Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Kendini tanımak ve iş seçimi üzerine
16 Temmuz 2007 Pazartesi | 07:56

M. Salih Yazıcı

Değerli okurlar; İnsanlarla paylaşılacak birikimleri elde etmek çok kolay olmuyor. Zaman, eğitim ve tecrübe gerektirmekte. Burada paylaşılan konuların, okunmak için harcanan zamana değmesi arzusundayım veya en azından o amaçla yazılmış olmalı diye düşünüyorum, Çünkü bunca vakit harcanacak işlerin ve mekânların olmasına rağmen hala vaktin, çok değerli olduğunu iddia ediyorum.  Nadiren insan bunaldığında rahatlamak amacıyla "vakit öldürmek" isteyebilir ama buradaki satırların bu amaca hizmet etmek amacıyla yazılmadığı da bilinmelidir.

Başlığımıza dönecek olursak; insan hayatında önemli hususlardan biri öncelikle kendini tanımak, bilmektir diye düşünüyorum. Burada işin dini veya felsefi boyutlarını bir tarafa bırakırsak, kelimeyi daha çok hayata yönelik; hatta iş hayatını kastederek kullanmak istedim. Ancak, iş ve özel hayat dengesini de iyi kurmak gerektiği kanaatindeyim. "Yaşamak için mi? Çalışılmalı," yoksa  "çalışmak için mi? Yaşanmalı" paradigmasından birincisi zaman zaman hatırlanmalı. Günümüz insanı için önemli hususlardan biri, hayat keşmekeşi içinde zaman zaman bu kabulü unutarak sanki "çalışmak (ya da para kazanmak) için yaşar" hale gelmekteyiz. 

Kendini tanımak; önem verdiği değerlerini tespit etmekle başlar. İnsan; "niçin yaşıyorum; hayatta ne olmayı, ne yapmayı planlıyorum"; vb. sorular sorarak işe başlayabilir.  İnsanın değerleri, davranışları, çevresiyle olan ilişkilerini belirler. Buna öz değerlendirme de diyebiliriz. Ayrıca hayatta her düşündüğümüzü, her hoşlandığımızı veya her arzumuzu yapma imkânımız yok. Zaman, mekân ve imkân yetersizliği gibi birçok engeller var. Bu yüzden seçim yapma, öncelikleri belirlemek zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

Bu soruları sorabilecek bilinç seviyesine geldiğinde mutlaka geçmişle ilgili bir takım başarı veya başarısızlık olarak nitelendirebileceğimiz birikimlerimiz de olmuştur. Bunlar da insan için kendini tanıma yönünde ipuçları alacağı hususlardır. (Her ne kadar başarı ya da başarısızlık göreceli; eski tabirle nispi olabilir ama, şimdiki bakış tarzına göre kabul edilebilirliği yeterli sayılabilir.)  Bunları değerlendirirken; kendine, yakınlarına veya toplumun (ya da insanlığa) olan fayda açısından değerlendirilebilir. Başarı sayılabilecek faaliyetleri değerlendirirken; amaç neydi, neler yapıldı, hareket tarzları nasıldı, kişinin hangi özellikleri işe yaradı, yardım edenlerin (ekibin payı) ne kadardı, çevresel etmenlerin ne ölçüde etkili olduğu hesaba katılmalıdır. Aksine başarısızlık sayılan durumlar için de bunlar hesaba katılmalı, ayrıca bu görüşlerin uç sayılabilecek, sadece kendi bireysel, alternatif kanaatleri olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Son yılların deyimiyle "Âkil adamların" veya aklı başında sayılan insanların düşüncelerine, en azından yakın olmalıdır.

 Yukarıda anlatılan hususları daha derinlemesine detaylandırmak mümkündür, ancak yazımızın amacını iş hayatına yönelik ipuçlarını vermek olarak sınırladığımız da, seçilecek işlerin de tanınmasının önemli olduğunu vurgulamak gereklidir. Hayatta birçok iş ve meslek şimdi yetkinlik denen özellikleri, hususiyetleri gerektirmektedir. Bu özelliklere sahip olan insanlar işlerini yapmakta diğer insanlardan daha başarılı olmaktadırlar. İş ve meslek seçiminde bunlara da dikkat etmek fayda sağlayacaktır.

Yazıyı buraya kadar okuma zahmetinde bulunan birçok kişi ülkemiz şartlarında bırakın iş seçmeyi, iş bulmanın bile büyük bir şans olduğu düşüncesinde olabilirler. Bu yazıyı yazanın; bir zamanlar aynı kanaatte olan bir "zatı muhterem" olduğunun belirtilmesi yeterlidir, sanırım. 

Sağlıklı olmanız ve kendinizi iyi tanımanız temennisiyle.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı