Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Türk Filmleri Gişe'de Kapışıyor
31 Ocak 2007 Çarşamba | 19:39
Türk Sineması birbiri ardına başarılı yapımlara imza atarken, şu günlerde gösterimde bulunan beş yerli yapım "Son Osmanlı-Yandım Ali", "Beynelmilel", "Amerikalılar Karadeniz'de 2", "Maskeli Beşler-Irak" ile "Çılgın Dersane" arasında gişe yarışı yaşanıyor.

Yarıyıl tatiliyle birlikte Türk filmleri arasındaki yarış iyice kızıştı.

"Son Osmanlı: Yandım Ali"
Suat Yalaz'ın aynı adlı çizgi romanından beyazperdeye aktarılan "Son Osmanlı-Yandım Ali", 10 günde 444 bin 60 izleyiciye ulaştı. İşgal altındaki İstanbul'da aşk ve kahramanlığı buluşturan filmin yönetmenliğini Mustafa Şevki Doğan üstleniyor.

Kenan İmirzalioğlu'nun Yandım Ali'yi canlandırdığı filmde, Cansu Dere, Emin Boztepe ve Engin Şenkan da oyuncuya eşlik ediyor. Film, 1918 yılında düşman işgalindeki İstanbul'da tek hayali sevgilisini kaçırıp Viyana'ya gitmek olan Tahtacızade Yandım Ali'nin yolunun Ulu Önder Mustafa Kemal ile kesişmesinin ardından vatanın kurtuluşu için mücadeleye karar vermesinin öyküsü...

"Maskeli Beşler" Irak Yolunda
Sevimli ve sakar hırsızlar çetesinin yeni macerası "Maskeli Beşler-Irak", 17 günde 858 bin 540 seyirciyi sinema salonlarına topladı.

"Maskeli Beşler" serisinin ikinci halkası olan filmin yönetmenliğini Murat Aslan üstleniyor. Şafak Sezer, Peker Açıkalın, Cengiz Küçükayvaz, Atilla Sarıhan ve Melih Ekener'in başlıca rollerini paylaştığı komedi filmi, Kuzey Irak'taki bir petrol boru hattıyla ilgili "masum bir eyleme" girişen, ancak bölgedeki yerel güçler, Türkiye ve Amerika arasında krize yol açan maskeli beşlerin öyküsünü konu alıyor.

Gülendam ve "Beynelmilel"
Gişe yarışında yer alan filmler arasındaki "Beynelmilel" de, dağıtımını üstlenen Kenda Film'in verilerine göre, 31 günde 346 bin 493 izleyici topladı.

Yönetmenliğini Sırrı Süreyya Önder ve Muharrem Gülmez'in üstlendiği filmde, Özgü Namal, Cezmi Baskın, Meral Okay, Oktay Kaynarca, Nazmi Kırık, Bahri Berat, Dilber Ay ve Umut Kurt rol alıyor. Filmin öyküsü şöyle:

Sıkıyönetim döneminde Adıyaman yöresinde düğünlerde çalgı çalan yerel müzisyenler, pavyonlarda ve düğünlerde çalgıcılık yapmaktadır. Bir grup müzisyen, sıkıyönetim ilanından sonra belediye bandosuna alınır. Makam farklılıkları nedeniyle bandoda çalmakta zorlanan müzisyenlerden, kasabayı ziyaret edecek sıkıyönetim komutanlarının karşılama töreninde marş çalmaları istenir.

Bu arada, orkestra şefi Abuzer'in (Cezmi Baskın) Gülendam (Özgü Namal) adlı güzel bir kızı vardır. Kız, bir müzisyene (Umut Kurt) aşıktır. Karşılama töreni yaklaştıkça traji-komik olaylar birbirini izler...

Amerikalılar Karadeniz'de
Yönetmenliğini Kartal Tibet'in üstlendiği "Amerikalılar Karadeniz'de 2", gösterime girdiği ilk 3 günde 108 bin 882 izleyici topladı.

Filmde, Metin Akpınar, Peker Açıkalın, Kadir Çöpdemir, Kıvanç Tatlıtuğ, Melis Birkan ve Levent Kazak'ın yanı sıra, usta sanatçı Müşfik Kenter ile "arabesk müziğin babası" Müslüm Gürses de rol alıyor. Filmin öyküsü kısaca şöyle:

Amerikalılar, bir yanlışlık sonucu akıllı bombalarından birini haznesinden çıkartır ve yörüngesini değiştirerek Karadeniz'in şirin köylerinden olan Yukarısulakça'da yaşayan Deli Muhittin'in (Kadir Çöpdemir) kulübesine düşürür, ancak bomba patlamaz.

Amerikalı ajanlar, turist kılığında köyü ziyaret ederler. Ama bu ziyaret, köyün düzenbazı Ercüment'i (Peker Açıkalın) rahatsız eder. Tüm köy halkını, Muhtar Salih'in (Metin Akpınar) kızı Çiçek (Melis Birkan) ile evlenmek için sözde Amerikalılarla ortak olarak girdiği postal fabrikasının üretimine yönlendiren Ercüment, "gerçek" Amerikalıları bir anda köyde görünce ne yapacağını bilemez.

"Çılgın Dershane"
Dağıtımını Warner Bros.'un üstlendiği "Çılgın Dersane" adlı yapım ise 4 günde 172 bin 881 izleyici topladı.

Faruk Aksoy'un yönettiği, Cüneyt Arkın, Tuba Ünsal, Yağmur Atacan, Alp Kırşan, Mehmet Aslan, Seçkin Piriler, Okan Karacan, Mustafa Topaloğlu ve Pakize Suda'nın rol aldığı film, iflas eden bir dersanenin son kurtuluş umudu olarak kendilerine promosyon olarak sunduğu tatile çıkan öğrencilerin maceralarını anlatıyor.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı