Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Altın Koza örülüyor
04 Haziran 2007 Pazartesi | 22:39

4 Haziran Pazartesi günü Adana'da başlayann "14. Altın Koza Film Festivali"nde, Uzak Doğu'dan, Güney Afrika ve İran'dan ABD'ye kadar birçok ülkeden seçkin filmler sinemaseverlerle buluşuyor. Etkinlikler, "Ödüllü Akdeniz Filmleri Seçkisi", "Dünya Sineması Seçkisi" ve "Dünya Sineması-Vizyon Dışı" bölümleriyle uluslararası boyuta taşınıyor.
Ödüllü Akdeniz Filmleri Seçkisi bölümünde, Akdeniz Havzası'nda yer alan ülkelerin sinemalarından seçkin örnekler sinemaseverlerle buluşacak. Bu bölümde, Branko Schmidt'in "Kavun Yolu", David Marques'in "İnziva ", Kim Rossi Stuart'ın "Libero Da Oynarım", Jean-Pierre Amerıs'in "Benim Adım Elisabeth", Xavier Giannoli'nin "Şantör", Mehdi Charef, Emir Kusturica, Jordan Scott, Ridley Scott, Stefano Veneruso ve John Woo'nun "Görünmez Çocuklar", Grigoris Karantinakis'in "Hariton'un Korosu" adlı filmleri gösterime girecek.
Festival süresince Adana, Uzak Doğu ülkelerinden Güney Amerika'ya, komşu İran'dan ABD'ye birbirinden farklı kültürlerin buluşma noktası olacak.
Dünya Sineması Bölümü'nde, İran'dan kara mizah örneği olarak Mani Haghighi'nin "Erkekler İş Başında", Moğolistan'ın dünya sinemasına armağan ettiği genç sinemacı Byambasuren Davaa'nın ikinci filmi "Sarı Köpeğin Yuvası" ve Çin sinemasının etkileyici örneklerinden biri olan Jia Zhangke'nin "Durgun Yaşam" sinemaseverlerle buluşacak.

Kültürler buluşması
Son yıllarda popülerleşen Güney Kore sinemasından korku sineması örneği olarak Joon-ho Bong'un "Yaratık", 30 yıl aradan sonra Paraguay'da çekilen ilk film olma özelliğini taşıyan Paz Encina'nın "Paraguay Hamağı", Arjantin'den etkileyici bir örnek Ariel Rotter'in, "Diğerleri" gibi yapımlar yer alıyor.
Festival kapsamında, Türkiye'de vizyona girmiş, ancak Adana'da vizyona girmemiş filmlerden oluşan seçki de sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. "Esma'nın Sırrı", "Bir Başkan'ın Ölümü", "Rönesans" ve "Zaman" bu bölümde gösterilecek filmler arasında yer alıyor. Türkiye'de kısa film üreten sanatçıları teşvik etmek amacıyla her yıl gerçekleştirilen "Altın Koza Kısa Film Seçkisi" bu yıl da kısa film severlerin beğenisine sunuluyor. Seçkide son üç yıl içinde yapılmış 150 film arasından 19 film gösterime sunulacak.

164 film gösterilecek
Bu yıl Onur Ödülleri; oyuncu Selma Güneri, oyuncu Bülent Kayabaş ve yönetmen Erden Kıral'a sunulacak. Onur Ödülleri gecesi 8 Haziran'da, Zirve Park Tesisleri'nde yapılacak. Bir Usta Oyuncu Bölümü'nde Bu Yıl Hülya Koçyiğit Var. Bölümde bu yıl, oyuncunun başrolünde yer aldığı "Derman", "Kurbağalar", "Herhangi Bir Kadın", "Şellale" filmleri festival kapsamında yer alacak.
Festivalin konserler bölümü ise Müzik Festivali olarak Eylül ayında gerçekleşecek. Festivalin yarışma bölümünde ise bu yıl; Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması, Öğrenci Filmleri Yarışması ve Basın Teşvik Yarışması yer alıyor. Bu yarışmalarda toplam 500 bin YTL parasal ödül dağıtılacak ve Altın Koza Heykeli ödülleri verilecek.
Festival haftası boyunca 8 sinema salonunda 164 film dönüşümlü olarak 480 kez gösterime sunulacak. 11 Haziran 2007'ye kadar devam edecek etkilinkerin 60 binin üzerinde izleyiciye ulaşması bekleniyor.

Festivalde çocuklar için özel bölüm
Bu yılki Altın Koza Film Festivalinin temasını "Çocuk Hakları" olarak belirledi. Festival, bu amaçla Adana'dan Türkiye'ye, Türkiye'den dünyaya barış ve dayanışma çağrısı yapıyor. Altın Koza "Geleceğimizi Tüketiyoruz; Çocuklarımızı Koruyalım" teması ile 20 bin çocuğu filmle buluşturacak. Organizasyon kapsamında 22 okul sinemalara götürülürken, sinema 20 okulun ayağına gidecek. Festival ayrıca çalışan çocukları ve sokak çocuklarını da sinema sanatıyla tanıştıracak. Altın Koza yaklaşık 20 bin çocuğu sinemayla buluşturmayı hedefliyor. Festival görme engelli vatandaşlara yönelik Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi tarafından sesli betimle yöntemi ile hazırlanan Derviş Zaim'in yönettiği "Cenneti Beklerken" filmini gösterecek.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı