Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
'Kurtlar Vadisi-Irak' Avrupa'da 5'inci
06 Haziran 2007 Çarşamba | 23:22

Türkiye'nin de üyesi olduğu, Strasbourg merkezli, Avrupa Görsel-İşitsel Gözlemevi'nin, dünya ve Avrupa sineması hakkında yayımladığı 2006 bilançosuna göre, 'Kurtlar Vadisi-Irak', geçen yıl Avrupa genelinde en çok seyredilen Avrupa yapımı filmler listesinde 5'inci sırayı aldı. Avrupa Konseyi'ne bağlı gözlemevinin verilerine göre, 'Kurtlar Vadisi-Irak' filmi, 2006 yılında sinemalarda 4 milyon 683 bin 241 kişi tarafından seyredildi. Türk filmleri ile ilgili geniş yer ayıran Alman DW Radyosu, Türk sinemasının rekordan rekora koştuğunu vurguladı.
    
Türkiye'de 2006 yılında yaklaşık 35 milyon sinema bileti satıldı. Bu rakam 27 milyon 250 bin sinema biletinin satıldığı 2005 yılına oranla yüzde 27.8 oranında bir büyümeyi gösterdiği belirtildi. Türkiye, bununla birlikte, 2006'da Avrupa'da ulusal film piyasası en iyi performans gösteren ülke olarak da göze çarpıyor. Türkiye'de yerli filmlerin toplam film piyasasındaki pazar payı yüzde 51.8 oladrak açıklandı.
     
Geçen yıl Türkiye'de sinemalarda en çok seyredilen 20 film arasında ilk 4 sırayı 'Kurtlar Vadisi-Irak', 'Hababam Sınıfı 3.5', 'Hokkabaz' ve 'Sınav' aldı.
     
Hintliler'in sinema sevgisi
     
Dünya genelinde 2006'da en fazla sinemaya gidilen ülke Hindistan oldu. Bollywood adı verilen film endüstrisiyle ünlü, 1 milyar 100 milyonu aşan nüfusa sahip bu ülkede, geçen yıl 3 milyar 770 milyon sinema bileti satıldı. Hollywood'uyla ünlü 300 milyon nüfuslu ABD ise aynı dönemde 1 milyar 449 milyon sinema biletiyle ikinci sırada yer aldı. Yine aynı dönemde, Avrupa Birliği üyesi 25 ülkede 926 milyon, Japonya'da 164 milyon, Çin'de 160 milyon, Rusya'da ise 89 milyon bilet satışı kaydedildi.
    
Avrupa'da en fazla sinemaya gidilen ülke 188 milyon biletin satıldığı Fransa oldu. Fransa'yı 156 milyon biletle İngiltere, 136 milyon biletle Almanya, 121 milyon biletle İspanya ve 107 milyon biletle İtalya izliyorlar.
    
Geçen yıl dünyada en çok seyredilen film ise toplam 1 milyar 65 milyon dolar hasılat yapan Hollywood yapımı 'Karayip Korsanları-Ölü Adamların Sandığı' oldu. Bu filmi sırasıyla 758 milyon dolarlık hasılatla 'Da Vinçi Şifresi', 647 milyon dolar hasılatla 'Buz Devri 2' ve 494 milyon dolar hasılatla 'James Bond-Casino Royal' izliyor. Amerika'da dev prodüksiyonların ortalama bütçesi 65 milyon dolar civarında. Bu rakam İngiltere'de 13, Fransa'da 6.5, İtalya'da ise sadece 5 milyon dolar olarak açıklandı.

Kaynak: Milliyet

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı