Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
O.Pamuk kitaplaştı
15 Temmuz 2007 Pazar | 01:22

Geçen yıl Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan ilk romancımız Orhan Pamuk için 19-20 Aralık 2006 tarihlerinde Sabancı Üniversitesi tarafından "Orhan Pamuk Edebiyatı" başlıklı bir sempozyum düzenlendi. Organizasyonun en önemli özelliği, Pamuk için yapılan ilk sempozyum oluşuydu. Agora Kitaplığı, bu iki günde konuşulanları bir kitapta topladı. "Orhan Pamuk Edebiyatı" adlı kitap, yazarın edebiyatını tüm yönleriyle ve değişik uzmanların gözünden anlatıyor.

Kitap, Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Güler Sabancı'nın sunuşuyla başlıyor. Sabancı, Orhan Pamuk'a verilen Nobel Edebiyat Ödülü'nün Türkiye'de, dünyada eşi görülmemiş bir tartışma başlattığını, öncelikle ele alınması gerekenin yazarın edebiyatı olduğu inancından yola çıkarak bu sempozyumu düzenlemeye karar verdiklerini anlatıyor. 
İlerleyen sayfalarda ise oturumlarda konuşulanların tutanaklarını görüyoruz. Tabir-i caizse didik didik edilen Orhan Pamuk edebiyatı içinde aşk da, İstanbul da, siyasi düşünce de, bitmek bilmeyen eleştiriler de konu edilmiş bu sempozyumda. Sözgelimi Jale Parla, "Orhan Pamuk'ta aşk hep aldatıcıdır" diyor, "... hep nizam bozucu, hep verdiği sözün tam tersini yapan, hep atlatan, yanıltan bir duygu, bir türlü yaşanamayan bir deneyimdir. Aşk, Orhan Pamuk'ta en çok aşkınlık vaat ettiği yerde, kahramanını en dünyevi düzeylerde süründürür."

Edebiyata mimariyi getirdi
Bir başka oturumun konuşmacısı Murat Belge, Pamuk'un romancılıktaki başarısını mimari eğitimiyle birleştiriyor: "Pamuk'a ben, başka hiçbir Türk yazarı için kolay kolay söyleyemeyeceğim bir özellik olarak romana mimariyi getiren yazar demeyi düşünüyorum."
Doğan Hızlan ise Orhan Pamuk ile ilgili en sık gündeme gelen iki eleştiriyi yorumluyor. Biri kitaplarının 'okunamama sorunu'. Buna şöyle cevap diyor Hızlan: "Bazı yazarları önceden bilgi edinemezseniz okuyamazsınız. Şimdi Orhan Pamuk'u okuyamıyorsunuz da, Yahya Kemal'i okuyabiliyor musunuz?" Hızlan'ın değindiği ikinci eleştiri Pamuk'un oryantalist bakış açısına sahip olduğu.  Hızlan, "Doğu'ya Cumhuriyet'ten sonra Batılı gibi bakıyoruz" diyor ve ekliyor: "Hepimizde bir Levanten bakışı var."

'Yazar dediğimiz kızgın kişidir'

Sempozyumun finali, Hasan Bülent Kahraman'ın Orhan Pamuk söyleşisiyle yapıldı. Pamuk, burada bir yazar olarak muhalif olma halini anlattı: "Elbette yazar dediğimiz adam kızgın bir kişidir. Muhalif olduğu için yazmayı seçer. Mutlu adam gider, cemaati içerisinde mutlu bir şekilde yaşar. (...) Bizi bir odaya kapatan şey, içimizdeki mutsuzluktur. Toplumu ve bizi mutsuz eden ayrıntıları sorgulamamızın enerjisini bize veren bir aykırılık, değişik bir tuhaflıktır bu. Herkeste vardır ama bazısı kitapla buluşur. (...) Ben ayrıca herkesin üretken olabileceğine inanıyorum. Ama toplum baskılarıyla, cemaat sesleriyle değişik kişiyi öldürür. Zaten cemaatler, hep birlikte aynı şeyi yapalım ve güçlü olalım endişesiyle ortaya çıkar. Ama üretkenlik, yazarlık, özgür düşünce o cemaatten bir mesafe almayı gerektirir. Ama yazar olmak için illa ki muhalif olmak gerekmez." 

Kaynak: Miraç  Zeynep Özkartal/Milliyet
  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı