Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Haftanın Filmleri
15 Eylül 2007 Cumartesi | 23:29

"Av Partisi", "Çık Aramızdan", "En Uzun Gece", "Goya'nın Hayaletle", "Pinokyo: Yeni Macera" vizyona girdi.

 

 

 


Richard Shepard'ın yönettiği ve senaryosunu yazdığı "Av Partisi"nde ünlü oyuncu Richard Gere ile Terrence Howard baş rolleri paylaşıyor.

ABD-Bosna Hersek-Hırvatistan ortak yapımı film, savaş sonrası Saraybosna'yı anlatıyor. Gere ile Howard'a, Diane Kruger, Jesse Eisenberg, Goran Kostic, James Brolin, Mark Ivanir ve Kristina Krepela. Filmin hikayesi şu şekilde:

Savaş muhabiri Simon Hunt (Richard Gere) ile kameraman Duck (Terrence Howard), Bosna'dan Irak'a, Somali'den El Salvador'a kadar dünyanın en tehlikeli savaş bölgelerinde görev almışlardır. Mermilerden sakınmaya çabalarken en doğru haberlere imza atmış, çok sayıda gazetecilik ödülü kazanmışlardır. Bir Bosna köyünde görev yaptıkları o müthiş günde her şey bir anda değişir. Ulusal televizyondaki bir canlı yayın sırasında Simon'ın çöküşü başlar. Simon'ın yüksek profilli kariyeri sona ererken Duck'ın yükselişi devam eder ve ikisinin yolları ayrılır.

Aradan 5 yıl geçer ve savaşın bitiminin beşinci yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere Duck yeniden Saraybosna'ya döner. Yanında genç gazeteci Benjamin de (Jesse Eisenberg) vardır. Simon adeta geçmişten gelen bir hayalet gibi çok özel bir fikirle boy gösterir. Dünyanın en çok aranan savaş suçlusu Fox'un nerede saklandığını bildiğine Duck'ı ikna etmeyi başarır. Yüzeysel bilgilerle donanmış olan Simon, Duck ve Benjamin, kendilerini derin düşmanlık dolu bölgelere götürecek karanlık ve tehlikeli bir misyona odaklanacaklardır.Karşılarında hayatlarının en büyük hedefi vardır ama haberi yapacak kadar yaşayabilecekler midir?


Bu hafta gösterime giren bir diğer yapım ise "Çık Aramızdan". Kevin Kwapis'in yönettiği komedi filminde, ünlü aktörün rol arkadaşları Mandy Moore, Ben Murphy, John Krasinski ve Eric Christian Olsen. Filmde olaylar şöyle gelişiyor:

Yeni nişanlanmış olan Ben Murphy (John Krasinski) ve Sadie Jones (Mandy Moore) ortak hayatlarına başlamak ve sonsuza dek mutlu yaşamak için sabırsızlanmaktadırlar. Sorun şudur, Sadie'nin aile kilisesi St. Augustine'i Peder Frank (Robin Williams) idare etmektedir ve patenti kendisine ait olan sağlam evliliğe hazırlık kursunu bitirmedikleri takdirde, Ben ve Sadie'nin birlikteliğini kutsamayacaktır.

Peder Frank'in insafsız dersler, tuhaf ev ödevleri ve bazı mahremiyet ihlallerinden oluşan katı ders programı Ben ile Sadie'nin ilişkisini sınava tabi tutar. Sonsuza dek mutlu yaşamak bir yana, acaba ilişkileri mihraba gidebilecek kadar güçlü müdür?


Dram türündeki "En Uzun Gece"yi ise Josh Sternfeld yönetiyor. Josh Sternfeld'in senaryosunu da yazdığı filmin başrollerinde, Anthony LaPaglia, Aaron Stanford, Mark Webber oynuyor.

Filmin konusu ise şöyle:
Yetenekli bir bahçıvan olan Jim Winters, karısının ölümünün ardından sessiz ve sakin bir hayatı tercih eder. Fakat oğulları, bu yaşamdan oldukça uzaktır. Büyük oğlu Gabe, Florida'ya kaçmayı plânlamaktadır. Pete ise iç dünyasına kapanmıştır. Jim, oğullarının yapmak üzere oldukları bu yanlış seçimleri acı içinde izlemektedir. Ancak yeni komşusu Molly ile tanışınca hayata farklı bir gözle bakmaya başlar.


Haftanın dikkat çeken filmlerinden biri de "Goya'nın Hayaletleri". Dram türündeki yapım iki Oscarlı yönetmen Milos Forman'ın imzasını taşıyor.

Natalie Portman, Randy Quaid, Javier Bardem, Stellan Skarsgard, Randy Quaid, Blanca Portillo, Michael Londsdale, Jose Luis Gomez, Mabel Rivera ile Craig Stevenson'ın rol aldığı Filmin öyküsü ise şöyle:

1792 İspanya... Katolik Kilisesi'nin en güçlü olduğu dönem. François Goya (Stellan Skarsgrad), ülkenin en ünlü ressamıdır. Goya'nın genç ve güzel ilham perisi Ines'in (Natalie Portman) engizisyon mahkemesinin arkasındaki güçlü bir rahip tarafından, toplumsal değerlere aykırı davranış ile suçlanması ülkede büyük bir skandal yaratır.

Güzel model Ines haksız yere mahkum edilip işkence görünce, Goya'nın eski dostu rahip Lorenzo (Javier Bardem) ile olan dostluğu sınanır. Goya, Lorenzo'ya, Ines'in hayatının bağışlanması için yalvarır. Fakat Lorenzo gücün peşindedir ve engizisyonun arkasındaki asıl güçlerin başıdır. Ines hapse atılır, işkence görür ve ölüme terk edilir.

20 yıla yakın bir süre geçer. Goya, yaratıcılığının doruğuna ulaşmıştır ama artık sağırdır ve akıl sağlığı yerinde değildir. Goya, Ines ve Lorenzo tekrar bir araya gelir ve yıllarca saklanan sırlar ortaya çıkar.


Sevimli masal kahramanı "Pinokyo" da animasyon macerasıyla izleyiciyle buluştu. Orlando Corradi'nin yönettiği animasyonun konusu şöyle:

Geppetto Usta'nın ellerinde bir kukladan gerçek bir çocuğa dönüşen Pinokyo hayatının en mutlu günlerini geçirmektedir. Arkadaşlarıyla beraber okula giden ve oyunlar oynayan Pinokyo'ya, Mavi Peri tarafından öğütler verilmiştir. Eğer herhangi bir kötülük yaparsa yeniden tahta bir kuklaya dönüşecektir.

Perinin öğütlerinden dışarı çıkmamaya çalışan zavallı Pinokyo günün birinde "Mutluluk Hırsızları" tarafından kandırılır. Büyük bir iyilik yaptığını sanarak okulun paralarını çalan Pinokyo eskisi gibi bir tahta kuklaya dönüştürülmekle cezalandırılır. Yaptığı kötülüğü tamir etmek isteyen zavallı Pinokyo, yanında en iyi dostu Cırcır Böceği ile Mavi Peri'yi bulmak ve yeniden gerçek bir çocuğa dönüşebilmek için yola çıkar. İyilik yolundaki zorlu yolculuğunda Pinokyo ve arkadaşlarını çetin maceralar beklemektedir.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı