlanmanıza yardımcı olalım istedik.


 Bienale nereden başlayacaksınız?
Bienalin Çinli küratörü Hou Hanru'nun önerisi, AKM, İMÇ ve Antrepo No. 3 sıralamasıyla (Tabii ki aynı günde değil) gezmek.

Birkaç kez görülmeli...
Hanru'nun bir de dileği var; bienalin bir kerede gezilip bitirilmemesini istiyor. Çabuk tüketilmeyecek bir iş yaptığını, sergilerin birkaç kez gezilmesi ve üzerlerinde düşünülmesi gerektiğini söylüyor.

Önce AKM
Gezi için mekânların hangi kriterlere göre seçildiğini merak edebilirsiniz.  Hanru'nun 15 sanatçının çalışmalarını AKM'ye yerleştirmesinin nedeni, yıkılması gündeme gelen binayı halka tekrar tanıtmak. "Yakmalı mı, yakmamalı mı?" üst başlığından toplanan bazı işler, sanatçıların bina hakkındaki derin araştırmalarıyla özel olarak oluşturuldu. AKM, pazartesi hariç her gün 10.00-19.00 arasında ziyarete açık.

İMÇ'deki Dünya Fabrikası
AKM'nin ardından gezilmesi önerilen İMÇ, perde-döşemelik kumaş almak isteyen ya da ucundan kıyısından profesyonel müziğe bulaşan herkesin çok iyi bildiği bir adres. Az kişinin bildiği şey ise projesi Doğan Tekeli ve Sami Sisa tarafından yapılan bu yapının modern Türk mimarisinin önemli örneklerinden biri sayıldığı. Küratör, çarşıyı "İstanbul'un küçük bir evrene sıkıştırılmış hali" olarak görmüş ve buradaki sergiye çok yakışan bir isim vermiş: Dünya Fabrikası. İMÇ tamamen açık bir mekân olduğu için biletsiz geziliyor ve pazar günleri kapalı.

Antrepo için cuma ve cumartesi
Üçüncü mekân Antrepo No. 3 ise Karaköy rıhtımında... Mekânda "Entre-Polis" ve "Rüya Evi" adlı iki ayrı sergi var. Bir labirent gibi yerleştirilen Antrepo'nun özelliği yalnızca cuma ve cumartesi geceleri açılan "Rüya Evi"ni barındırması. 20.00-04.00 saatleri arasında gezilebilecek sergide minderlere uzanıp video çalışmalarını seyredebilir, İstanbul'un olağanüstü gece manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Antrepo salı ve pazar günleri 10.00-19.00 arasında açık ama "Rüya Evi" nedeniyle ziyaretinizi cuma veya cumartesiye denk getirmenizi öneririz.

Sergi yok ama...
Bilgi Üniversitesi öncülüğünde Silahtarağa Elektrik Santralı'nı dönüştürerek oluşturulan çağdaş sanat müzesi santralistanbul ve Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde sergi yok.  Bu mekânlarda atölyelere ya da özel projelere katılabilirsiniz. Bienalin internet sitesinde (www.iksv.org) ve rehberde ayrıntılı bilgi bulmak mümkün.

Alternatif mekânlar
Atatürk Kitaplığı, Cihangir, Urban Cafe ve Karaköy Hafriyat gibi mekanlarda da özel projeler gerçekleşecek. Bu mekânlarda Sarkis'ten Gunilla Klingberg'e birçok ünlü sanatçının işini izleyebilirsiniz.

Gece kuşları için
Bu yılki bienalin yeniliği, İstanbul'un gecelerini de kullanması. "Gecegezenler" programında, beş Türk küratörün seçtiği 150'den fazla kısa video çalışması şehrin 25 farklı noktasında halka açık olarak gösterilecek. Bu 25 noktayı da bienal kitapçığından ya da bienalin web sitesinden bulabilirsiniz.

Ve fiyatlar
AKM ve Antrepo No. 3'e girebilmek için gişelerden 20 YTL karşılığında bilet almanız gerekiyor. Mekânları birkaç kez gezmeyi tasarlıyorsanız, 10B özel bileti tam size göre. 50 YTL karşılığında alacağınız bu bilet sayesinde Bienal süresince mekânlara sınırsız giriş hakkı kazanıyorsunuz. Üstelik cebe sığacak boyutta, 10. İstanbul Bienali ile ilgili her türlü ayrıntıyı veren rehber de 10B ile ücretsiz.

Rehberli turlar için
Gezerken de bilgilendirilmek istiyorum diyorsanız, İKSV, AKM ve Antrepo No. 3'te rehberli turlar düzenliyor. Her gün 11.00, 13.30, 15.00 ve 16.30'da düzenlenen turlara giriş ücreti 30 YTL.

Üniversite öğrencilerine bedava
Eğer üniversite öğrencisiyseniz sakın bilet almayın. Çünkü bienalin sponsoru Koç Holding'in verdiği özel destek sayesinde üniversite öğrencileri bütün mekânlara ücretsiz girebilecek.

 

Bienal mekânlarını tanıyalım
Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul Manifaturacılar Çarşısı (İMÇ), Antrepo No. 3, santralistanbul ve Kadıköy Halk Eğitim Merkezi. Ama bu 5 isim sizi yanıltmasın; bienal bu ana mekânlar dışında İstanbul'a yayılmış durumda.

 

Yeni başlayan gezginler için bienal sözlüğü

Bienal: İki anlamına gelen önek 'bi' ve yıl demek olan 'annual'den oluşan sözcük, etkinliğin iki yılda bir düzenlendiğini anlatıyor. Türk Dil Kurumu bu sözcüğün karşılığı olarak 'yılaşırı'yı veriyor.


Küratör: Bir serginin temasını belirleyen, kimlerin katılacağına, eserlerin nasıl yerleştirileceğine karar veren, yetkili kişi. (Not: Kreatörle ilgisi yok.)


Enstalasyon: Türkçesi yerleştirme. Birbiriyle bağlantılı nesnelerin belirli bir anlam oluşturacak şekilde bir araya getirilmelerinden oluşan, içinde farklı disiplinleri barındırabilen sanat dalı.


Kavramsal Sanat: 1960'larda ortaya çıkmış, öncülüğünü Marcel Duchamp, Walter Benjamin gibi sanatçıların yaptığı, felsefeyi sorgulayan sanat akımı. Bu akım içinde üretilen parçalar için eser yerine 'iş' sözcüğü tercih ediliyor.


Video art: Video kamera kullanarak, bir olay örgüsü çizme kaygısı taşımayan, derdini görüntülerle anlatan sanat dalı.

Kaynak: Milliyet

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı