Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Fotoğraf serüvenimiz
17 Haziran 2007 Pazar | 15:01

Ağustos 1839'da Paris'te Daguerreotype'in tanıtılmasının üzerinden çok geçmeden bu buluşun Türkiye'ye geldiğini anlatan Dr. Nuhoğlu, bununla ilgili en eski belgenin 19 Şaban 1255/28 Ekim 1839 tarihli Takvim-i Vekayi'deki yayın olduğunu kaydetti. Fotoğraf kelimesinin 1841'de Türkçe'ye girdiğini söyleyen Dr. Nuhoğlu, "Bu buluş haber ve bilgi olarak Türk kamuoyunda yerini hemen bulmuş ise de fiillen İstanbul'a gelişi üç yıl sonra olmuştu" dedi.

1842'de ülkemize geldi
Fotoğrafı ilk olarak Osmanlı sınırları içerisine Mösyö Kompa'nın soktuğunu kaydeden Dr. Nuhoğlu, "Ceride-i Havadis'in 8 Cemaziyelâhir 1258/17 Temmuz 1842 tarihli nüshasında, M. Daguerre'in çıraklarından M.Kompa adında birinin İstanbul'a geldiği, fotoğraf sanatını ücret mukabili teşhir ettiği, isteyenlere öğrettiğini bahseden bir haber ve bir ilân neşredilmişti. Böylece fotoğraf İstanbul'a fiilen gelmişti. Daha önceki devirlerin ressamları gibi, çeşitli milletlerden fotoğrafçılar İstanbul'a gelerek fotoğrafçılığın Osmanlı coğrafyasına yayılmasını sağladı. Mösyö Kompa'dan sonra Gerard de Nerval ve Carlo Naya 1845'te İstanbul'da bir stüdyo açtı ve fotoğrafın tanınmasını sağladılar" dedi.

Yeni bir meslek doğdu
Kırım savaşıyla birlikte 'harp fotoğrafçılığı' gibi yeni bir mesleğin doğduğunu kaydeden Dr. Nuhoğlu, o tarihlerden sonra Batılı fotoğrafçıların yolunun İstanbul'a düşmeye başladığını ve yeni yeni İstanbul ve Anadolu albümlerinin meydana getirildiğini söyledi. 1856'da İstanbul'da profesyonel fotoğrafhanelerin kurulmasının ardından yerli fotoğrafçıların devrinin başladığını kaydeden Dr. Nuhoğlu, "İlk olarak Abdullah Biraderler ve ardından, Abdullah Şükrü adını alacak olan Vichen çalışmalara başladı. İlk fotoğrafçılarımız, İstanbul'daki kültür ve sanat eserleri ile günlük hayatı tesbite çalıştılar. Onların bu teşebbüsleri ilerde Yıldız koleksiyonunun nüvesini hazırlayacaktı" diye konuştu.

Ressâm-ı Hazret-i Şehriyârî
Abdullah Biraderler'in Osmanlı'da fotoğrafçılığı zirve yapan bir isim olduğunu kaydeden Dr. Nuhoğlu, "Abdullah Biraderler'in çalışmaları sarayca da takdir edilmiş olmalı ki 1863'de "Ressâm-ı Hazret-i Şehriyârî" ünvanı ile devrin padişahı Sultan Abdülaziz'in fotoğrafçılığını üstlendi. Bu ünvanı, Sultan Abdülaziz'den sonra Sultan II. Abdülhamid devrinde bir ara kaybetmişlerse de tekrar elde etti ve bu ünvanın bir imtiyazı olarak fotoğraf kartlarının arkasında, Sultanın tuğrasını da bastırarak kullandı. 1867 Paris Sergisi'ne katılan Abdullah Biraderler'in çalışmaları o denli takdir edildi ki, çok geçmeden milletlerarası şöhrete ulaştı. Abdullah Biraderler'den sonra yetişen fotoğrafçılar da, bu sanatı Osmanlı'nın sosyal ve siyasi hayatının tesbitinde kullandı" diye konuştu.

> İnan Arvas

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı