Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Anadolu’dan tarih fışkırıyor
13 Ağustos 2007 Pazartesi | 01:03

Medeniyetlerin beşiği olan Anadolu'da yaklaşık 150 yıl önce başlayan arkeolojik kazılar, tüm hızıyla sürerken, kazı alanlarından adeta tarih fışkırıyor.
1800'lü yıllarda casus arkeologlar aracılığıyla birçok tarihi eseri yurt dışına kaçırılan Anadolu'da, bugün 270 noktada kazı çalışması yapılıyor. Yerli ve yabancı çok sayıda bilim adamı tarafından yürütülen çalışmalar, Anadolu ve dünya medeniyet tarihine de ışık tutuyor. İşte birçok tarihî 'ilk'i barındıran Anadolu'nun zenginlikleri:
* Türkiye'de halen en çok arkeolojik kazıların yapıldığı illerin başında 195 tarihi antik kentin bulunduğu Muğla geliyor. İlde 20'ye yakın yerde kazı yapılıyor.
* İzmir'in en önemli tarihi antik kentlerinden biri olan Selçuk ilçesindeki Efes Harabeleri'nde yaklaşık 100 yıldır kazı çalışmaları yapılıyor. Aliağa'daki Kyme, Bergama'daki Pergamon, Urla'daki Limantepe ve Klazomenai ile Torbalı'daki Metropolis antik kentleri kazıları devam eden bölgeler arasında bulunuyor.
* Manisa'nın Salihli ilçesinde Sart Antik Kazısı ve Aigai Antik Kentinde 1958 yılında başlayan kazı çalışmaları sürdürülüyor.
* Çanakkale'de, ticaret, zenginlik ve savaş kenti olarak anılan Troia Antik Kenti'nde 1871-1878 yılları arasında ilk kazı çalışmasını yapan Henrich Schliemann çıkardığı yüzlerce eseri Atina'ya kaçırdı.

İlk felsefe okulu
* Aristoteles'in ilk felsefe okulunu kurduğu yerleşim birimi olarak dünya tarihine geçen Çanakkale'deki Assos'ta, 30 yıldır kazı çalışması yapılıyor.
* Samsun'un Bafra ilçesinde 1974'ten bu yana sürdürülen İkiztepe kazılarında Eski Tunç Çağı ve Erken Hitit dönemine ait 10 bin dolayında eser ve kalıntı bulundu.

Kayıp şehir Pteria
* Yozgat'ın Sorgun ilçesinde İngiliz arkeologlar, 5 ayrı medeniyetin izlerinin bulunduğu bölgede kayıp şehir "Pteria"nın gizemini çözmeye çalışıyor.
* 1938 yılında Fransızların başlattığı, 1961'den itibaren de İtalyanların sürdürdüğü Malatya Aslantepe Höyüğü'ndeki kazılarda MÖ 3 bin 500 yıllarına kadar inilebildi. Höyükte bulunan saray dünyanın en eski saraylarından biri.

Urartuların izinde
* Van'da Urartu döneminde yapılan Ayanis ve Anzaf kaleleri, yıllardır süren kazı çalışmalarıyla tarihe ışık tutuyor.
* Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki İshakpaşa Sarayı'nın güneyinde bulunan ve sarayda yaşayanlara ait mezarlık bölümünde kurtarma kazılarına başlandı.
* Aksaray'da 2006 yılında yeniden başlayan kazılarda 10 bin yıl öncesine dayanan ilk beyin ameliyatı izlerinin rastlandığı bir kadın kafatası tespit edildi.
* Antalya'nın Perge Antik Kenti'ndeki kazılar ise klasik arkeoloji alanında Türkiye'nin en uzun soluklu kazısı olarak kabul ediliyor.

Fillerin atası
* Tarihten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapan Burdur'da yapılan kazılarda, 10 milyon yıl önce yaşamış ve filin atası olarak bilinen mastadona ait kemikler bulundu.
* Kayseri'de 60 yıldır kazı çalışması yapılan Kültepe Ören Yeri'nde 25 bin yazılı tablet ve 50 bine yakın arkeolojik eser gün yüzüne çıkarıldı.

Dünya tarihinin ilkleri
* İlk kazıları 1960 yılında James Mellaart tarafından yapılan Konya'nın Çumra ilçesi yakınlarındaki Çatalhöyük'te dünya medeniyet tarihinin ilklerine ulaşıldı. İlk kumaş, ilk ayna, ilk tahta kaseler, ilk tarım ve hayvancılık, ilk binaların bulunduğu kazılar halen sürüyor ve yaklaşık 150 kişilik bir ekip çalışıyor. Çatalhöyük, 9 bin yıllık geçmişi insanlık tarihiyle ilgili çok sayıda gizemi de barındırıyor.

 Dünyanın 8. harikası
* Bandırma ilçesine bağlı Ergili köyü yakınlarındaki Hisartepe'de bulunan "Daskyleion Antik Kenti"ndeki kazılar sırasında "Pers Sarayı" temelleri bulundu.
* Balıkesir'in Erdek ilçesindeki "Kyzikos Antik Kenti"nde yer alan ve "Dünyanın 8. harikası" olarak nitelendirilen "Hadrianus Tapınağı"nda kazı çalışmalarına devam ediliyor.

 En eski tapınak Şanlıurfa'da
* Şanlıurfa'nın Örencik köyü yakınlarındaki Göbeklitepe'deki çalışmalarda, 11 bin 500 yıllık yabani hayvan figürlü dikili taşların yanı sıra dünyanın en eski tapınak merkezi bulundu.
* Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden olan Mersin'deki Yumuktepe'de, 15 yıldır kazı çalışması yapılıyor.
* Zeugma Antik Kenti'yle adını dünyaya duyuran Gaziantep'in Dülük' Antik Kenti'ndeki kazılarda dünyada yer altında yapılan en büyük Mitras tapınağı bulundu.
* Ege Bölgesi'ndeki Milet kentinden gelenlerin kurduğu Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesindeki Antik Teion Kenti'ndeki kazılar ilk defa bu yıl başlatıldı.

Kaynak: Türkiye

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı