Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Yerli yapımcıya 5.4 milyon YTL
08 Ağustos 2007 Çarşamba | 22:37

Sinema Destekleme Kurulu, yılın ikinci yarısında uzun metrajlı filmlerden 22'sine 'yapım', 4'üne 'yapım sonrası' olmak üzere toplam 5 milyon 400 bin YTL destek verilmesini kararlaştırdı. Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Selahattin Ertaş, sinemaya destek için oluşturulan Sinema Destek Kurulu'nun ikinci toplantısında "Uzun Metrajlı Film" dalında toplam 97 filmin değerlendirildiğini söyledi. Ertaş, kuruldan 26 filme toplam 5 milyon 400 bin YTL destek verileceğini kaydetti.

Belgesellere de destek
Selahattin Ertaş, birinci dönemle birlikte bu yıl toplam 35 uzun metrajlı filme 'yapım', 6 filme 'yapım sonrası' destek verildiğini ifade etti. 11 yönetmenin de bu yıl "ilk filmini" bakanlığın yardımıyla çektiğini anlatan Ertaş, "Elimizdeki bütçeden daha fazlasıyla Türk sinemasını desteklemeye devam ediyoruz. Geçen yıl, uzun dönem film ile belgesel ve senaryo projeleri dahil toplamda 11 milyon YTL civarı destek sağladık. Bu yıl projelere toplam 13 milyon YTL destek verilecek. Hem proje sayısı hem miktar olarak bu yıl desteği artırdık" dedi. Ertaş, belgesel film ve senaryo projelerine de 1.5 milyon YTL kaynak ayrıldığını kaydetti.

Teoman ve Mahsun'a yok
Kuruldan, ilk filmini çekecek yönetmenlerden 8'ine destek çıktı. Mehmet Güreli'nin "Gölge" adlı filmi 275 bin YTL, Mahmut Fazıl Coşkun'un "Üç Mesele", Handan Öztürk'ün "Roz'un Sonbaharı" ile Atay Sözer'in "Bir Kaplumbağanın Hayatı" projeleri 225 bin YTL yardım alacak. Destek için başvuruda bulunulan projeler arasında Mahsun Kırmızıgül'ün "Beyaz Melek", şarkıcı Teoman'ın "İstenmeyen Tüyler" ve Tolga Örnek'in "Beyaz Sürgün" ile Tarık Akan'ın "Solo", Fatih Akın'ın "Yaşamın Kıyısında" adlı filmleri de yer alıyordu. Ancak bu filmler destek alamadı.

En çok yardım Özgentürk'e
Sinema Destekleme Kurulu, 2. dönem toplantısında, 22 film yapım projesini destekleme kararı aldı. Buna göre, Ali Özgentürk'ün "Adalet", Erden Kıral'ın "Vicdan" ve Jacques Deschamps'ın "Dinle Neyden" adlı yapımları, 350'şer bin YTL ile en fazla destek alan filmler oldu. Diğer yapımlar ise şöyle: Hayat Var (Reha Erdem), Hicran Sokağı (Safa Önal), Deli Deli Olma (Cem Akyoldaş), Akrep (Muharrem Gülmez), Son Cellat (Arslan Kacar): 250'şer bin YTL. Kara Güneş (Gani Şavata), Nokta (Derviş Zaimoğlu), Miras (Tuba German): 225'er bin YTL. Bozkırda Deniz Kabuğu (Ahmet Uluçay), Hayaller (Nuri Bilge Ceylan): 200'er bin YTL. Pandora'nın Kutusu (Yeşim Ustaoğlu): 150 bin YTL.

Kaynak: Türkiye

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı