Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Türk sinemasında bereketli ‘Ekim’
20 Ağustos 2007 Pazartesi | 00:36

Türk sineması son yıllarda eski şaşaalı günlerine dönmek için büyük bir gayret sarfediyor. Yılda çekilen film sayısı 40'ları buldu ki, şundan 10 yıl önce bir düzineye bile razıydı sektör. Bu artışta Türk izleyicisinin de filmlerine sahip çıkmasının büyük payı var. Başta komedi ve hatta 'fason' korku filmleri, her tip film bir şekilde yeter sayıda bir kitlenin ilgisini çekmeyi başarıyor.
İstisnalar yok mu, var tabii. Ama genel manzara bu.

Ülkemizde film setleri genelde yaz aylarında ivme kazanıyor. Ağustosu bitirmemize şunun şurasında ne kaldı! Hal böyleyken, eylülle birlikte açılacak yerli sinema sezonu için set set dolaştık ve malumat topladık. Şener Şen'den Cem Davran'a bir süredir sinemada hasret kaldığımız kimi simalara rastladık…

Ama esas merak ettiğimiz elbette son yıllarda spot ışıklarını üzerine çeken genç yönetmenlerin yeni işleri… "Babam ve Oğlum"la gözyaşlarımızı kurutan Çağan Irmak'ın "Ulak"ta, "Anlat İstanbul"la ağzımızı açık bırakan Ümit Ünal'ın "Ara"da, "Duvara Karşı"yla gönlümüzü yerden yere çarpan Fatih Akın'ın "Yaşamın Kıyısında"da, "İnşaat"la gözlerden kaçan Ömer Vargı'nın "Kabadayı"da ve "Meleğin Düşüşü"yle hepimizi soğuk bir duşun altına iten Semih Kaplanoğlu'nun "Yumurta"da ne numaralara başvurduklarını eteklerimiz tutuşurcasına bekliyoruz.

BANA ŞANS DİLE

Yönetmen: Çağan Irmak

Oyuncular: Deniz Uğur, Melisa Sözen, Rıza Kocaoğlu, Nilgün Belgün, İsmail Hacıoğlu

Çağan Irmak'ın kimseciklerin göremediği ilk filmi çok ama çok gecikmeli bir tarihte geliyor karşımıza. 2000'li yılların başında çekilmesine karşın Irmak'ın bir türlü hakkıyla gösterime sokma şansı bulamadığı "Bana Şans Dile" bu açıdan biraz talihsiz bir proje. Yine de, bir lisede arkadaşlarını silah zoruyla rehin alan bir gencin yaşadığı ve yaşattıkları meraka değer.

Gösterim tarihi: 5 Ekim

***

MÜLTECİ

Yönetmen: Reis Çelik

Oyuncular: Derya Durmaz, Luk Piyes

"Işıklar Sönmesin" ve "Hoşçakal Yarın" gibi tartışılmış, ses getirmiş kimi filmlerin yönetmeni Çelik, araya giren deneysel sayılabilecek filmi "İnat Hikayeleri"ni takiben kamerasını bir kez daha Türkiye'nin doğusuna çeviriyor. Hayatı tehlikeye girince Almanya'ya kaçan bir gencin, Şivan'ın öyküsünü anlatan film Çelik'in yıllardır üzerinde çalıştığı bir projeydi.

Gösterim tarihi: 21 Eylül

***

ANKA KUŞU

Yönetmen: Mesut Uçakan

Oyuncular:Yalçın Dümer, Kenan Bal, Ceren Öztürk, Rahmi Dilligil

Geçen sene "Anne ya da Leyla" beklediği ilgiyi bulamayan Mesut Uçakan'ın yeni filmi 'Yerli Matrix' olarak anılıyor. Hatta filmin bülteninde ileri gidilip "Robert Zemeckis'in 1997'de çektiği 'Contact / Mesaj' filmi ile Wachowski Kardeşler'in 'Matrix' üçlemesinin paralelinde bir öyküsü olduğu" iddia ediliyor. Açıkçası filmi şu andan itibaren merak ediyoruz!

Gösterim tarihi: Henüz kesinleşmedi.

***

AVRUPALI

Yönetmen: Ulaş Ak

Oyuncular:Cem Davran, Yasemin Kozanoğlu, Sema Öztürk, Kuzey Vargın, Aydemir Akbaş

Yerli sinemanın biraz da ihmal ettiği bir meseleye eğilmek üzere yola çıkan yönetmen Ulaş Ak, kağıt üstünde ilgi çekici bir filmle bizleri selamlamaya hazırlanıyor. Ancak geçen sene izlediğimiz ilk filmi "Dün Gece Bir Rüya Gördüm"ü hatırlayınca kafamızda o kağıt biraz bulanıyor. Yine de basınımızın önce magazin köşelerine konuk olan "Avrupalı" Avrupa Birliği'nin kapılarını aşındırdığımız şu günlerde üzerimize biraz mizah serpecek gibi görünüyor.

Gösterim tarihi: 12 Ekim

***

YAŞAMIN KIYISINDA

Yönetmen: Fatih Akın

Oyuncular: Nurgül Yeşilçay, Baki Davrak, Hanna Schygulla, Patrycia Ziolkowska, Tuncel Kurtiz, Nursel Köse

Fatih Akın bol karakterli, bol mekanlı ve bol katmanlı filmler yapmaktan vazgeçmiyor. Cannes Film Festivali'nde, hem de bir hayli iddialı bir şekilde yarışıp oradan En İyi Senaryo ödülüyle dönen Akın, Karadeniz'den başlayıp Almanya'ya uzanan bir öyküyle Türkiye'nin yakın dönemine dair etkileyici bir dram anlatıyor. Anlaşılan bizi gülmek ile ağlamak arasında bırakacak bir başka sevimli ama güçlü bir Fatih Akın filmi bekliyor.

Gösterim tarihi: 26 Ekim

***

RIZA

Yönetmen: Tayfun Pirselimoğlu

Oyuncular:Rıza Akın, Nurcan Eren, Melissa Ahmedi, Emin Baş

2001'de çektiği "Hiçbiryerde" ile Türkiye'nin usul usul kanayan yaralarından 'kayıplara' dair bir hikaye anlatan yönetmen Tayfun Pirselimoğlu, altı yıllık suskunluğunu bu düşük bütçeli filmle bozuyor. Bütçe yine düşük, öykü yine çarpıcı. İstanbul-Adana arasında taşımacılık yapan kamyon şoförünün, hayattaki yegane 'ekmek teknesi' olan kamyonunun arızalanması ve onu tamir ettirecek parayı bir türlü bulamamasıyla içine düştüğü girdabı konu alıyor "Rıza". Filmin adı ana kahramanından geliyor bittabii.

Gösterim tarihi: 26 Ekim

***

MUSALLAT

Yönetmen: Alper Mestçi

Oyuncular: Burak Özçivit, Biğkem Karavus, Kurtuluş Şakirağaoğlu

Son yıllarda moda şu: "Türk sinemasının ilk bilmem nesini ele alan film..." Musallat'ın yapımcısı Banu Akdeniz de sırtını bu rüzgara vermiş: "Musallat hiç işlenmemiş ve tabu kabul edilmiş bir konuyu ilk kez ele alıyor." Burada bahsi geçen tabu 'cinler'. Yapımcılarının dediği gibi, "Türkiye'nin ses getirecek ilk korkunç filmi" olur mu Musallat, onu üç ay sonra göreceğiz. Bakalım başımıza neler musallat olacak?

Gösterim tarihi: 16 Kasım

***

SAKLI YÜZLER

Yönetmen: Handan İpekçi

Oyuncular:Şenay Aydın, Cem Bender, Füsun Demirel

Metaforik bir dille Türk-Kürt ilişkisini/ayrımını dillendirdiği "Büyük Adam Küçük Aşk"ı çekeli tam altı yıl olmuş. Yönetmen Handan İpekçi, İstanbul Film Festivali'ndeki gösterimi dahi engellenmeye çalışılan o filmden sonra bu sefer töre cinayetlerine yoğunlaşıyor. Geçtiğimiz senenin hit filmlerinden birine dönüşen "Mutluluk"tan sonra "Saklı Yüzler"in de bu konuda doğru sözler sarf edeceğini tahmin ediyoruz. Film, İpekçi'nin üçüncü filmi olacak.

Gösterim tarihi: 23 Kasım

***

HİCRAN SOKAĞI

Yönetmen: Safa Önal

Oyuncular:Cüneyt Arkın, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Selda Alkor, Ahu Türkpençe, Arda Esen, Pelin Batu, Müjdat Gezen

Gördüğünüz gibi, "Hicran Sokağı" önümüzdeki sezon yerli sinemanın "Ocean's Eleven"ı olarak anılmaya muktedir oyuncu kadrosuyla öne çıkıyor ilk olarak. Türk sinemasının emektar/rekortmen senaristi Safa Önal kameranın arkasında. Yeni sezonun nostaljik tadını bu filmde bulacağız anlaşılan.

Gösterim tarihi: 7 Aralık

***

KABADAYI

Yönetmen: Ömer Vargı

Oyuncular: Şener Şen, Kenan İmirzalıoğlu, İsmail Hacıoğlu, Rasim Öztekin, Aslı Tandoğan

Fida Film ile Filmacass gibi iki büyük prodüksiyon şirketinin güçlerini birleştirdiği filmin senaryosu usta yönetmen Yavuz Turgul'a ait. Film, kökenleri Osmanlı'ya kadar uzanan ve bugün artık yok olmaya yüz tutmuş bir 'kültür'ü, kabadayılığı eksen alıyor. Kuşak çatışması, rekabet, zamane yozlaşmalar ve fedakarlık gibi artık ezbere bildiğimiz Turgul temalarına kanca atıyor "Kabadayı".

Gösterim tarihi: 14 Aralık

***

ULAK

Yönetmen: Çağan Irmak

Oyuncular: Çetin Tekindor, Hümeyra, Yetkin Dikinciler, Feride Çetin

"Babam ve Oğlum"la hepimizi her anlamda sarsan Çağan Irmak, muhtemelen gösterişli bir epik filmle önümüzü kesecek. Muhtemelen diyoruz; çünkü Irmak'ın ağzını bıçak açmıyor. Sinema gişelerinde devasa bir patlama yapan ve pek çok ödülü de cebine atan bir önceki filminden sonra nasıl bir performans sergileyeceği ise tam bir merak konusu.

Gösterim tarihi: Henüz kesinleşmedi.

***

SEMUM

Yönetmen: Hasan Karacadağ

Oyuncular: Ayça İnci, Burak Hakkı, Nazlı Ceren Argon, Cem Kurtoğlu

Yıla bu filmle veda etmek kaçımız için hayırlı olacak, orası muamma, ama Japon filmlerinden esinli korku (!) filmi "D@bbe"nin ardından Hasan Karacadağ, üçlemesini tamamlamak için nefes nefese çalışıyor. İlk filmdeki gibi, bu film de korku öğelerini İslami temellere dayandırıyor. Eğer "Musallat"ın cinlerinden yakanızı kurtarabilirseniz, "İnsanın tüm gözeneklerine kadar girip onları zehirleyen çok tehlikeli bir yaratıktır." diye tarif edilen Semum'lara yakalanabilirsiniz bu sefer de.

Gösterim tarihi: 28 Aralık

***

YUMURTA

Yönetmen: Semih Kaplanoğlu

Oyuncular: Nejat İşler, Saadet Işıl Aksoy, Ufuk Bayraktar, Tülin Özen, Gülçin Santırcıoğlu

Her filmiyle gönlü minimalist sinemaya biraz daha yaklaşan Semih Kaplanoğlu'nun yolu, ödüllü filmi "Meleğin Düşüşü"nü takiben kırsala düşüyor. Annesini yitirdikten sonra köyüne dönen ve orada geçmişiyle hesaplaşan bir şairi ele alan filmin dingin, ama bir o kadar da çarpıcı bir muhteviyatla servis edileceğini sanıyoruz. Film, 'Bal-Süt-Yumurta' üçlemesinin bir parçası. Yalnız Kaplanoğlu, üçlemedeki hikayeyi sondan başa doğru anlatacak; bu da ilginç bir tercih.

Gösterim tarihi: Henüz kesinleşmedi.

***

İYİ SENELER LONDRA

Yönetmen: Berkun Oya

Oyuncular: Ülkü Duru, Denis Lavant, Ali Atay, Zuhal Olcay ve Hugh Hayes

Televizyondaki 'deli işi' programları 'Defakto' ve 'Info Man'le geniş bir hayran kitlesini, onun iki katı kadar da bir gıcık kitlesini omzuna alan, genç tiyatrocu Berkun Oya, borç harç çektiği ilk filmiyle geride bıraktığımız İstanbul Film Festivali'nde izleyici karşısına çıkmış ve netameli tepkilerle karşılaşmıştı. Londra'da yolu kesişen çeyrek düzine Türk'ün kara komedi lezzetindeki hikayelerine odaklanan "İyi Seneler Londra", hakiki anlamda 'ezber bozan' filmlerden.

Gösterim tarihi: Henüz kesinleşmedi.

***

ARA

Yönetmen: Ümit Ünal

Oyuncular: Erdem Akakçe, Betül Çobanoğlu, Serhat Tutumluer, Selen Uçer

"Anlat İstanbul" projesiyle hepimizi yüreğinden yakalayan Ümit Ünal'ı 80'lerin ortasından beri kaleme aldığı "Teyzem", "Hayallerim Aşkım ve Sen", "Piano Piano Bacaksız", "Amerikalı" gibi senaryolarından tanıyoruz. İlk filmi "9"la bir hayli beğeni toplayan yönetmen, yeni filmi "Ara"yı Galata'da tek bir mekanda çekiyor. Ona da böyle meydan okuyan bir proje yakışırdı zaten.

Gösterim tarihi: Henüz kesinleşmedi.


Kaynak: Zaman/Burçin S. Yalçın

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı